Коломийська єпархія УГКЦ
Зображення із фотогалереї

Християнський вісник

Церковний дрес-код

2017-06-22 10:51:00

Чи можна ходити до церкви в джинсах, міні-спідниці, шортах? Яким є найкращий “церковний” дрес-код для молодої людини? Своєю думкою діляться імідж-дизайнер, священик та дружина священика, в той час як молодь намагається вгадати, як краще одягнутися, коли зайдеш до храму.

БФ “Карітас” розпочав проект для вирішення проблеми спілкування між коломиянами і переселенцями

2017-06-16 20:00:37

Доволі часто з уривків приватних розмов можна почути нарікання на людей-переселенців, мовляв прийшли на все готове, “вони зовсім не трудолюбиві”, а ще смітять і не поважають чужу працю, розмовляють російською мовою та ще цілий ряд всяких неприємностей і звинувачень.

Духовно-екологічні роздуми над Знаннями як даром Святого Духа

2017-03-29 21:45:03

Знання – це дар Святого Духа, який допомагає ще більше заглибитись у таємницю Божої любові до Свого Створіння.

 

Проповідь владики Василія Івасюка в 26 Неділю по Зісланні Святого Духа


Геть усе марнота й гонитва за вітром,
І ніякої з того користи під сонцем”.
(Проп.2,4-11)В ступ. Тема багатства дуже хвилює сучасну людину. У наш час майнові і грошолюбні ідеї наскрізь пронизують життя людини. І тому вибір “накопичувати майно” чи “бути праведним” часто роблять на користь першого. Якраз про це і розповідає притча про багача, якому зродила нива.

І). Притча про багача. Христос навчає кожну людину шукати підтримку в любові до Бога і до ближнього, але людина шукає опертя в нагромадженні багатства. Багатство не дає життя і спокою людині, бо воно є тільки додатком до задоволення основних потреб. Бог дає життя і додає відповідні матеріальні блага для цього. У давнину поняття багатства розумілося дещо по-іншому: багачем вважався той, хто мав багато родючої землі, багато худоби чи великі площі лісу. Тому краще було видно залежність багача від Божого благословення. Сьогодні багата людина – це та, яка має багато грошей, акцій, вкладених у прибуткові підприємства, нерухомість, будинки та землю. Все це виявляє лише активну людську діяльність. І той, хто має багато, прагне мати ще більше аж до тої міри, щоб мати все, і тому стається все меншим і меншим аж до повного зникнення. Він закривається у свій ненаситний егоїзм і це вбиває його.

У сьогоднішній притчі йдеться про поведінку людини, яка не відчуває і не визнає Божого батьківства та благословення. Страх смерті спонукує спастися самостійно і зробити так, щоб життя залежало від того, що вона має. Людина не розуміє, що сотворена на образ Божий (Бут 1,27) і в Божому плані має досягти подібності до Творця, стати сином чи дочкою Бога. Не усвідомлюючи цього, вона замінює Бога Отця видимими потребами для підтримання життя (Лк. 12,30). Краще давати милостиню, відкладаючи собі справжній скарб, аніж нагромаджувати багатство без потреби (Тов. 12,8).

ІІ). Благословення людини: “В одного багача земля вродила гарно” (Лк.12,16), а це значить Господь його благословив. У Старому Завіті багатство було своєрідним знаком Божого благословення. Бог привів Ізраїля у землю, що йому не належала, дав йому все необхідне для життя: виноградники, оливкові сади і т.д. (Втор 6, 10-13). Ці всі подарунки свідчать, що Бог всеціло опікується людиною. Вони мали б дати зрозуміти, що все, що має людина – це дарунок. Благословенним є той, хто отримує цей дар та розуміє необхідність ділитися ним, щоб він надалі залишався даром. Привласнення дару відриває його від Божого джерела і така людина перестає бути благословенною, а стає бездуховно багатою. Мойсей попереджує народ не говорити ніколи це є моє на те, що буде йому дано. Необхідно, перш за все, пам’ятати про того, хто дає (Втор 8, 7-20).

