Слово владики Василія (Івасюка) з нагоди 156 річниці перепоховання тлінних останків Тараса Шевченка

В ступ. Святкування перенесення мощей св.Миколая Чудотворця до м.Барі в Італії і вшанування перепоховання тлінних останків Тараса Шевченка з Петербурга до Канева припадають на день 22 травня.

І). Історично-духовне значення перепоховання Шевченка. День перепоховання Тараса Григоровича – це важлива подія у житті українців. Кобзар був похований дня 13 березня 1861 року на Смоленському кладовищі у Петербурзі біля храму Смоленської ікони Божої Матері. Перевезення його праху з Петербурга на Чернечу гору у Канів відбулося 22 травня 1861 року. Подія перепоховання тлінних останків стала для студентів каталізатором і символом протесту проти існуючого режиму. Влада боялася Кобзаря і живого, і мертвого, а також тремтіли перед його словом колись і так само тепер. Його могилу охороняли від людей в далекому 1914-му році жандарми царської Росії з гвинтівками. У Радянські часи тих, котрі насмілилися прийти на Тарасову гору у травні і покласти квіти до пам’ятника великому Кобзареві, звільняли з роботи, виключали з інституту, арештовували, били їх силовики, поливальні машини обливали людей потужним струменем води.

По – друге, ця дата 22 травня відіграє важливу роль у житті всього світового українства, тому що це є виконання волі поета – поховати його в Україні милій, де лани широкополі і Дніпро і кручі. Ініціаторами виконання волі були художник Григорій Честахівський і брати Михайло та Олександр Лазаревські.

По-третє, Чернеча гора - це є серце України. Соборна Україна – це коли Схід і Захід разом, бо ми єдиний народ, котрий гаряче любить свою рідну землю. Варто пригадати лише ніч проти 21 січня 1978-го, коли біля могили Тараса Шевченка, на знак протесту з приводу посиленої русифікації нашого народу і з любові за Соборну Україну, спалив себе звичайний мешканець Калуша, дисидент, політв’язень Олекса Гірник. Він мав із собою дві каністри з бензином і запальничку. У нічний час розкидав навколо могили Шевченка виготовлені власноруч листівки, облив себе бензином і натиснув на запальничку. Все тіло вмить спалахнуло факелом.

ІІ). Благослови, батьку Тарасе, Україну на щастя і на долю. Великого Кобзаря відспівували в Успенському соборі і звідти люди на плечах несли домовину по Канівських горах аж до верхівки Чернечої гори. Поховавши тлінні останки, люди не розходилися - палили вогнище, читали “Кобзаря”, молилися, говорили і мріяли про кращу долю України. Подібно було, як у нас на Майдані. Відтоді Тарасова гора стала місцем національного паломництва. Щороку піша хода дня 22 травня збирає дуже багато людей, як молодих, так і старшого віку.

Піднімаючись на Чернечу гору по сходинках, треба бути думками із Кобзарем, його поезією, мистецтвом. Його мрією було оселитися в збудованій хатинці на одній із канівських гір. Вона не здійснилася, але Шевченко знайшов вічний спочинок саме на Дніпровських кручах. Страждаючи за долю України та відбувши покарання за написані вірші, він заслужив величезну повагу своїх земляків. Люди приходять на Тарасову гору молитися і шукати поради, що робити далі. Молодята зазвичай приносять квіти і набираються сили духа на спільне життя. Напевне, тому могила Шевченка така важлива для України. Хотілося б прочитати вірш, написаний Кобзарем у теперішній час! Благословення Господнє на вас!

Благословення Господнє на вас!

+Василій Івасюк

Єпарх Коломийсько-Чернівецький