Проповідь владики Василія (Івасюка) на Хресній дорозі в м. Коломия

"Хресту Твоєму поклоняємося Владико,
і святеє Воскресення Твоє славимо"

(Тропар утрені.)

Вступ. Сьогодні ми пройшли вулицями нашого міста і духом відчули терпіння Ісуса Христа за гріхи світу, складені людьми на хрест.

І). Хрест – перемога. Сьогодні Церква спрямовує наші роздуми в околиці Єрусалиму. Від дитячих літ Спаситель в оточенні близьких йому людей ходив тією дорогою до Єрусалимського Храму. Але тепер це була його остання земна подорож з Галилеї у Юдею, а в кінці якої на Нього чекав хрест і Голгофа. Ісус відкриває чашу терпінь своїм найближчим учням дивною розмовою: "Оце йдемо в Єрусалим і Син Чоловічий буде виданий первосвященикам та книжникам, і засудять його на смерть, і видадуть його поганам; і насміхатимуться з нього, плюватимуть на нього, бичуватимуть його та й уб’ють. Він же по трьох днях воскресне".

З іншого боку, учні покинули свої сім’ї, майно та працю і пішли за великим Вчителем, хоча часто Він не мав де голови приклонити. І ось тепер Ісус іде до Єрусалиму, щоби взяти на себе хрест, перевантажений злобою людського гріха, а своєю смертю розбудити людей із гріховно-летаргічного сну духовної сліпоти. Він говорить учням про своє страждання та смерть, а вони Його слухають та не чують, бо думають, що в Єрусалимі буде більше чудо. Апостоли бачили, як перед Ним втікали біси, а мудреці замовкали і сили природи підкорялись Йому. Вони мріяли побачити перемогу Спасителя над усіма ворогами, а в ній буде їхня вигода: слава і торжество.

Апостоли чують слова Ісуса та не розуміють їх, бо кожен має свої уявлення, що повинен зробити Господь. Вони так сильно замріялися і понадіялися на справжню перемогу Месії, що згіршились та налякалися, коли побачили Його розп’ятого на хресті. І ось саме тут, їхні амбіції та мрії не дали їм побачити в хресті знак перемоги.

ІІ). Хрест розп’ятої України у віршах Ліни Костенко описано так: "Отримали Україну без бою і здають без бою. А, втім, чого ж без бою? Б’ються поміж собою". Святий хрест сьогодні пригадує всім тим, котрі "б’ються поміж собою" безконечну Божу любов до кожного жителя нашої держави. Христос стражданнями любить наш народ. Герої небесних сотень і військовослужбовці в окопах АТО на війні, мужньо і з любов’ю до України виконують свій обов’язок кожного дня. А до всіх тих, котрі продовжують вести безтурботне життя і забули про війну, про вдів, про сиріт, про інвалідів, про хворих, про пенсіонерів, Ісус Христос просить не кидати свого хреста і народу у терпіннях, а щодня виконувати гідно своє духовне покликання. Божа мудрість і Святий Дух покликали вас жити в Україні, любити цей знедолений народ, до якої б нації ви не належали і ви прийняли цей хрест та відповідальність за його виконання (пор.Лк. 9,23).

Україну міцно прибивають до хреста цвяхами торгівлі людьми, нечесною політикою, корупцією, брехнею, фінансовою трудністю людини полікуватися і вершиною нашого тернового вінця є узаконений та непомітний відхід від Божого Закону. Розп’ятий і віруючий народ бачить Пасху і тільки в ній знаходиться спасіння та воскресіння.

Провідники народу зобов’язані прикласти зусилля і почати витягувати цвяхи і колюче терня з тіла розп’ятої України: духовенство – святим життям, політики – чесністю свого служіння, силові структури – справедливим виконанням закону, бізнесмени – правдивим підприємництвом, депутати – народними законами. І так всі слуги народу мають об’єднатися спільною молитвою і постом почати негайно лікувати та виводити паралізований український народ з "гріховної коми". Насправді держава Україна тримається сьогодні не завдяки політикам, економіці, різним фінансовим валютним позикам, а тільки невеликій кількості віруючих людей, котрі вийшли зі щирою молитвою на Духовний Майдан. І Господь приймає цей молитовний спів: "Боже великий єдиний нам Україну храни…".

Висновки. Нести хрест – це означає знайти своє покликання, взяти на себе хрест-професію і виконати Богом призначене завдання. Завданням віруючої людини сьогодні є зберегти юні душі від бурхливого потоку рекламної поп-культури і нічим необмеженого впливу медіа-простору. Християнськими Заповідями зупинити вживання наркотичного зілля. Євангеліє має стати маяком у бурхливому морі життєвих проблем і гарантувати спокійне життя громадянам у похилому віці сьогодні. І тому завжди достойно співаємо "Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і святеє Воскресіння Твоє славимо". Амінь.

Благословення Господнє на вас!

+Василій Івасюк

Єпарх Коломийсько-Чернівецький

02 квітня 2017 р. Б.

о. Богдан Іванюк

о. м. Микола Романенчук

• Церковний трибунал
    Судовий вікарій
    о. Володимир Прокіпчук

Суддя
    о. Юрій Лукачик

Захисник вузла
    Сергій Триф'як

Нотар Олександра Болехівська
    Микола Мотрук

e-mail: katedra-2005@ukr.net

ословення Господнє нехай зійде на вас та перебуває з вами завжди, нині і повсякчас і на віки вічні. Амінь!