Коломийська єпархія УГКЦ
Зображення із фотогалереї

Християнський вісник

Церковний дрес-код

2017-06-22 10:51:00

Чи можна ходити до церкви в джинсах, міні-спідниці, шортах? Яким є найкращий “церковний” дрес-код для молодої людини? Своєю думкою діляться імідж-дизайнер, священик та дружина священика, в той час як молодь намагається вгадати, як краще одягнутися, коли зайдеш до храму.

БФ “Карітас” розпочав проект для вирішення проблеми спілкування між коломиянами і переселенцями

2017-06-16 20:00:37

Доволі часто з уривків приватних розмов можна почути нарікання на людей-переселенців, мовляв прийшли на все готове, “вони зовсім не трудолюбиві”, а ще смітять і не поважають чужу працю, розмовляють російською мовою та ще цілий ряд всяких неприємностей і звинувачень.

Духовно-екологічні роздуми над Знаннями як даром Святого Духа

2017-03-29 21:45:03

Знання – це дар Святого Духа, який допомагає ще більше заглибитись у таємницю Божої любові до Свого Створіння.

 

Проповідь владики Василія (Івасюка) в день Собору Пресвятої Богородиці

Мамо, “не плач!” (Лк.7,14).

Вступ. Духовна вірність Богові, родинна вірність батьківським традиціям, шлюбна вірність чоловікові і материнська вірність дітям - чотири підвалини, на яких тримається жіноча честь та її добра слава.

І). День 8 січня – це Собор Пресвятої Богородиці. Ми щойно святкували Різдво Христове, а на день пізніше святкуємо Собор Пресвятої Богородиці, який включає в себе Зачаття Діви Марії від Анни, Благовіщення, Різдво Богородиці, Вхід у храм та Успіння. В цьому святі знаходиться сукупність усіх благодатей, які одержала Марія з Назарету від Господа. Без матері нема народження і тому нині ми прославляємо Діву Марію, як Матір воплоченого Божого Сина.

Цього дня прославляється не тільки Пресвята Богородиця, але й кожна жінка, особливо кожна матір. Дня 8 березня святкують День жінки, у травні – День матері. Та поки світ здогадався вшанувати жінку і матір, свята Церква вже довгі століття вшановує і жінку, і матір.

Приклад. Сила материнської любові. Колись дуже давно на узбережжі Чорного моря жили люди. Вони орали землю, випасали худобу, рибалили. Восени, коли закінчувались польові роботи, люди виходили на берег моря і влаштовували веселі свята, ігри, які закінчувалися пусканням стріл щастя. Дивитися на ці ігри виходив сам цар морських глибин Нептун, надзвичайно страшний і сердитий володар морської стихії.

- Хоч як люди хваляться своєю силою, а мене бояться. Ніхто не пускає стріл в мій бік.

Та одного разу вийшли до вогнища три юнаки і пустили в бік Нептуна три стріли.

- Я вас поховаю у морській безодні, - заревів Нептун.

Матері, дивлячись на своїх синів, замислилися. Цар морів і справді може це зробити. Думали вони, думали і вирішили віддати свою силу синам. Юнаки стали такими дужими, що могли вистояти навіть під ударом величезної хвилі. А матері, які віддали свої сили дітям, стали слабкими. Ви коли-небудь бачили слабких, немічних жінок? Якщо зустрінете їх, не насміхайтеся, бо вони віддали свої сили дітям.

Розлючений Нептун вигукнув:

- Хай вони вистояли проти мене на березі, але в морі я їх потоплю. Жінки знову зажурилися. Раптом на поверхню води вийшли дочки морського царя. Вони, як і їхній батько, були некрасиві.

- Жінки, віддайте нам свою красу, ми врятуємо ваших синів. З морської трави сплетемо для них жили, і руки у них будуть такі ж сильні, як у нашого батька. Жінки погодились. Якщо ви побачите десь некрасиву жінку, не смійтеся і не відвертайтеся. Знайте: вона пожертвувала своєю красою заради дітей.

Коли цар Нептун дізнався про вчинок своїх доньок, він страшенно розгнівався і перетворив їх у чайок. Ви чули, як плачуть чайки над морем? Це вони просяться додому, але жорстокий батько не пускає їх. А моряки на чайок дивляться і не надивляться. Тому що вони носять красу їхніх матерів. От, нарешті, юнаки, ставши сильними, вийшли в море. Вийшли та й не повернулися.

Голосно зареготав Нептун:

- Не діждатися вам своїх синів. Вони заблукали. Заблукали, бо у морі немає доріг.

Тоді матері вигукнули:

-Хай у наших очах буде менше світла, але хай над землею яскравіше світяться зорі, щоб сини наші знайшли дорогу до рідних берегів. Тільки-но матері сказали це, як у небі яскраво-яскраво засяяли зірки…

Ось яка сила материнської любові! В ній сказано так багато!

