Слово до молоді у Лазареву суботу на форумі молодіжних лідерів

Я - дорога правда і життя”

(Ів.17,1)

В ступ. Життя – це “усвідомлювати, що (…) ти допомагаєш будувати світ”. Антуан де Сент-Екзюпері

І). Життя – це найвища цінність на Землі. У словнику знаходимо сухе визначення життя. Життя – це діяльність людини в тих чи інших її обставинах. Словник не може розкрити повний сенс цього поняття! Напевно, скільки людей на землі, стільки й визначень може мати це прекрасне слово. Адже кожному з нас є про що розповісти зі свого життя.

Людина – це філософ, який намагається пізнати світ. Вона часто задає собі й оточуючим питання: “Чи є життя після смерті?”, “В чому сенс життя?”, “Що таке щастя?”, “Хто створив світ?”. Всі вони пов’язані з поняттям “життя”. “А що є життя?”, “Ким і навіщо воно дається?”.

ІІ). Життя – це велике щастя! Його потрібно приймати як велику цінність, берегти, любити, а також поважати і цінувати чуже життя. Життя – це щасливий лотерейний квиток. Отримавши цей виграш, ще потрібно мати світло Святого Духа, щоб вміти правильно ним розпорядитися і так отримати щастя. Прагнучи до свого щастя, ми з дитинства мріємо і шукаємо шляхи вирішення нашої мети.

У кожного віку своє щастя. У дитинстві справжнє щастя – нова іграшка, в юності – перше кохання, в зрілості – нова квартира або підвищення по службі, а в старості – спокійно і без зайвого хвилювання споглядати на мирне життя дітей та онуків. Людина будує своє життя, немов столяр майструє сходи. Кожний щабель – це наша мрія. Чим більше збудуємо щаблів, тим вище піднімемося і більшого досягнемо. Хоча мрії у всіх свої і свої способи їх досягнення. Подібно праведний Іван Ліствичник будує драбину до Неба зі щаблів, котрі називаються чеснотами. І тільки по них можемо піднятися перед престіл Божий.

ІІІ). Жити – велика праця. Життєвий шлях людини нелегкий. Всі ми стикаємося з труднощами, небезпеками, переживаємо важкі моменти. Радості змінюються печалями, світлі дні – похмурими і сумними. Є чорні і білі смуги. Складність полягає в тому, щоб чорна смуга не збила людину з вірного шляху і не знесилила її та не змусила зненавидіти життя та відмовитися від нього. Яким би величезним не було горе, воно завжди проходить, біль притупляється часом і новими надіями. Що б не сталося, потрібно шукати сили жити далі. Ніколи не можна забирати в себе дар Божий, яким є життя.

Життя – це рух, постійний розвиток, пошук. Ми відчуваємо, що живемо, коли займаємося спортом, вчимося, стаємо батьками. Життя тільки тоді наповнюється сенсом, коли людина бачить результат своєї праці, відчуває свою значимість, незамінність, необхідність і корисність іншим. Існує незрима творчість у кожній миті. Ми самі творці свого життя. Щоб картина життя була яскравою, гармонійною, кожну мить потрібно трудитися над нею. Інакше життя перетворюється на тихе, навіть болісне існування. Тоді пошуки сенсу життя стають безрезультатними. Життя перетворюється на монотонне повторення днів, років. Воно не приносить радості. Втрачається смак до життя. Що може допомогти? Тільки різкі зміни, тобто, рух.

Слід пам’ятати, що не кожний рух приносить відчуття щастя. Сучасний ритм життя дуже динамічний. Ми весь час кудись поспішаємо, прагнемо щось купити, кудись з’їздити, щось побачити, заробити більше грошей, хочемо бути в курсі всіх подій, стежимо за останніми новинами – крутимося, збираємося кимось стати, чогось добитися і почати жити щасливо. І в цій метушні - гонитві за щастям, ми забуваємо про найважливіше – жити потрібно кожен момент і кожну мить. Не варто нічого відкладати на потім, щоб не втратити дорогоцінний час. Ми позбавляємо себе радості спілкування з батьками, з друзями, придушуємо свої почуття, тому що на все це не вистачає часу. Ми обмежуємо себе в бажаннях, щоб потім було краще жити. Гонка за примарним щастям робить життя безуспішним. Настає “потім”, а життя пройшло і вже немає сил до чогось прагнути, немає відчуття щастя, тому що воно багато років поспіль було десь замкнено, заховано від самого себе. Адже щастя складається з багатьох маленьких і великих хвилин радощів. Чим більше ними наповнюється життя, тим щасливіше себе почуває людина. Тому кожен день, кожна хвилина життя має бути наповнена змістом і в будь-якому вчинку має бути закладена мета.

Висновки. Життя – це можливість самовираження людини, шанс зробити велике відкриття, заявити світові про себе. Лише одиницям судилося стати всесвітньо відомими, увічнити свої імена в історії. Лише деякі роблять великі відкриття, пишуть великі твори. У цьому полягає їх призначення. Ніхто не має права знищувати чуже життя, якою б благою не була мета.

Сенс життя криється в самому житті, в таїнстві його зародження і таїнстві смерті, в його продовженні в нащадках. Жити – це прекрасно!

Пресвята Богородице Мати Божа Неустанної Помочі допоможи українській молоді віднайти своє щастя у житті.

Господи поблагослови нашу молодь цінувати час, робити діла милосердя і такими щаблями збудувати у житті дорогу до Неба. Амінь.

Благословення Господнє на вас!

+Василій Івасюк

Єпарх Коломийсько-Чернівецький