Проповідь владики Василія (Івасюка) на відкритті виставки проекту “Мистецький Собор”

Мистецький собор - краплина вічності у людську душу

Ти заповідав мені збудувати храм на твоїй святій горі і жертовник у місті, де ти перебуваєш…”.
(Книга Мудрості 9,8)

Кожна хвилина та година у житті людини – це час, який наближає нас до зустрічі, зустрічі самим із собою, з нашим Творцем, з вічністю. Ще давні греки дійшли до думки, що потрібно розрізняти два поняття часу: “кайрос” та “хронос”. Зокрема розумілося, що хронос – стосується часу, в якому минає певна подія, а кайрос – це час, в якому буття оновлюється і стає чимось неоціненним. Таким оновленням та виявом особливої ласки для міста Коломия була подія п’ятирічної давності – посвячення Катедрального собору Преображення Христового Главою та Отцем нашої Української Греко-Католицької Церкви Святославом (Шевчуком), за участю тогочасного єпарха світлої пам’яті Владики Миколая (Сімкайла), Синоду єпископів, чисельно зібраного духовенства та вірних з території Коломийсько-Чернівецького єпархії і поза її меж.

Пройшов час: дещо призабулося, багато змінилося, однак величавість Собору й дальше милує око коломиян та гостей міста. І без сумніву, можна висловитися словами письменника Олеся Гончара, що за цей час атмосфера біля нашої святині була і є особливою: “вона мовби зачаклована видивом собору, заслухана німої музики його округлих, гармонійно поєднаних бань, наростаючих ярусів, його співучих ліній. Для неї, зачаєної в бажанні розгадати дивні якісь загадки, розшифрувати тайнописи віків… шепоче жагою спокут, він ще повен гріхами, в яких тут каялись, і сповідями, і сльозами…” (Олесь Гончар “Собор”).

Щоб ще раз усвідомити для себе значення цієї знаменної події як для жителів міста, так і для її гостей, за ініціативою ГО “Спілка художників “Коло-Ми-Я” (голова – Володимир Бойків), Мистецького центру “Світовид” (голова – Михайло Бережницький) та  Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (засновник – адвокат Михайло Петрів) був започаткований мистецький проект під назвою “Мистецький собор”, який тривав упродовж трьох місяців: 19 травня – 19 серпня 2017 року. У такий спосіб плеяда мистців мала змогу зобразити на полотні величавість цієї сакральної споруди – момент пережиття художником того, що милує його око, проходить через його серце і виражається дотиком пензля до полотна. Свідченням цього є ця збірка, якій поміщено чимала кількість творів мистецтва, що зачаровують своєю оригінальністю та неповторністю.

З словами щирої вдячності звертаюся до ініціаторів проведення “Мистецького собору”, до кожного його учасника та до усіх, хто спостерігав за робою мистців та різними способами підтримував їх. Вимолюю у Всемилостивого Бога ласки та щедроти для усіх вас, прошу про примноження вашого таланту, та щоб через цей задум наші душі зуміли діткнутися до прекрасного та вічного – місця Божої присутності на землі – нашого Катедрального собору Преображення Христового.

Нехай Пресвята Богородиця, Мати Божа Неустанної Помочі, випросить миру, єдності для українського народу.

+Василь Івасюк

Єпарх Коломийсько-Чернівецький