Слово владики Василія (Івасюка) на відкритті пам’ятної дошки першому відомому українському війту в Коломиї

В ступ. Війт – це керівник органів місцевого самоврядування в містах і селах України ХV-ХVІІІ ст. На посаду війта обирали представників із заможних селян. Ця посада проіснувала у селах до ХVІІІ ст., а в містах - до скасування Магдебурзького права на початку ХІХ ст.

І). Перший відомий війт Коломиї – Воронько. Він керував українською громадою міста у 1398 році, кінець 14 століття і, мабуть, був останнім війтом з княжих часів.

Пам’ятний знак містить текст, а також два символи: Галичини — лева та один з найдавніших світових символів, який широко використовували в архітектурних оздобах Давнього Галича — ґрифона. Таблиця виконана в кольорах традиційної коломийської кераміки.

Проект таблиці виконав заслужений художник України Мирослав Ясінський, а втілив у життя власним коштом відомий підприємець Сергій Проскурняк. Автор ідеї — краєзнавець Микола Савчук.

ІІ). Історія. Історики вважають, що найбільші міста Європи засновані перед 1300 роком. Отож стверджуємо, що наша Коломия, хоч і не мегаполіс, проте одне з найстаріших європейських міст. Уперше вона згадується 1241 року у Галицько-Волинському літописі.

Тепер важко уявити, що саме сіль була стратегічним продуктом і обмінним крамом наших предків. Фактично аж до 1772 року коломийську історію та історію навколишніх сіл можна вважати соляною. У Коломиї були склади солі, яку через неї перевозили в інші краї.

ІІІ). Теперішний час. Імена прадавніх війтів і до сучасних міських голів мають бути виписані в історію нашого міста і те, що при них було зроблено: їхні здобутки та всі добрі справи виконані для розвитку писанкової Коломиї. Хочеться побажати успіху міському голові та всьому депутатському корпусу і меценатам, починаючи від Собору Преображення Христового, прекрасного фонтану, запланованої дзвінниці біля храму святого Йосафата продовжувати перемінювати столицю Гуцульщини рівночасно підносячи духовний розвиток кожного жителя і гостя нашого міста.

Нехай Пресвята Богородиця Мати Божа Неустанної Помочі постійно опікується нашими очільниками містами.

Господи благослови подальшу працю міського голови та всіх депутатів міста Коломиї мудрістю і добрими намірами скерованими на духовний розвиток кожної людини.

Благословення Господнє на Вас!

+Василь Івасюк

Єпарх Коломийсько-Чернівецький