Коломийсько-Чернівецька єпархія УГКЦ

Слово владики Василія (Івасюка) на зібранні Коломийської асоціація митців

"І побачив Бог усе, що створив:
І воно було дуже добре"
(Бут. 1,31)



Бог Творець у роботах митців



Митець - це особа, яка займається мистецтвом професійно. Коломийська асоціація митців - це союз геніальних творців краси.

І). Митець якнайкраще може відчути частинки того завзяття з яким Бог творив світ. Трепет цього тонкого почуття незліченну кількість разів відбивається в поглядах митців всіх часів через таємничу силу звуків та слів, барв та форм. Господь запрошує вас своїм талантом активно долучитися продовжувати творити світ. Тому слова з книги Буття "І побачив Бог усе, що створив: і воно було дуже добре" (Бут. 1,31) найбільш відповідно відносяться до вашої професії.

ІІ). Особливе покликання митця. Господь у книзі Буття кожній людині довіряє завдання бути митцем власного життя та зробити з нього незвичайний мистецький твір. Людина є автором своїх дій і відповідальна за їх моральну вартість. Особа, яка є митцем, діяє за вимогами мистецтва і тому спроможна виготовляти предмети, писати твори, музику, але не завжди тут враховується моральна настанова.

ІІІ). Мистецьке покликання - служити красі. Відомий польський поет Кипріян Норвід пише: "Краса існує для того, щоб заохотити до праці, а праця для того, щоб відроджуватись". Бог сотворив все добре і тому краса - це видиме відображення добра. Платон пише про це так: "Могутність Добра знайшла притулок у природі Краси". Краса - покликання людини, яке Творець дарує разом з "мистецьким талантом". Талант призначений приносити плоди, відповідно до логіки євангельської притчі про таланти (пор. Мт. 25, 14-30). І тому, хто зауважує в собі мистецьке покликання поета, письменника, художника, скульптора, архітектора, музиканта, актора є зобов’язаний не марнувати цього таланту, а розвивати його, щоб поставити на службу людям.

IV). Мистецтво і Церква. Церква потребує мистецтва, щоб пояснити євангельську вістку кожній християнській спільноті. Дійсно, дуже корисно для людини зрозуміти її справжній образ і правду про себе. Християнство дарує митцеві горизонти багаті на мотиви, які надихають мистецтво невичерпними джерелами Євангелія. Митець завжди перебуває у пошуках таємничого та пробує висловити невимовний світ. Великим джерелом натхнення для митця є вираження душі через релігію та пошуки відповідей на особисті питання. Така співпраця мистецтва і Церкви стає джерелом взаємного духовного збагачення.

V). Заклик до митців. Звертаюся до Асоціації Митців Коломийщини, щоб засвідчити вам мою пошану і продовжити плідну співпрацю між мистецтвом і Церквою. Саме в цій перспективі хочу пригадати, що тісний повсякчасний союз між Євангелієм і мистецтвом містить запрошення проникнути творчою інтуїцією в таїну Воплоченого Бога і одночасно в таїнство людини.

Кожна людська істота, в певному значенні, - невідома для себе. Ісус Христос не тільки проголошує Бога, а й "повністю розкриває людину для людини". У Христі Бог примирив світ. Всі вірні покликані свідчити про це, але ви митці, маєте честь промовляти через багатство вашої геніальності про те, що світ в Христі спасенний! Відкуплена людина, відкуплене людське тіло, відкуплене все сотворіння, як писав св. Павло, "Бо створіння очікує нетерпляче виявлення синів Божих. (…) Бо знаємо, що все створіння разом понині стогне і разом страждає у тяжких муках" (Рим. 8,19.22). Люди очікують сьогодні просвітлення на власному шляху через твори мистецтва. Це ваше важливе завдання.

Нехай Пресвята Богородиця, Мати Божа Неустанної Помочі, покриває наших митців своїм омофором, а Святий Дух подає натхнення якнайкраще виявляти невидимий світ людям у доступній формі.

Господнє благословення на Вас!

+єпископ Василій Івасюк

Правлячий Архієрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ



м. Коломия,
25 вересня 2015 р. Б.

 

 • Правлячий Архієрей



  Преосвященний Владика
  Кир Василій Івасюк
 • Канцелярія єпархії
  Протосинкел
  о. Богдан Іванюк

  Віце-канцлер
  о. Олександр Селезінка

  Економ
  о. м. Микола Романенчук

  Юрист
  п. Віра Сліпко
 • Церковний трибунал
  Судовий вікарій
  о. Володимир Прокіпчук

  Суддя
  о. Юрій Лукачик

  Захисник вузла
  Сергій Триф'як

  Нотар Олександра Болехівська
 • Прес-секретар
  о. Василь Перцович
  e-mail: percovych@ukr.net

  Канцелярія єпархії
  вул. І.Франка, 29, м.Коломия
  Івано-Франківської обл.
  78200 Україна
  e-mail: katedra-2005@ukr.net

  Наші кнопки
 • Дизайн
  pent@gon : studio
 • Підтримка
  Коломия ВЕБ Портал
 • Розміщення
  Дата-центра ВОЛЯ