Наказ №100/2
"Про Подружжя"

від 12.12.2012 р.Б.

Щоб запобігти укладанню неправосильних та незаконних подруж, підкреслити цінність подружнього вузла та щоб з глибокою свідомістю і відповідальністю благословляти і укладати подружжя, наказую Всесвітлішим і всечеснішим отцям Коломийсько-Чернівецької єпархії

1. Ґрунтовно підготовляти наречених до прийняття Таїнства Подружжя, наголошуючи на меті, властивостях і правах та обов’язках Подружжя.

2. Переконатись у своїй компетенції щодо благословення даного Подружжя або попросити дозволу у компетентного пароха чи місцевого Ієрарха (компетентним парохом сторін, який правосильно благословляє Подружжя є парох нареченого або нареченої в межах своєї території або той, хто отримав від пароха сторін повноваження благословити дане подружжя).

3. Ввести на кожній парафії книгу реєстрації виголошених оповідей.

4. Виголошувати оповіді щодо вінчання наречених в три неділі-тижні, а не три свята, що скорочують цей термін для належного вивчення та пізнання вільного стану осіб.

5. Екзаменувати всіх наречених перед вінчанням, настійно рекомендуючи їм перед вінчанням прийняти Тайну Покаяння та Пресвятої Євхаристії. Перед уділенням Тайни Подружжя виповнити дошлюбний протокол, який має зберігатись в парафіяльному архіві.

6. Завжди пригадувати у парафії про зголошення наречених до свого пароха не пізніше як за три місяці для отримання відповідної підготовки до Подружжя та, якщо цього вимагає випадок, відповідного дозволу чи диспензи для укладення правосильного і законного Подружжя.

7. Записувати в книзі охрещених про прийняття Тайн Подружжя, Священства, про визнання неправосильності Подружжя.

Виходячи з норм кан. 789 пп. 1-6 ККСЦ, кожний парох чи адміністратор, котрий зустрінеться з нищенаведеними випадками при уділенні Тайни Подружжя зобов’язаний просити дозволу місцевого Ієрарха для уділення законного подружжя, а у сторін (наречених) вимагати наступних документів:

1. Подружжя неосілих (це особи-мандрівники (також туристи), які не мають постійного чи тимчасового місця проживання).

2. Копія паспорта.
3. Свідоцтво про Хрещення, Миропомазання та довідка від їх пароха про вільний стан.
4. Рекомендація (характеристика) священика, котрий скерував неосілих по дозвіл і має намір благословляти Подружжя.

2. Подружжя, яке не може бути визнане або укладене згідно з приписами цивільного права.

2. Копія паспорта.
4. Рекомендація (характеристика) пароха наречених.
5. Обіцянка батьків, якщо це неповнолітня особа щодо підтримання і збереження даного Подружжя.

3. Подружжя особи, яка зв’язана природними обов’язками щодо третьої сторони чи дітей, які появилися з попереднього зв’язку з тією стороною.

2. Копія паспорта.
4. Свідоцтво про цивільне розлучення.
5. Документ підтвердження з відповідних служб щодо виконування батьківського чи материнського обов’язку та утримання дітей.
6. Рекомендація (характеристика) пароха.

4. Подружжя неповнолітніх без відома їх батьків або проти їхньої волі.

2. Копія паспорта.
4. Прояснення сторонами аргументації батьків щодо заборони даного Подружжя.
5. Економічні гарантії сторін чи опікуна щодо утримання даного подружжя і обіцянка опікуна.
4. Рекомендація (характеристика) пароха.

5. Подружжя особи, якій церковний вирок забороняє переходити до нового подружжя, поки вона не виконає певних умов.

2. Копія паспорта.
3. Рекомендація (характеристика) пароха.
4. Декрет остаточного рішення Трибуналу ІІ інстанції, якщо звичайний процес, та остаточне рішення Трибуналу І інстанції, якщо документальний процес.
5. Виконання зобов’язуючих умов через іспит і належне усвідомлене причин, які призвели до укладення неправосильного подружжя та готовність поправи життя.

6. Подружжя особи, яка публічно покинула Католицьку Церкву.

2. Копія паспорта.
4. Рекомендація (характеристика) пароха.
5. Публічне віровизнання Католицької віри.
6. Виконання умов кан. 814 ККСЦ, а саме: католицька сторона повинна пообіцяти у письмовій формі: що залишиться у своїй вірі, зробить усе в міру своїх сил, щоб діти були охрещені в Католицькій Церкві, некатолицька сторона має бути свідомо обізнана з обіцянками католицької сторони, сторони мають бути обізнані з цілями і істотними особливостями Подружжя, яких ніхто не може виключати.

Для законного укладення мішаних подруж (де одна сторона католицька, а друга охрещена некатолицька) вимагається дозволу місцевого Ієрарха, із збереженням умов кан. 814 ККСЦ, а саме: католицька сторона повинна пообіцяти у письмовій формі: що залишиться у своїй вірі, зробить усе в міру своїх сил, щоб діти були охрещені в Католицькій Церкві, некатолицька сторона має бути свідомо обізнана з обіцянками католицької сторони, сторони мають бути обізнані з цілями і істотними особливостями Подружжя, яких ніхто не може виключати.

Недотримання вищенаведених норм ККСЦ потягає за собою адміністративне покарання.

Правлячий Архієрей Коломийсько-Чернівецької єпархії
Кир Микола Сімкайло