Декрет № 131/1
"Про утримання священиків"

від 24.12.2002 р.Б., виданий на основі ККСЦ

Кан. 390:
§ 1. Священнослужителі мають право на відповідне утримання, і тому за виконування дорученого їм уряду або завдання повинні одержувати слушну винагороду, яка, якщо йдеться про одружених священнослужителів, повинна забезпечувати також утримання їхньої сім’ї, хіба що це вже достатньо забезпечено в інший спосіб.

§2. Вони мають рівно ж право на те, щоб, якщо вони одружені, була проявлена турбота про відповідне забезпечення, соціальну захищеність і лікарську опіку їхньої сім’ї.

Кан. 392:
Священнослужителі мають право на належну їм щорічну відпустку, визначену партикулярним правом.

Про те, що:

1. Всі священнослужителі повинні забезпечуватись відповідною винагородою для себе та своїх сімей. Слід звернути увагу на усі їх потреби, прирівнюючи їх до потреб осіб того ж рівня вищої освіти, включаючи потребу у відпочинку. Вони та їхні сім’ї мають право на відповідне пенсійне забезпечення, соціальний захист та лікарську опіку. Винагорода священика, який виконує душпастирську працю на повіреній йому парафії, не повинна бути нижчою від мінімальної зарплати чи прожиткового мінімуму в Україні, не враховуючи ті пожертви, про котрі йде мова в розпорядженні Блаженійшого Патріарха, від 28 квітня 1993 року Божого, “Фінансове життя парафії” пункт 8: пункт 9.

2. Згідно Кан. 390. Оплата одномісячної відпустки священика повинна покриватись із церковної каси і не повинна бути нижчою від щомісячної його винагороди. Для забезпечення душпастирської опіки над вірними в часі відпустки парафіяльного священика Правлячий Архієрей призначає священика, наділеного повноваженнями і владою, який має бути винагороджений із церковної каси даної парафії.

3. Якщо парафіяльний священик не відбув планової відпустки, то громада зобов’язана компенсувати йому матеріальною винагородою не нижчою від його щомісячної.

4. Парафіяльному священику можуть, якщо на це буде слушна потреба, додатково надаватися допомога із церковної каси.

5. Парафія, як цілість, повинна подбати про належний парафіяльний будинок при парафії, зі всіма умовами для проживання священика та його сім’ї, до якої належать: священик, дружина, діти, батьки, які потребують опіки.

6. Усі комунальні послуги і ремонт в парафіяльному будинку оплачуються із церковної каси.

7. Згідно давньої галицької традиції перший тацовий збір на Літургіях у свята Різдва і Воскресіння Господнього, а також у престольний празник, належить парохові, адміністраторові чи духовному опікунові і не вписується у парафіяльну касову книгу.

8. Витрати пов’язані із лікуванням священика та оплата відповідних відсотків у державний пенсійний фонд повинні повністю покриватись із церковної каси.

9. Священики, які здобули відповідний теологічно–науковий ступінь (магістр, ліценціят, доктор) повинні відповідно, хоча б мінімально, винагороджуватись, якщо на це позволяє фінансове становище парафії, беручи під увагу оплату за це у світських установах.

До виконання положень даного декрету зобов’язані духовенство, церковні братства, скарбники, та вірні Коломийсько–Чернівецької єпархії УГКЦ.

З любов’ю у Христі,
Правлячий Архієрей Коломийсько–Чернівецької єпархії