Слово владики Василя (Івасюка) під час ювілейного святкування 160-ліття з дня народження Івана Франка і 100-річчя з дня його смерті

У кузні коваль клепле,
а в коваля серце тепле”.
(У долині село лежить)

В ступ. Ювілейні святкування приурочені життю і творчості Івана Франка вимагають від нас оцінки і застосування у сучасному житті його спадщини.

І). Спадщина Каменяра - шлях до Європи. Іван Франко – перший борець за волю думки, слова і свободу совісті. Він перший у Галичині своїми думками сягнув поза межі нашої Батьківщини і вказав шлях до європейської культури та розбудив наше національне і духовне життя. І за це окупаційна влада переслідувала його та неодноразово кидала до в’язниці.

ІІ). “У кузні коваль клепле, а в коваля серце тепле”. Сьогодні Іван Якович замислено дивиться на нас з цього пам’ятника в Коломиї і хоче запитати нащадків: “Куди йдете і чого втікаєте з України?”. Він бачить втікачів з інших держав, котрі прийшовши в Україну і залишаються тут назавжди. Вони стають успішними бізнесменами. Натомість, ми українці втікаємо часто наймитувати до інших народів. В деяких державах вже маємо цілі наші поселення. Дійсно, треба щось і заробити!

Висновки. Насправді Франко у своїх творах також говорить про економіку, щоб утвердити незалежність і приготувати нову людину. Без нього не було б Січових Стрільців, УПА і теперішньої армії.

Отже, підімо у бібліотеки і прочитайте поезію, прозу та розгорнімо багатотомні праці Великого Каменяра, котрі кажуть, що “Не пора. Не пора. Не пора.”, але “Нам пора для України жить” (Не пора) 1880 р.

Нехай Пресвята Богородиця Мати Божа Неустанної Помочі допоможе нам збагнути багате і добре забуте послання Каменяра до українців.

Господи, поблагослови нас мудрістю взяти творчість Франка на вирішення питань сучасної України. Амінь

Благословення Господнє на вас!

+єпископ Василій Івасюк

Правлячий Архієрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