Коломийсько-Чернівецька єпархія УГКЦ

Зіслання Святого Духа.
Єв. Ів. 27: (7, 37-52; 8, 12)

Зіслання Святого Духа належить до найторжественніших свят церковного року. Цей празник є днем народження Христової Церкви, бо в день Зіслання Святого Духа Церква Христова почала жити. У декреті ІІ Ватиканського Собору про Церкву читаємо: „Звершивши ж діло, яке Отець доручив Синові звершити на землі, в дні П'ятидесятниці посланий був Святий Дух, щоб постійно освячував Церкву й так щоб віруючі через Христа в одному Дусі мали доступ до Отця. Він є Духом життя... через нього Отець оживлює людей мертвих гріхом, аж поки їх смертні тіла не воскресить у Христі. Дух мешкає в Церкві і в серцях вірних немов у храмі”.

Святий Дух видимим способом у вигляді огненних пломінчиків зійшов на землю п'ятдесятого дня після Пасхи, після Воскресіння, тому Церква називає цей празник П'ятидесятницею.

Святий Дух зійшов на апостолів в Єрусалимі, у тій самій залі, в якій Христос із апостолами споживав останню вечерю, в якій Христос з'явився апостолам після Воскресіння із мертвих і, в якій апостоли перебували спільно на молитві разом з Пречистою Дівою Марією, про це знаємо із Діянь Апостольських. Святий Лука описав нам цю подію: „Аж ось шугнув зненацька з неба шум, неначе подув буйного вітру, і сповнив увесь дім, де вони сиділи. І з'явились їм поділені язики, мов вогонь, і осів на кожному з них.” Він зійшов на кожного з апостолів, що зібралися разом, очікуючи обіцяної події і увійшов силою і благодаттю, яка тут же проявилася також видимими ознаками у вигляді особливих дарів: вміння говорити мовами, яких досі не знали ті, що одержали цей дар, дару пророцтва, дару оздоровлення хворих.

Святий Дух з'явився у виді огненних язиків, бо в Старому Завіті Господь Бог об'являвся і промовляв до пророків у виді вогню. Святе Письмо в книзі Второзаконня каже, що „Бог є вогонь”. Вогонь очищує, вогонь палить, вогонь огріває, вогонь світить, і саме ці прикмети вогню є символом діяння Святого Духа. Бо Дух Святий очищає душі від гріхів, огріває душі і серця любов'ю і просвічує уми.

Святий Дух з'явився у виді язиків на знак, що апостоли мають завдання проповідувати Христову благовість всім народам. Перед Вознесінням на небо Ісус Христос повчав апостолів словами: „Ви приймете силу Святого Духа, що на вас зійде, і будете моїми свідками в Єрусалимі, у всій Юдеї та Самарії й аж до краю землі”. Святий Дух просвітив простих і невчених апостолів таким могутнім небесним світлом, що вони зрозуміли глибокі тайни святої віри і стали найкращими проповідниками і богословами. Ласка Святого Духа була така могутня, що після першої проповіді апостолів в Єрусалимі три тисячі слухачів повірили в Христа і прийняли тайну святого хрищення. І це, як ми знаємо, було дивним чудом, бо апостоли промовляли до народу одною арамейською мовою, а кожен з паломників, які прибули до Єрусалиму на свято Урожаю – П’ятидесятницю з різних країн, чули свою рідну мову. Святий Дух чудесним способом „перекладав” слухачам проповідь святого Петра і інших апостолів.

У книзі Буття сказано, що після потопу „уся земля мала одну мову й одні слова”. Але горді і зарозумілі люди почали будувати вежу, щоб дістати до неба, тобто щоби зрівнятися з Господом. Тоді Господь у Пресвятій Тройці промовив: „Зійдімо на низ і помішаймо їх мову, щоб не розуміли одне одного. І розсіяв їх Господь по всій землі і те місце названо Бабел (Вавилон)”. Господь Бог покарав людську гордість, помішавши людям мову. А в день Зіслання Святого Духа різномовні паломники в Єрусалимі почули кожен свою мову. Святий Дух – Дух любові і єдності вчинив це чудо для об'єднання всіх народів. Це особливо підкреслює наш східний обряд словами кондака сьогоднішнього празника: „Коли ти, Всевишній, зійшов і мови змішав, то поділив між собою народи. Коли ж вогненні язики ти роздавав, то до з'єднання всіх призвав; тому однодушно славимо Пресвятого Духа”.

