Коломийська єпархія УГКЦ
Зображення із фотогалереї

Християнський вісник

Церковний дрес-код

2017-06-22 10:51:00

Чи можна ходити до церкви в джинсах, міні-спідниці, шортах? Яким є найкращий “церковний” дрес-код для молодої людини? Своєю думкою діляться імідж-дизайнер, священик та дружина священика, в той час як молодь намагається вгадати, як краще одягнутися, коли зайдеш до храму.

БФ “Карітас” розпочав проект для вирішення проблеми спілкування між коломиянами і переселенцями

2017-06-16 20:00:37

Доволі часто з уривків приватних розмов можна почути нарікання на людей-переселенців, мовляв прийшли на все готове, “вони зовсім не трудолюбиві”, а ще смітять і не поважають чужу працю, розмовляють російською мовою та ще цілий ряд всяких неприємностей і звинувачень.

Духовно-екологічні роздуми над Знаннями як даром Святого Духа

2017-03-29 21:45:03

Знання – це дар Святого Духа, який допомагає ще більше заглибитись у таємницю Божої любові до Свого Створіння.

 

Проповідь владики Василія (Івасюка) в день святкування Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії св. Анною.

Щасливе лоно, що тебе носило, і

Груди, що тебе кормили”

(Лк.11,27).

 

 

В

сечесні отці, парафіяни, наша інтелігенціє, запрошені гості та представники влади, вітаю всіх вас християнським привітом: Слава Ісусу Христу!”.

Вступ. Народження дитини у безплідних батьків Йоакима і Анни сталося завдяки молитві та сильній вірі. Теперішні обставини, крім природнього народження, можуть відкидати молитву і віру та пропонують зробити це набагато швидше через штучне запліднення, сурогатне материнство чи усиновлення.

І). “Сотворімо людину на наш образ і на нашу подобу” (Бт.1,26). Біблія говорить про створення Богом першої людини на землі Адама так: Тоді Господь Бог утворив чоловіка з земного пороху та вдихнув йому в ніздрі віддих життя, і чоловік став живою істотою” (Бт.2,7). Опісля Господь насадив сад у Едемі, (…), й оселив там чоловіка” (Бт.2,8). Потім з ребра, (…) утворив Господь Бог жінку і привів її до чоловіка” (Бт.2,22) і сказав до них ростіть, множіться і наповняйте землю. Слово Едем є синонімом до слів “райське життя”: це райське життя людина постаралася знищити і відновлення його могло прийти тільки через безгрішну Непорочно Зачату людину, якою була Пресвята Богородиця.

ІІ). Діва Марія - Непорочно Зачата, але терпіла наслідки первородного гріха: страждання і смерть. Суть Непорочного Зачаття полягає в тому, що Пресвята Богородиця була звільнена від первородного гріха і сповнена благодаті ще в утробі матері, задля заслуг Ісуса Христа. Догмат про Непорочне Зачаття Анною Діви Марії проголосив Папа Пій IX у 1854 році. Бог обрав Її ще перед створенням світу на Матір свого Сина, щоббула Вона свята й непорочна перед Ним в любові” (Еф.1,4).

Наслідки первородного гріха стосуються кожної людини. Євангелист Лука згадує, як Діва Марія зніяковіла” від слів ангела про народження Еммануїла. Старець Симеон пророкує Марії очевидні і безмірні страждання, яким вона підлягала: Тобі самій меч душу прошиє”. Діва Марія повна благодаті бореться зі злом і смертю та перемагає ворога. І тому Непорочне Зачаття робить Її ще ближчою до людей, хоча Богородиця терпіла наслідки первородного гріха. Одним з таких наслідків є безплідність подругів. Теперішня наука пропонує штучне запліднення, як вирішення безвихідної ситуації.  

ІІІ). Штучне запліднення. На сьогодні за різними даними кількість пар, які страждають від безпліддя в усьому світі становить 10-15%. Вважається, що їхня кількість щороку зростає на 2 млн. Чому? В Україні маємо понад 6.000 дітей, котрі мріють мати тата і маму. Серед підлітків процвітає вживання алкоголю, контрацептивів, наркотиків і куріння. І коли наступає час творити молоду сім’ю у віці 20-25 років, тоді вони зустрічаються з проблемою неплідності. Неплідність – це справжня драма для подружжя, загроза міцності шлюбу і тому цілком зрозумілі зусилля лікарів допомогти цим парам. Одна з пропозицій медицини – штучне запліднення. Втім, постає запитання: чи використання всіх методів задля досягнення зачаття виправдовуються? У чому ці методи полягають? Як до них ставитися з точки зору моралі? Свідомий сучасний християнин повинен неодмінно знайти відповіді на ці нагальні питання сьогодення.

З.1). Штучне запліднення – це застосування різних медично-технічних методів задля зачаття людського життя без шлюбної любові чоловіка та жінки. Існують два методи, а саме: “in vitro” - в пробірці або “in vivo” - на живо. Зачаття в цей спосіб може бути від рідного батька або від донора. І через певний час дитина продовжує розвиватися у лоні матері.

