Проповідь владики Василія (Івасюка) у Велику П’ятницю

"Ходіть у любові за прикладом Христа,
що полюбив вас і видав себе за вас".

(Ефес.5,2)

Вступ. Страсна П’ятниця – це день пам’яті розп’яття Ісуса Христа, жалоби і строгого посту перед близьким Воскресінням. Виставляючи плащаницю у Велику П’ятницю, згадуємо трагічні події і просимо милосердя гідно зустріти Пасху.

І). Плащани́ця — це полотно великого розміру із зображенням відбитку Ісуса Христа. На її краях написані слова "Благообразний Йосиф, знявши з хреста пречисте тіло твоє, плащаницею чистою обвив і пахощами покривши, у гріб новий положив". І тому український письменник, поет, історик, педагог, Микола ЗЕРОВ у вірші "ВЕЛИКА П’ЯТНИЦЯ" писав:

"Благообразний муж з Аримафеї",
Шановний радник, учень потайний,
Господню плоть повив у пелени
І до гробниці положив своєї.

Йосиф з Ариматеї віддав свій гріб для поховання тіла Месії і тому часто у молитвах згадується його ім’я. Церква споглядає Страсті Христові і скорботно кличе: "Не ридай наді мною, Мати, бачивши в гробі Сина (…) бо воскресну і прославлюся (…) як Бог". Вечірнє богослужіння - це є похорон Ісуса Христа. Тихим хресним ходом з Плащаницею і свічками завершується утреня Великої Суботи.

ІІ). Велика П’ятниця. Світ отримав прощення за вчинені злочини у Велику П'ятницю, бо діла Божі спрямовані на спасіння людського роду. Сила смерті Христової перетворює грішника на праведника і відроджує до нового духовного життя. Біля животворного гробу зникає всяка гординя і з'являється впевненість у вічному спасінні. Апостол Павло говорить: "Якщо страждаємо з Христом, з Ним і прославимось" (Рим. 8,17).

Приклад. В одну лікарню привезли важко хворого старшого чоловіка. Терміново розпочали робити складну операцію на серце. В молитві очікує результату хірургічного втручання родина. Особливо очікують щасливого закінчення оперативного лікування син і дочка, бо саме вони спричинилися до хвороби батька. Їм хочеться плакати, але плачем горю не допоможеш. Тепер все залежить від лікаря та його вправності. Раптом непритомного батька вивозять на візочку, операція успішно закінчена. Діти беруть батька за руки і, схилившись над ним говорять: "Прости, тату".

Діти часто забувають батьківську опіку і любов, думаючи що вони можуть робити все, що їм заманеться. Подібно і люди, дуже рідко згадують жертву Сина Божого. Проминає час і непомітно все забувається. Тому ми у Велику П’ятницю виносимо Плащаницю, щоб споглядаючи на цю велику жертву Спасителя, пережити душею і усвідомити розумом невимовний тягар страждань Сина Божого.

Висновки. "Ходіть у любові за прикладом Христа" (Ефес.5,2), щоби біля Плащаниці побачити велику вартість жертви Сина Божого, робити діла милосердя і спасти душі наші.

В Ювілейний Рік щиро молімося до Господа, щоб відкрив Двері Милосердя для України, залікував рани наших воїнів, укріпив молоді сім’ї, допоміг знайти добру долю дітям і молоді, благословив добрі покликання до монашого та священичого стану.

Стараймося своїм життям не забивати більше цвяхів у тіло Ісуса, бо настав вже час їх виймати з хресного дерева.

Закінчення. Нехай Пресвята Богородиця Мати Божа Неустанної Помочі допоможе нам перетерпіти зраду, ганьбу, побиття, хрест, смерть і поховання від наших ближніх.

Господи Милосердний звільни людей від диявольських кайданів вилікуй хворих, страждаючих та спаси душі наші. Амінь.

Благословення Господнє на вас!

+єпископ Василій Івасюк

Правлячий Архієрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ

Виголошено в катедральному соборі Преображення Господнього, м. Коломия,

29 Квітня 2016 р. Б.

о. Богдан Іванюк

о. Андрій Квік

о. м. Микола Романенчук

• Церковний трибунал
    Судовий вікарій
    о. Володимир Прокіпчук

Суддя
    о. Юрій Лукачик

Захисник вузла
    Сергій Триф'як

Нотар Олександра Болехівська
    Микола Мотрук

e-mail: katedra-2005@ukr.net

ословення Господнє нехай зійде на вас та перебуває з вами завжди, нині і повсякчас і на віки вічні. Амінь!