Святий Дух постійно діє у Христовій Церкві. Він є душею Церкви, Він освячує її й опікується всіма членами Церкви. В тайні Святого Хрищення ми народилися для Бога водою і Духом Святим. У Тайні Миропомазання ми одержали „печать Святого, Всесильного і Поклоняємого Духа”. Саме Святий Дух під час Божественної Літургії перемінює хліб у Тіло Христове і вино у Кров Христа-Богочоловіка. Силою Святого Духа ми одержуємо прощення провин у Святій Тайні сповіді, згідно зі словами, які сказав Христос-Спаситель своїм апостолам: „Прийміть Святого Духа! Кому відпустите гріхи — відпустяться їм, а кому затримаєте — затримаються”. Знаємо, що всі добрі справи, всі просвічення душі, всі добрі постанови походять від Святого Духа. Святий Дух дає силу мученикам та ісповідникам віри мужньо переносити всі переслідування ради Царства Небесного. У посланні до коринтян читаємо слова: „Ніхто не може сказати: „Господь Ісус”, як лиш під впливом Святого Духа”. Святий Дух утверджував у вірі наші старші покоління в часах атеїстичних переслідувань і силою Святого Духа наша Східна Українська Католицька Церква збережена в часах підпілля, і зараз розвивається і укріплюється.

Але тепер, коли ніщо не заважає нам поєднати наші серця з любов’ю Божою, чи справді ми користаємо такою великою ласкою Божою? Від часів земного життя Ісуса Христа людство не змінилося. Колись Ісус очистив десять прокажених, з них тільки один прийшов подякувати Спасителеві. Сьогодні тільки приблизно десята частина мешканців наших міст і сіл відвідує храми, а де є дев’ять частин: на що надіються, чого прагнуть, а, знаємо, що практично всі вони є охрещені?

Ісус сказав: „Багато званих, мало призваних”. Тому, дорогі у Христі, ті, хто чує в своїй душі голос Господній і хто йде за ним, не дайте себе звести на манівці. Залишайтеся вірними Христовими, приймайте в свою душу дари Святого Духа, дари любові і благодаті Божої, які Господь щедро дає тим, хто любить Його і живе за Христовими заповідями. Бо для того, щоби увійти у співтовариство святих Божих на Небі, треба жити з Христом тут, на землі. Жити, зберігаючи білий одяг своєї душі виконанням заповідей Господніх, підтримуючи свою душу в чистоті через регулярну Сповідь і підживлюючи свої духовні сили прийняттям Найсвятіших Тіла і Крові Господньої. Бо апостол Павло в посланні до коринтян пригадує нам: „Хіба ви не знаєте, що ви — храм Божий, і що Дух Божий у вас перебуває”, а в посланні до римлян він пише: „Дух Божий живе у вас”. Ми, християни, є мешканням, храмом, живою церквою, бо Святий Дух мешкає в нас. Тому апостол закликає: „Не засмучуйте Святого Духа, що ним ви назнаменовані на день відкуплення”, бо кожна наша невдяка, кожна провина і кожна невірність засмучує Святого Духа, нашого Царя Небесного і нашого Утішителя.

Тож стараймося, щоб наша душа, наше серце було завжди приємним мешканням Святого Духа. Не забуваймо кожного дня проказувати чудову і просту молитву до Святого Духа: „Царю Небесний, утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш. Скарбе дібр і життя подателю, прийди і вселися в нас і очисти нас від усякої скверни, і спаси, благий, душі наші”. Амінь.
 • Правлячий Архієрей  Преосвященний Владика
  Кир Микола Сімкайло
 • Канцелярія єпархії
  Протосинкел
  о. м. Василь Мельничук

  Віце-канцлер
  о. Олександр Селезінка

  Економ
  о. м. Микола Романенчук

  Юрист
  п. Віра Сліпко
 • Церковний трибунал
  Судовий вікарій
  о. Володимир Прокіпчук

  Суддя
  о. Юрій Лукачик

  Захисник вузла
  Сергій Триф'як

  Нотар Олександра Болехівська
 • Прес-секретар
  о. Василь Перцович
  e-mail: percovych@ukr.net

  Канцелярія єпархії
  вул. І.Франка, 29, м.Коломия
  Івано-Франківської обл.
  78200 Україна
  e-mail: katedra-2005@ukr.net

  Наші кнопки
 • Дизайн
  pent@gon : studio
 • Підтримка
  Коломия ВЕБ Портал
 • Розміщення
  Дата-центра ВОЛЯ