Шановні батьки, незабаром центр репродуктивної медицини буде пропонувати вибирати ваше потомство: за кольором очей і волосся, за ростом і статтю, добрим здоров’ям і т.д. Непокоїть одна думка про нелюдську долю дитини на замовлення, коли її народження виявиться розчаруванням. З іншої сторони, життя багатьох зачатих дітей у пробірці вже стає нікому не потрібне і їх просто викидають.

3.2). Морально-етичний аспект штучного запліднення пов’язаний з багатьма духовними питаннями. З одного боку – батьки мають право мати потомство, а з іншого – кожна дитина має право від самого Бога бути зачатою в шлюбі. Життя людини є священне на будь-якій стадії існування: від моменту зачаття аж до природної смерті. Євангеліє від Луки про зачату дитину в лоні матері каже так: “Благословенний плід утроби Твоєї”. Тому Церква закликає всіх батьків шанувати життя людини, яке зароджується в утробі матері і молитися, щоби знайти в собі мудрість та мужність захистити ненароджених дітей.

ІV). Запліднення штучне, а гріх справжній. Кожна сім’я прагне продовжити свій рід, але внаслідок тих чи інших причин жінка не може завагітніти. І тут приходить на допомогу сучасна наука, пропонуючи альтернативу безпліддю – штучне запліднення. Церква вчить завжди вірити Богові. Приклад. Одне священиче подружжя довгий час не мало дітей. Вони вирішили ревно молитися і всиновили дитину. І тільки після цього в них почали народжуватися діти.

Зачаття дитини починається в стосунках любові між чоловіком і жінкою. Інколи, подружжя довго чекає дітей, а потім вибирає штучне запліднення. Вони ставлять болюче питання: “Хіба гріх все зробити для того, щоби мати дітей?”. Дійсно, природним є бажання чоловіка і жінки мати дітей. Це завдання довіряє їм Господь Бог, кажучи: Будьте плідні, множтеся і наповняйте землю” (Бт.1,28). Чимало подружніх пар у своєму житті з різних причин стикаються з проблемою безпліддя. У сьогоднішній час маємо багато можливостей лікувати його, але водночас чимало нових технологій абсолютно заміняють зачаття дитини в природний спосіб. Подружжя має право звертатися до лікарів і Церква не забороняє цього, щоби вчасно виявити причину безпліддя та її полікувати. Однак, штучне запліднення це питання моральності, бо тоді вбивається багато зачатих дітей. Напевно, ніхто з вас не хотів би бути зачатим в лабораторії чи в інкубаторі. Краще довіритися Богові, а Він – порадить якнайкраще.

V). Етичні та моральні застереження Церкви. Католицька Церква вважає неприпустимим будь-яке штучне запліднення. Причиною маємо аморальність вирощування дитини в пробірці, тобто поза лоном матері і загибель великої кількості надлишково зачатих дітей. Їхня загибель – це неприпустиме моральне зло, пов’язане зі штучним заплідненням.

Папа Іван XXIII говорив, що тільки двоє подругів особисто і свідомо цілком віддають себе один одному і тільки так починають життя. Натомість, штучне запліднення роз’єднує два нерозривних аспекти – зачаття і єдність подружжя. Штучне запліднення припускає маніпуляцію клітинами з боку третіх осіб та відсутність взаємної любові між чоловіком і жінкою. Зачата таким чином дитина не є плодом любові, а стає виконаним продуктом “на замовлення“.

Церква у документі “Дар життя” від 1987 року повчає, що подруги взаємно дарують себе один одному і в той же час виражають відкритість прийняти дар життя. Чоловік і жінка нероздільно з’єднані між собою тілесно і духовно та за допомогою тіла здійснюють свій шлюб і можуть стати батьками. Природна щедрість тіл чоловіка і жінки та подружнє єднання повинно бути відкритим до дітонародження. Людина одержує життя в зачатті і стає результатом подружньої любові батьків у тайні шлюбу.

Сучасні дослідження психологів шокують результатами, що жінки, які вдавалися до штучного запліднення, зазнають психічних терпінь, як після аборту: депресія, страх, втрата почуття власної гідности, труднощі в сприйнятті свого тіла.

Приклад. Італійський священик Анжело Сера у своїй книжці описує свідчення жінок, які послуговувалися технологіями штучного запліднення. Вони бажаючи стати матерями, доклали до цього великі зусилля. Вражаюче свідчення однієї з таких жінок: “Жінки, спинімося (…). Основна наша мета – вчасно прийти до лікаря і зробити штучне запліднення. А де є любов? Де бажання бути з чоловіком?”. Немало треба зробити спроб запліднення, щоб мати успішний результат і тому лікарі створюють багато непотрібних зачатих дітей. Кожна невдала спроба для подружньої пари є великим переживанням, бо мати одну дитину дається ціною смерті багатьох інших зачатих дітей. З огляду на це, з’являються психологічні, моральні, духовні проблеми, які можна порівняти з тим, що переживає жінка, коли зробила аборт.

