Слово на урочистому відкритті ХХІV Міжнародного Гуцульського фестивалю

Гречні ґазди і ґаздині, ґаздівські діти Гуцульського краю та гості вітаю вас на неповторній Коломийщині християнським привітом “Слава Ісусу Христу!”.

В ступ. Коломийщина гостинно скликала гуцулів та запросила багатьох гостей на цей Міжнародний фестиваль.

І).Гуцули - неспокійні горяни та легендарні українські бунтарі, такі як Олекса Довбуш з Печеніжина та його вірний побратим Василь Баюрак з Дори. Вони стали оберегом усього Карпатського краю і символізують Україну нарiвнi з образом козаків південного степу. Завдяки гуцулам маємо перемогу на європейському конкурсі пісні, спортивних змаганнях, а також наш всесвітньовідомий Буковель. Гуцульщина - малесенький задимлений горами край, дедалі частіше представляє Україну. Науковці кажуть, що наша Держава має два полюси — Запоріжжя з легендарною Хортицею на півдні й Карпати з Говерлою на заході.

Михайло Коцюбинський у повісті “Тіні забутих предків” відкриває життя народу цього мальовничого краю. Карпатська земля - небагата на родючі посівні землі, а тому головним заняттям гуцулів було вівчарство та скотарство. І через те вони бережливо ставилися до худоби, бо вона їх годувала. Другою важливою працею була важка професія лісоруба, яка часто супроводжувалася трагічними випадками та постійною боротьбою з природними стихіями. У сім’ях гуцулів завжди було багато дітей і всі члени родини були дружними.

Бути християнином – складати успішно іспити кожного дня. Вставати рано на молитву, йти до храму у вихідні, ходити на прощі і це дає можливість згадати ким ми є насправді та подумати про важливі і вічні речі. Дорога до Бога в кожного своя: хтось уже на правильному шляху, хтось тільки наближається, а хтось — блукає і поки не може знайти правильний напрямок. Храм допомагає зупинитись, оцінити себе, а також подякувати за всі радощі життя.

Рівночасно, гуцулам властиве було також почуття прекрасного. Досить згадати лише деякі мистецькі вироби: вишиті рушники чи сорочки з незвичайними мережками і візерунками, майстерно оздоблені криниці, чудові іграшки та різні предмети побуту вироблені з дерева і розписані яскравими фарбами, незвичайно красиво розшитий національний одяг. Любов до музики, співу і танців супроводжують гуцула все його життя! Здається, у цьому співучому краї посеред квітучих полонин, співають всі — від сивого шумливого Черемоша аж до старої гуцулки.

ІІ).Духовне життя гуцулів ґрунтується на щирій молитві, кожної неділі і свята прийти до храму, будувати численні каплички та дерев’яні храми без жодного цвяха, розмальовувати писанки до свята Воскресіння Господнього.

Гуцули завжди любили Бога і Церкву, а Вона по всі часи була їм Матір’ю та Вчителькою, Порадницею та Берегинею. Свідченням цього маємо відвідини митрополитом Андреєм Шептицьким у 1900 роках гуцулів і написаний лист-повчання на місцевій говірці. Багато хто з вас пам’ятає життя монаха-студита Петра-Порфирія з Дори, а також служіння отця Михайла Косила і владики Павла Василика у часи переслідування. Це були голоси церковних людей, котрі ставали на захист сотень тисяч вбитих і депортованих, ув’язнених та катованих за Правду та Україну. Одинока УГКЦ, яка має непереривну тяглість від Володимирового Хрещення, будучи сама переслідувана і розп’ята на Сибірській Голгофі, готувала нашу націю гідно прийняти Божий дар – Незалежність. Церква-Мучениця завжди осуджувала гріхи та навчала любити Бога і ближнього, допомагала кривди терпеливо зносити, образу з усього серця прощати.

Вона і сьогодні закликає наших синів і дочок любити свою Вітчизну, допомагати воїнам в АТО, плекати рідну мову і культуру. Незалежність здобута 24 серпня 1991 року вимагає зберегти Державу та розвинути її в ім’я майбутніх наших поколінь. Богом подарована свобода повинна бути прийнята нами з усією відповідальністю. Христос пригадує, що “від усякого, кому дано багато, багато від нього й вимагатимуть” (Лк. 12, 48).

Висновки.У цей святковий День ХХІV Міжнародного Гуцульського фестивалю прийміть від мене сердечні вітання та молитву. Бажаємо щиро від душі міцного здоров’я, гарного настрою, радості, віри у щасливе майбутнє України!

Церква вчить горнутися всім серцем до Бога, щоб нас ніхто не роз’єднав. Гей, брати-гуцули, сходімся докупи, аби нашу Незалежність не змогли звернути!

Царице Карпатського краю, допоможи нам зберегти красу Карпат!

Господи поблагослови Гуцульщину, заопікуйся кожним гуцулом та збережи нашу рідну Україну!

Зі святом вас дорога та ґречна гуцульська родино!

Благословення Господнє на вас!

+Василій Івасюк

Єпарх Коломийсько-Чернівецький