Слово владики Василія (Івасюка) на посвяченні офісу Держпродспоживслужби в Коломиї

Людина просто робить справу

І щиро любить свій народ”

(Дмитро Арсенич

вірш-посвята “Ратай”)

І).
Завдання і значення
. Книга Одкровення від Івана Богослова кидає виклик держпродспоживслужбі: І засурмив третій Ангел, і велика зоря спала з неба, як смолоскип. І спала вона на третину річок та на водні джерела. А ймення зорі тій Полин. І стала третина води, як полин, і багато з людей повмирали з води, бо згіркла вона” (Од.8,10-11). Недобра вода приносить інфекції тваринам, погану поживу людям, збільшуються захворювання і смертність.

Держпродспоживслужба має важливе завдання для багатьох громадян міста Коломиї і Коломийського району не допустити поширення інфекцій, профілактичні заходи, контроль за харчовими продуктами, кормами, побічними продуктами тваринного походження, забезпечувати здоров’я тварин і надійний захист населення.

За доброю українською християнською традицією освячуємо відновлене приміщення державної служби. Вам випала важлива місія – вести контроль за продуктами харчування і нести відповідальність за здоров’я громадян України і тому важливо є використовувати передові технології. Ваш колектив у цій освяченій установі має бути одною міцною родиною.

ІІ). Навіщо освячувати помешкання та установи. З давніх – давен християни старалися наповнити своє життя Божою благодаттю. В першу чергу вони освячували себе покаянням, життям згідно Святого Письма та участю у Святих Тайнах Церкви. З іншого боку, молитви та зовнішні обряди освячують речі і предмети необхідні для праці у побуті. Читання молитов, кадіння кімнат, написання хреста на стінах та помазання його святим єлеєм – це давня традиція.

Віддавна існує традиція від свята Богоявлення аж до Стрітення запрошувати священика відвідати парафіян та благословити раніш освячені доми й установи, тобто помолитися й окропити їх приміщення свяченою водою. Освячена вода в день Хрещення Господнього має особливі фізичні й духовні властивості. Знаючи це, люди з великою радістю зустрічають священника, щоб він благословив свяченою водою приміщення і молитвою вигнав з оселі злі сили та прикликав на поміч родині Ангела-Хоронителя.

ІІІ). Освячення установи слід готувати внутрішньо та зовнішньо. З внутрішнього боку, слід щиросердечно запросити на місце праці священнослужителя і молитовно просити Ангела-Хоронителя оберігати наше служіння. Зовнішній обряд має глибокий духовний внутрішній зміст, бо на нашу оселю сходить благодать Божа і відганяється все лихе й нечисте та залишається Ангела-Хоронителя стерегти установу до того часу, поки працівники його не виженуть Його своїми гріхами.

Усвідомлюючи всю важливість такого богослужіння, необхідно привести в порядок приміщення і власне життя. Праця священика буде мати дуже малий успіх або не матиме жодного сенсу, коли працівники залишаться жити в образах один на одного, тобто у гріхах. Тому досвідчені духівники рекомендують разом з освяченням будинку принагідно приступити до Таїнства Покаяння та прийняти Пресвяту Євхаристію, щоб очиститися людині внутрішньо. Молитва діє не сама по собі, а тільки зростає в міру духовного росту та наближення людей до Бога, за яких вони моляться.

Достатньо буде лише кілька крапель йорданської води, щоб “подіяла благодать Божа”, бо не обов’язково виливати на голову людини ціле відро води. Також не обов’язково, і навіть не завжди доцільно, окроплювати ті приміщення та предмети, які не мають очевидного духовного значення, або можуть використовуватися з гріховними мотивами. Наприклад, освячувати школу, стадіон чи державну установу цілком допустимо, а магазин, в якому продають тютюн, горілку і нічні клуби – гріховно.

Висновки. Отже, основна мета освячення – це не покращення фізичного чи фінансового стану людей в установі, це насамперед молитва і благословення Церкви, тобто турбота про спасіння душі. Всі інші речі – це лише можливі наслідки нашого духовного благополуччя.

Освячення владиками держпродспоживслужби в Коломиї – це чудове духовне підбадьорення керівникам і працівникам бути однією родиною і своєю працею будувати Україну добрими реформами та, долаючи труднощі, йти до Божого Царства. Саме так навчав Господь служити Батьківщині ”і не чекати нагород” (Дмитро Арсенич вірш-посвята “Ратай”), а все інше додасться.

Нехай Пресвята Богородиця Мати Божа Неустанної Помочі допоможе очистити наші душі і ці приміщення від усякого гніву, біди і нужди.

Господи залиши в приміщеннях цієї державної установи Ангела Хоронителя і протримай його якнайдовше. Амінь.

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк

Єпарх Коломийський