Слово владики Василія Івасюка з нагоди свята “Української пісні” у м. Коломиї

Шановні представники влади, гості, запрошені витаю вас на святі “Української пісні” в Коломиї, християнським привітом “Слава Ісусу Христу!”.

І). Українська пісня - це найцінніша реліквія. Вона передавалася з молоком матері дітям від покоління до покоління. Пісні розкривали духовний світ народу, його прагнення і сподівання, горе і радощі, давали сили в труді і боротьбі за визволення. Століттями від нас приховували власну історію, проте пам’ять свого роду і народу зберегла дивовижна і невмируща пісня. Вона увіковічнила мораль і звичаї, зберегла сльози наречених та матерів, виспівала козацьку звитягу і стала без сумніву народною Біблією. Пісня - це світ життя і боротьби, надій і сподівань, які не покидають людину і в найтяжчі часи.

Цар Давид грав на гуслах, складав і співав пісні, котрі записані у Біблії, як “Псальми”. Цар Соломон написав книгу “Пісня пісень”, яка розповідає про любов Бога до нашого народу та до кожної окремої людини. Письменник Григорій Тютюнник каже, що пісня - це сповідь душі. Наприклад, пісня “Ой на горі та женці жнуть” прославила імена двох славетних провідників українського лицарства: Петра Сагайдачного і Михайла Дорошенка, або пісня про маму “Два кольори”, або “Пливе кача…” - пам’ять про Небесну Сотню.

ІІ). Українське слово передається найкраще через пісню. Мова і пісня - це кисень і легені нації. Слова написані американцем українською мовою - це буде українська пісня. І навпаки, пісня написана нашим земляком, але чужою мовою, то вже не наша пісня. Симоненко написав: “Можна вибрати друга і по духу брата, та не можна рідну матір вибирати”.

Світ зачарований співучістю наших людей, бо пісня пов’язана з життям народу і вбирає в себе минувшину і сьогодення та намагається зазирнути у майбутнє. Українська пісня сумно оспівує калину-Україну, плакучу вербу та гірке кріпацтво селянина “гречкосія”. Це пам’ять! Далі не потрібно жалісно ридати над нещасною долею, нічого не роблячи для покращення. В часі війни і кризи можна прислужитися нашим людям сучасною українською піснею. Іншими словами, вона передає почуття духовності, бо виходить з душевних глибин і проходить через перешкоди та лихоліття, проникаючи в саме серце людини. У ній знаходиться незнищенна усмішка, якою так славен український народ. Житиме наш народ і Україна, тоді житиме й українська пісня.

Висновки.Шановні присутні! Плекайте у своєму серці любов до української пісні! Святий Дух у часі Хрещення наділив вас великими дарами мудрості, розуму, поради, кріпості, знання, побожності та страху Божого і покликав до свободи. Бажаю вам з Богом у серці і з любов’ю до України успішно написати та співати нові сучасні оптимістичні пісні у кожній хаті.

Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, допоможи нашій талановитій молоді піснею зберегти Україну. Господи, благослови таланти Коломийщини доброю долею і любов’ю до Батьківщини!

Благословення Господнє на Вас!

+ єпископ Василій Івасюк
Правлячий Архієрей