ІІІ). “Що мені робити? Не маю де звести врожай мій!” (Лк.12,17). Багач розмовляє зі самим собою і ставить собі запитання: “Що мені робити?” Ці слова – це вияв вбивства у собі можливостей живого міжлюдського спілкування. Багач, зазвичай, хоче мати все більше і більше, тому скеровує своє життя у напрямку пожадання. Ідучи цією дорогою, він віддаляється від інших і потрапляє у клітку самотності. Проявляється найглибша проблема людини: “Що мені робити?”. І на це питання треба мати здатність відповісти щодо своєї діяльності. Тварини поводяться згідно з інстинктом самозбереження, а люди мусять перемагати страх перед смертю, що її сковує та замикає у собі, спричинюючи деградацію як особи.

Доля людини залежить від правильного сприйняття всього сотвореного. Всі сотворені речі виступають як засоби вияву любові до Бога та ближнього. Любов означає дякувати та ділитися. Коли сотворені речі стають ціллю і займають місце Бога, тоді це означає посідати та нагромаджувати. Посідання майна є протилежним до вдячності, а значить є проти Бога. Нагромаджування є протилежним до ділення і тому є проти людини.

Багач каже: “Ось що я зроблю: розберу мої стодоли, більші побудую і зберу туди все збіжжя і весь мій достаток”. У цьому видно планування людини, котра не знає любові Отця: розширити стодоли, щоб мати більше, збільшити місце нагромаджування, щоб назбирувати ще більше. Стремління мати все більше і більше розпалює пожадання, виникає замкнене коло. Потреба мати більше є тою поживою, яка ніколи не втамує голоду, а навпаки – загострить відчуття нестачі.

Євангелист Лука є свідомим того, що людина живе у цьому світі, де вже є певні правила поведінки (пор. Лк. 11, 41; Ді. 2,42; 4,32). Євангелист дає зрозуміти, що ставитись до майна треба як до дару, який нам не належить. Далі багач продовжує: “Скажу душі своїй: Душе моя! Маєш добра багато в запасі на багато років! Спочивай собі, їж, пий і веселися!” (Лк.12,19). Важливість цього речення виявляє мислення і програму життя людини, що бачить у багатстві запоруку власного існування. Бог є той, хто дає людині все необхідне для життя: дає змогу насититись і втамувати спрагу. Господь є захистом і допомогою, бо він є запевненням і гарантом життя людини. Святе Письмо дуже гарно пише про зарозумілу і горду людину, яка незалежна від всіх і від Бога також: “Багатий я, і розбагатів, і ні в чому потреби не маю”, а не знаєш, що ти – злощасний і мізерний, і бідний, і сліпий, і голий” (Одкр. 3,17).

Бог сказав до нього: “Безумний! Цієї ж ночі душу твою заберуть у тебе, а те, що ти зібрав, кому воно буде?” (Лк.12,20). Несподівано починає говорити Бог. Перше слово оцінює як мудрування цієї людини – “безумний”! Бог ставить оцінку плану та програмі життя людини, що відповіла на питання “Що робити?” і ця оцінка є незадовільна. Багатство є тим чинником, що спричиняється до заглушення Божого слова, воно перешкоджає йому принести плід.

Смерть приходить як до бідних, так і до багатих. Ніхто не може від неї відкупитися. І, отже, перед хвилею смерті багач отримує свою оцінку: безумний. З приходом смерті перед людиною відкривається шлях до вічності, а на суді отримати таку оцінку є вкрай погано, бо є “легше пройти верблюдові крізь вушко в голці, ніж багатому ввійти в Царство Боже” (Лк. 18,25).

