Слово владики Василія Івасюка в Навечірʼя Богоявлення

"З нами Бог".

Вступ. Завтра християни Східної Церкви будуть святкувати одне з найбільших свят церковного року – Хрещення Господа нашого Ісуса Христа. Сьогодні святвечір є днем строгого посту, який готує людей до Богоявлення.

І). Навечірʼя Богоявлення. Сьогодні в Навечірʼя, а особливо завтра, в день празника, ми повинні дуже серйозно задуматися, що то значить "з нами Бог". Він об’явився і залишився з нами навіки. Подумаймо, що то значить для нас? Чи ми можемо уявити собі щось подібне - живу присутність Бога поміж людьми? Завтрашнє свято є усвідомленням тої правди, яка об’явилась колись над рікою Йордан, що Бог у Пресвятій Трійці є з нами. Не треба нам, дорогі у Христі, тривожитись, переживати, жити в страху, нам треба серйозно і щиро вірити, що з нами, усіма людьми є присутній Бог.

ІІ). Початок Євангелії від Марка. Початок Євангелії від Марка приводить нас до роздумів: Хто такий цей живий Бог?". За поясненням Отців Церкви, тут міститься важлива новина про спасіння людей. Ісус Христос своїм хрещенням від Івана над Йорданом об’являє її - це Пресвята Трійця.

Згідно з пророцтвом Ісаї, в Юдейській пустелі починає проповідь Іван Хреститель. "Голос того, хто кличе: у пустині готуйте дорогу для Господа, рівняйте стежки Йому!". Метою пророка було приготувати людей до приходу і розуміння проповіді Ісуса Христа про покаяння і наближення Царства Небесного. Предтеча Іван приготовляв людей до зустрічі з Господом, христячи в річці Йордан всіх тих, хто каявся в своїх гріхах на знак майбутнього очищення. "Услід за мною йде Потужніший від мене,… Він христитиме вас Духом Святим", казав Хреститель, готуючи своїх слухачів до зустрічі зі Спасителем. Це означає, що треба зректись свого гріховного стану і почати нове святе життя, яке принесе людям Месія. Іншими словами, треба повернути від грішної дороги царя Ірода до Івана Хрестителя над Йорданом.

Напередодні великого свята Богоявлення, згадаймо дорогі брати і сестри, що всі ми колись теж прийняли істинне хрещення водою і Духом Святим та стали присвячені через це Господу. Ми з вами маємо жити виконуючи волю Божу, регулярно відвідуючи храм і завжди наближуватися до Господа через молитву, читання Біблії, участь у богослужінні, Сповідь, Причастя Тіла і Крові Христової, творячи діла любові і милосердя. Почуймо сьогодні заклик Івана Хрестителя: "Покайтеся, бо наблизилось Царство Небесне!" та поспішімо духовно прийняти хрещення у водах йорданських.

ІІІ). Богоявлення. Свято Хрещення Господнього також називається святом Богоявлення, тому що в цей день над водами Йордану вперше Бог явився людям одразу у трьох особах. Уся Пресвята Трійця явила Себе людям: Син Божий прийшов на річку Йордан, щоби хреститися від Івана, Отець засвідчив Його синівство Своїм голосом: "Це Син Мій улюблений, Його слухайте". Дух Божий у вигляді голуба зійшов на Нього і від цього дня починається привселюдна проповідь Ісуса Христа. Господь хотів, щоб Його побачив народ і зрозуміли всі люди, що Він приніс спасіння бідним і багатим за однією доступною ціною через покаяння і хрещення.

ІV). Освячення води. В час Йорданських свят в наших храмах чинимо обряд великого водосвяття на пам’ятку хрещення Ісуса Христа від Івана Предтечі. Силу і благословення йорданська вода отримує через благодать Святого Духа, коли Він сходить, очищає й освячує та надає їй лікувальної сили з користю для душі й тіла. Велика єктенія під час освячення води має такі прохання: "Щоб освятилися води ці силою, діянням і зішестям Святого Духа"; "Щоб вода ця стала даром освячення, ізбавленням від гріхів, на зцілення душі і тіла, і на всяку особливу користь"; "Щоб була вона на очищення душ і тілес усім, що з вірою черпають і причащаються нею". Освячення води та окроплення нею віруючих викликає щирі посмішки на обличчях людей, бо вона дарує велику благодать милосердя і Божої сили.

Нехай Пресвята Богородиця Мати Божа Неустанної Помочі допоможе наново духовно відродитися й освятитися Йорданським Хрещенням.

Господи, нехай кожний дотик Богоявленської води освячує наше життя і дарує допомогу для звершення добрих справ на славу Божу!

Благословення Господнє на вас!

+єпископ Василій Івасюк

Правлячий Архієрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ

м. Коломия

18 січня 2017 р. Б.

о. Богдан Іванюк

о. Андрій Квік

о. м. Микола Романенчук

• Церковний трибунал
    Судовий вікарій
    о. Володимир Прокіпчук

Суддя
    о. Юрій Лукачик

Захисник вузла
    Сергій Триф'як

Нотар Олександра Болехівська
    Микола Мотрук

e-mail: katedra-2005@ukr.net

ословення Господнє нехай зійде на вас та перебуває з вами завжди, нині і повсякчас і на віки вічні. Амінь!