Процедура передбачає запліднення декількох ембріонів, а батьки в свою чергу вирішують, яку кількість імплантувати в лоно матері (як правило, один чи два), а решта “непотрібних” ембріонів просто знищуються. Загалом на народження однієї дитини, зачатої у пробірці, припадає близько 25-30 знищених зародків і додаються загрози для здоров’я матері. Таким чином порушується принцип святості людського життя і заповідь Не вбий!”. Проте слід зазначити, що хоча не можна схвалювати спосіб, у який відбувається зачаття людини при штучному заплідненні, то все одно кожна дитина, яка приходить на світ, має бути прийнята як живий дар Божої доброти і вихована з любов’ю.

Що може змінити цю ситуацію? Усвідомлення та інформованість людей про допоміжні репродуктивні технології, сурогатне материнство та ризики від них. На сайті будь-якої клініки, яка займається штучним заплідненням, побачите тільки позитивну рекламу: “Лікуємо безпліддя, робимо подружжя щасливим”, але нічого не сказано про наслідки.

VІ).Альтернативою методам штучного запліднення, тобто “фабрикам дітей” із пробірки, є допомога при зачатті, яка полягає у застосуванні таких технічних і дозволених засобів, що полегшують чи допомагають досягти природної мети – зачаття дитини в лоні матері. По суті, називати штучне запліднення лікуванням безпліддя немає підстав. Адже якби це був терапевтичний метод, тоді після його застосування чоловік і жінка мали б стати плідною парою. Натомість після штучного “виготовлення” дитини подружжя все одно неспроможне зачати життя самостійно.

Існують суто терапевтичні методи – технологія природного відтворення потомства. Це новий розділ гінекології, який трактує плідність і неплідність жінки комплексно і в новаторський спосіб: використовуються раніше надбані знання і ця морально прийнятна технологія уже відома в Україні.

І на завершення… На жаль, є ситуації, коли допомогти справді неможливо. Однак подружні пари не повинні забувати, що коли батьківство неможливе, тоді подружнє життя не втрачає своєї цінності. Бажання мати нащадка не дає жодного права на дитину”. Цим прагненням не можна виправдати “виробництво” потомства. Фізична неплідність може бути для подружжя нагодою для здійснення інших завдань. Прийняття і виховання покинутих дітей, дітей-сиріт – прекрасний приклад реалізації заповіді любові до ближнього та свідчення загальнолюдського братерства, адже всі мають одного Бога Отця.

Висновки. Сьогоднішнє свято ставить наголос на щасливому зачатті дитини в лоні матері і благословенний початок життя. “Щасливе лоно, що тебе носило, і груди, що тебе кормили” (Лк.11,27). Святі Йоаким і Анна довго молилися і сильно вірили так, що тільки на схилі літ дочекалися дитинки. Отже, треба вчити себе перемагати труднощі довготривалою вірою в Бога. Богородиця прийшла від Господа через Йоакима і Анну й стала тою, яка привела на світ Спасителя”. Скільки здібних людей ми знищили, а сьогодні світ не може вийти з кризи, бо ті люди є загублені.

Біблія подає сучасній людині дуже мудру відповідь: Бога бійся і заповідей його пильнуй, бо в цьому вся людина. Усі бо діла Бог приведе на суд: усе, що тайне, чи воно добре, чи лихе” (Проп. 12,13-14).

Нехай Святий Дух допоможе батькам зберігати подружню чистоту.

Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі допоможи кожній жінці, згідно волі Божої, отримати дар материнства.

Господи, зміцни наших батьків у вірі і благослови терпеливо у молитві наслідувати праведних Йоакима і Анну. Амінь.

Благословення Господнє на Вас!

+Василь Івасюк

Єпарх Коломийський

 

 

22 грудня 2017 року Божого

с.Пнів


 • Правлячий Архієрей  Преосвященний Владика
  Кир Василій Івасюк
 • Канцелярія єпархії
  Протосинкел
  о. Роман Кіцелюк
  Синкели
  о.Володимир Прокіпчук
  о.Юрій Лукачик

  Канцлер
  о.Микола Горецький
  Віце-канцлер
  о. Олександр Федоришин

 • Економічний відділ
  Економ
  о. Віктор Прийдун

  Касир
  с.Вероніка Петрук

  Юрист
  п. Віра Сліпко
 • Прес-служба єпархії
  Речник
  о. Олег Гриців
  +380978131123
  Прес-секретар
  п. Діана Чавага
  e-mail: press.ugcc.ko@gmail.com
  Канцелярія єпархії
  +380662002606
  вул. І.Франка, 29, м.Коломия
  Івано-Франківської обл.
  78200 Україна
  e-mail: diocese.kolomyja@gmail.com
  Наші кнопки
 •  
 • Дизайн
  pent@gon : studio
 • Підтримка
  добрі люди
 • Розміщення
  добрі люди