Слово владики Василія (Івасюка) з нагоди міжнародного дня рідної мови

” Вивчайте, любіть свою мову, (…)
як рідного неба блакить “.

(Рідна мова. Сосюра)

В ступ. Міжнародний день рідної мови відзначають щороку дня 21 лютого, починаючи з 2000 року. Про “підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності” було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила з 26 жовтня по 17 листопада 1999 року в Парижі.

І). Рідна мова – дар Божий. Мова кожного народу є найкращим даром Божим. Людина розмовляє рідною мовою з батьком, матір’ю та спілкується з іншими людьми. Звичайно вживається лише зрозумілу мову і нею звертається також і до Бога. Кожний народ у своїх Богослужіннях старається віднайти живий зв’язок з Богом і навчити людей любити Правду та шанувати свою Батьківщину. Цього результату можна досягти найкраще, вживаючи рідну мову.

Сам Христос звертався з наукою до народу на його рідній арамейській мові. Апостол Павло прямо каже, що краще п’ять слів промовити зрозумілою мовою, щоб навчити інших, аніж десять тисяч слів чужою незрозумілою для народу мовою (пор. 1 Кор. 14, 19). І тому Церква благословляє рідну мову кожного народу для проповіді Євангелія. Дух Святий в часі Свого Зішестя на апостолів дав їм силу славити Бога на всіх мовах і говірках прочан, що зійшлись з усього світу на свято П’ятидесятниці в Єрусалим. Митрополит Андрей Шептицький також написав знаменитого листа до гуцулів на місцевій мові.

ІІ). Значення рідної мови. Рідна мова є ознакою культурної приналежності. Вона найкраще передає накопичені традиції та досвід молодому поколінню. Крім того, вивчення іноземних мов є ключем до взаєморозуміння та взаємоповаги між народами та людьми. І нехай сповняться слова Великого Кобзаря “і чужого научайтесь, і свого не цурайтесь”.

Рідна мова є найбільше добро та жива схованка людського духу і багата скарбниця народу, в якій знаходиться історичне життя, сподівання, розум, досвід і почування.

Тарас Шевченко писав: “А на москалів не вважайте, нехай вони собі пишуть по-своєму, а ми по-своєму. У них народ і слово, і у нас народ і слово. А чиє краще, нехай судять люди”.

Висновки. Любімо, вивчаймо, розвиваймо, борімося за чистоту і красу рідної мови. Нехай Пресвята Богородиця Мати Божа Неустанної Помочі допоможе нашому народу полюбити рі́дну мо́ву, правильно писати і літературно розмовляти милозвучною українською мовою. Господи поблагослови розвиток рідної мови. .

Благословення Господнє на вас!

+єпископ Василій Івасюк

Правлячий Архієрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