Різдво святого Івана Христителя

Слава Ісусу Христу! Дорогі у Христі брати і сестри. 7 липня наша Церква святкує великий празник – Різдво Івана Хрестителя. Серед великого числа святих тільки Іван Хреститель удостоївся честі, щоб ми святкували Його Різдво. Чому ми відзначаємо народження Івана Хрестителя? Святий Бернард дає точну вичерпну відповідь: “…бо це народження було святим”.

Про народження Івана Хрестителя оповідає нам євангелист Лука. Був один священик на ім’я Захарія та його жінка на ім’я Єлизавета. Були вони обоє праведні перед Богом і виконували всі заповіді бездоганно, але були бездітні і обоє були в літах. Коли Захарія служив за порядком черги перед Богом як священик, з’явився йому ангел Господній і промовив : ”Не бійся, Захаріє, бо вислухана твоя молитва і твоя жінка породить тобі сина і даси ім’я йому Іван. І буде тобі радість і веселість і багато з його народження радітимуть”. Але Захарія мовив: „Я вже старий і моя жінка постаріла”.

„Замовкнеш і не зможеш говорити аж до дня коли це здійсниться, бо не повірив моїм словам” – відрік ангел. По тому часі Єлизавета справді народила сина і дякувала, що Господь виявив своє милосердя. Почали думати, як назвати цю дитину і спитали батька, Захарія попросив табличку, на якій написав: Іван є його ім’я. Тієї ж хвилини відкрилися уста його, став він говорити, прославляючи Бога. Ось зміст і суть цього свята.

Дорогі у Христі брати і сестри, у часі, коли ми святкуємо Різдво Івана Хрестителя, наш народ у дохристиянських часах відзначав свято Івана Купала. У старих писаних джерелах Купало характеризується як поганський бог земних плодів і різні старообрядові ритуали, які пов’язані з цим поганським святом, не властиві нам – християнам.

Дорогі батьки, хлопці і дівчата, слід взяти до уваги, що ми святкуємо і як святкуємо! Чи ми повертаємося до поганських часів: займаємося ворожбитством, викликанням злих сил, вшануванням поганства? Ми є християни і відповідно цього маємо святкувати. Скільки сталося страшних випадків саме цієї ночі, коли батьки не дочекалися своїх дітей після цих ейфорійних святкувань. Як боротися з такими проявами поганства, розбурханої уяви, нас вчить Церква. Сьогодні перед нами постать Івана Хрестителя, який закликає до покаяння, навернення: „Покайтеся, бо царство Боже близько”. Нам християнам потрібно шукати не уявну квітку папороті, що, нібито, приносить щастя, бо це все – людська фантазія, бажання заспокоїти себе і нічого більшого. Якщо ми хочемо миру, достатку і справжнього щастя – воно тільки у Христі Ісусі, який чекає нас у Кивотах Церков не тільки цієї ночі, але постійно: в час, який є нам прийнятний, кожного дня і кожної миті. Боже благословення потрібне нам, а не квітка папороті, і це благословення отримаємо відвідавши наші Церкви, приклонивши свою голову перед Богом.

Особливо це свято сколихує молодь, і часто молоді люди платять дорогу ціну за це поганське святкування. Раджу кожній молодій людині цього дня святкувати по-християнськи. Зібратися з друзями і взяти участь у Святій Літургії, щоб ніяке зло не могло торкнутися Вашого молодого серця. Бо як поведемося в молодості, якою дорогою підемо – залежить, де буде наша кінцева зупинка. Не служімо тільки для тіла, але даймо змогу промовити нашому сумлінню, яке взиває до добра, правди, краси, справжньої любові. Пам’ятаймо, що живемо не тільки для себе, але для Бога і Батьківщини.

Диякон Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ Василь Перцович