“Отак воно з тим, хто збирає для себе, замість щоб багатіти в Бога” (Лк.12,21). У підсумку притчі чітко протиставлено: збирати для себе і багатіти в Бога. Отже, запитання “Що робити?” постійно ставить людину перед вибором місця розташування комори, бо “де скарб ваш, там й буде ваше серце” (Лк. 12,34). Багатіти в Бога, збирати скарб на небі означає покладати надію на Творця і не підмінювати його ідолом та ділитися отриманим даром Божим з ближнім. Збирання для себе і власного забезпечення закінчується трагічно, бо тоді людина замість забезпечення вигідного життя, сама себе його позбавляє.

ІV). Багатство сьогодні. Засоби масової інформації подають для цілого суспільства електронні декларації про мільйонні доходи чиновників вищого рангу. І чим більше таке багатство, тим більше часу потрібно йому служити. З іншого боку, бачимо закриття шкіл, лікарень, високі ціни на енергоносії, комунальні послуги. Це означає, що хтось нагромаджує велике багатство. Книга Приповідок дає добру пораду людям щодо накопичення багатства різного роду: “Двох речей прошу я в тебе; не відмов мені їх, доки не умру я: неправду та брехливе слово віддали від мене; не давай мені ані злиднів, ані багатства, подай мені лиш достатнього хліба, щоб я, наситившись, тебе не зрікся, та не сказав: “Хто Господь?” – або, збіднівши, не став красти та не безчестив імени Бога мого” (Проп. 30, 7-9).

У цій молитві – ідеальне та мудре ставлення до багатства. Людина просить лиш достатнього хліба, добре розуміючи, що і надмір, і недостача є певними обмеженнями людського життя. Маючи багато, часто думаємо, що нам уже не потрібно нічого, і, таким чином, відкидаємо Бога. Водночас бідність провокує бажання швидко збагатитися, не гребуючи жодними засобами.

Висновки. Господь збагачує своїх вибраних, і ці люди та їхнє багатство мають служити вищій меті. Ніхто не є збагачений тільки “для себе” – багатство має служити ближньому. Бог пам’ятає кожну людину і завжди поспішає з допомогою до всіх потребуючих, а нам треба подякувати за цю поміч і правильно використати. В цьому плані всі зусилля людини без Бога є марнотою. Біблія подає дуже мудру відповідь сучасній людині в умовах переслідування Бога: “Бога бійся і заповідей його пильнуй, бо в цьому вся людина. Усі бо діла Бог приведе на суд: усе, що тайне, чи воно добре, чи лихе” (Проп. 12, 13-14).

Нехай Пресвята Богородиця Мати Божа Неустанної Помочі допоможе якнайкраще поділитися дарами з нашими ближніми.

Господи, благослови наш народ жити згідно з Божою любов’ю і завжди допомагати ближньому.

Благословення Господнє на вас!

+єпископ Василій Івасюк

Правлячий Архієрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ
с. Сідлище


18 грудня 2016 р. Б.

 


 • Правлячий Архієрей  Преосвященний Владика
  Кир Василій Івасюк
 • Канцелярія єпархії
  Протосинкел
  о. Роман Кіцелюк
  Синкели
  о.Володимир Прокіпчук
  о.Юрій Лукачик

  Канцлер
  о.Микола Горецький
  Віце-канцлер
  о. Олександр Федоришин

 • Економічний відділ
  Економ
  о. Віктор Прийдун

  Касир
  с.Вероніка Петрук

  Юрист
  п. Віра Сліпко
 • Прес-служба єпархії
  Речник
  о. Олег Гриців
  +380978131123
  Прес-секретар
  п. Діана Чавага
  e-mail: press.ugcc.ko@gmail.com
  Канцелярія єпархії
  +380662002606
  вул. І.Франка, 29, м.Коломия
  Івано-Франківської обл.
  78200 Україна
  e-mail: diocese.kolomyja@gmail.com
  Наші кнопки
 •  
 • Дизайн
  pent@gon : studio
 • Підтримка
  добрі люди
 • Розміщення
  добрі люди