Слово владики Василія (Івасюка) на панахиді з нагоди 109-ї річниці від дня народження Степана Бандери

Я єсть народ, якого Правди сила

ніким звойована ще не була”.

(П. Тичина).

Вступ. Патріотизм – це глибоке почуття, закріплене століттями до вітчизни, своїми прагненнями служити її інтересам. Українська земля народила велике число патріотів й одним із них був і є син греко-католицького священика Андрія - Степан Бандера.

І). День народження патріота України Степана Бандери припадає на 1 січня і завжди вимагає задуматися над прожитим життям кожної людини. День народження провідника нації спонукає нас до натхнення, тому що показує нам ідеали, відкриває прагнення народного генія, об’являє правду і справедливість.

У день народження героя нації ми зібралися помолитися, щоби згадати його славний шлях боротьби за Соборну Незалежну українську державу і наслідувати титанічну працю над утвердженням державності і незалежності в серцях та душах молодого покоління.

Степана Бандеру можемо прирівняти до барометра національної свідомості. Хто любить Україну, той розділяє погляди Степана Бандери. Українські національні змагання вимагають свідомості ідей Великого патріота, відданості національній справі. Незалежність України, її устрій та розвиток визначається любов’ю до рідної землі.

ІІ). Степан Бандера – біблійний Мойсей для України. Мойсей боровся за незалежність свого народу, старався вивести його з-під ярма єгипетської неволі і рабства. Його єство було проникнуте єдиним бажанням – добро народу вище від всіх земних благ, вище від всіх земних урядів та всякої людської похвали. Степан Бандера думав аналогічно. Його життя – це самопосвята на вівтар Божий за націю, за народ і державу.

Мойсея не визнавали за життя, так не визнавали і Степана Бандеру. Супроти Мойсея виступив Корах з Дафаном і Авірамом. Вони збунтували і поділили народ, хотіли знову повести його назад у рабство в Єгипет. Бог вчинив з ними по Своїй справедливості. Коли Мойсей відділив людей Ізраїля від помешкань бунтівників, тоді земля розкрила уста свої і проковтнула їх. Тільки після загибелі ворогів Мойсея, пророк отримав визнання від свого народу, яке належало йому по справедливості (пор. Числ. 16).

Аналогічно було і зі Степаном Бандерою. Народ поділився на бандерівців і тих, хто люто ненавидів все українське та національне. Останніх важко було переконати у правдивості й ефективності шляху, вибраного Бандерою. Отож, головним ворогом і супротивником були ті люди, які люто ненавиділи все українське та національне. Але коли земля забрала їх в своє лоно, тільки тоді Степан Бандер отримав справедливе визнання всього українського народу.

Біблійний Мойсей не ввійшов в Обіцяну Землю. Тільки його наступник Ісус Навин ввів народ в ту землю, яка тече медом і молоком”. Степан Бандера також не діждався ввійти” в землю Незалежної української держави. Його було підступно вбито. Проте ми, його наступники, ввійшли до неї, до незалежної, до вільної держави і складаємо за це подяку Богові, подяку за великий дар незалежності.

Висновки. Я єсть народ, якого Правди сила ніким звойована ще не була”. (П. Тичина). День народження провідника нації має пробудити в нас запал, щоб наша Батьківщина ніким не була підкорена. Закликаємо нашу молодь до жертовної праці за утвердження та розквіт держави, ім’я якій Україна.

І далі Господь навчає як треба благословляти свій народ і дітей. Нехай Господь благословить тебе і охороняє тебе”, Україно! Нехай Господь світить обличчям своїм до тебе та милує тебе”, мій народе. Нехай Господь оберне обличчя своє до тебе і дасть тобі мир”, українська земле! І на такі прохання, Господь благословлятиме тебе, народе України” (пор. Числ. 16,24-27).

Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, допоможи людям віднайти любов до України в їхніх серцях та випроси у свого Сина миру для нас.

Господи, Господи споглянь на нашу Батьківщину і благослови нам віднайти і виховати нових провідників для розвитку України у дусі милосердя до страждаючих і любові до ближніх. Амінь.

Благословення Господнє на вас!

+Василь Івасюк

Єпарх Коломийський