ІІ). Хай святиться ім’я твоє, мамо. Слово “мама” прекрасне будь-якою мовою. Мати у кожного найкраща, вона є ідеалом доброти, чесності, любові та людяності. Слово її – неначе криця: тверде й непохитне, лагідне, веселе і тепле.

В житті кожного буває мить, коли так не вистачає рідної, мудрої, доброї і справедливої мами. Саме тоді її слова стають рятівними для дитини, немов краплини живої води, що падають на суху і пожовклу від спеки траву-мураву. Саме тоді й усвідомлюєш, що без матері ти ніхто і, відкидаючи гордість, самолюбство, біжиш вимолити прощення за спричинений біль. Добре, якщо ще не запізно…

Мені дуже шкода тих людей, які не розуміють, чи не хочуть розуміти, що материнські слова, як і вона сама, – це скарб, дарований небом, який треба оберігати щосили. Дитино, піди зараз, притулися до рідненької, попроси пробачення за те, що була неслухняною. Вона ніжно посміхнеться та й скаже: “Я не тримаю на тебе зла, моя рідна дитинко”, – і тоді пригорне до свого доброго серденька.

Кожна жінка має покликання від Бога бути матір’ю. Ім’я Єва означає “мати всіх живих”. Коли вона народила первородного сина, то промовила такі слова: “Я придбала людину з Господньої ласки” (Бт. 4,1). Народження нового життя – це особливий дар Божий. І все, що ми маємо, одержали як дар. Щоб жінка могла виконувати свої завдання матері, Бог вклав у її серце материнську любов. Материнська любов завжди жертовна, самовіддана, безкорисна, відкрита, її не можна виміряти матеріальними критеріями, вона далека від будь-яких розрахунків. А діти, котрі не відчули любові матері, несуть у своїй душі негативні наслідки впродовж усього життя.

Пресвята Богородиця – взірець Матері в молитві. Вона стоїть на горі Голгофі перед розп’ятим Сином і молиться, щоб воскресити Його. Сім мечів болю пробило Її серце, і тому Вона стала взірцем для Матерів в молитві сьогодні. У нашому храмі маємо Чудотворну ікону Пресвятої Богородиці і до Неї приходять тисячі матерів та просять допомоги у вихованні своїх діточок.

ІІІ). Виховання дітей. Основний обов’язок матері – виховувати дітей, бути душею сім’ї і наповняти життя сім’ї духовним багатством, прищеплювати релігійність, виховувати в дитини людяність, любов до ближнього та свого краю, любов’ю єднати всіх членів сім’ї. Мати вкладає чудові почуття любові й ніжності у свою дитину. Діти – це продовження людського роду, майбутнє нації і Церкви! І не тільки майбутнє, але й теперішнє. Мама потрібна дітям і дорослим, бо тільки перед нею можемо відкрити те, що діється в нашому серці та душі. Вона завжди розуміє свою дитину та старається навіть негативну ситуацію зробити лагіднішою, щоб не завдавати болю дитині. Тільки мама може правильно зрозуміти й роділити з нами наші переживання. Мама несе велику відповідальність у своїй сім’ї і про це так говорить українське прислів’я: “Батько тримає один кут у домі, а мама аж три”.

Віддаючи шану нашим матерям, не перестаємо говорити про їх неймовірні якості: чуйне серце, ніжну материнську любов, дбайливе ставлення до своїх дітей, особливу опіку над ними, повну самопожертву ради щастя дитини. Згадаймо ті недоспані ночі, коли мама чувала над нами, коли ми були ще немовлятами. Пригадаймо біль її серця, коли ми захворіли чи заплакали, бо “у дитини заболить палець, а у мами болітиме серце”.

Матір шанують в усі часи та в усіх народів. Письменники і поети, народна творчість описують незглибиму материнську любов і відданість. На честь матері написано багато творів і складено чимало віршів та пісень. Згадаймо поширену в українському народі улюблену пісню на слова Симоненка: “Рідна мати моя, ти ночей недоспала”. Дмитро Павличко написав вірш “Червоними і чорними нитками”. Тарас Шевченко писав: “Не називаю її раєм, тої хатиночки у гаю над чистим ставом край села. Мене там мати повила і, повиваючи, співала, свою нудьгу переливала в свою дитину…”.

ІV). Роль матері в сучасному суспільстві. Сучасне суспільство діє протилежно до сповідування материнської любові, тобто спокушає матерів культурою смерті. Сьогодні сім’я переживає часи кризи по всьому світу. Зустрічаються “матері-вбивці»” які не дозволяють ненародженій дитині побачити Божий світ. Деякі матері залишають своїх дітей на виховання вулиці. Багато маємо віртуальних сиріт: батько і мама живі, та поїхали до Іспанії чи Америки і далеко від своїх діточок. Водночас – багато бездітних матерів з різних на те причин.

Політичні та економічні чинники змусили наших жінок залишати своїх дітей в Україні та їхати на заробітки в чужі краї, щоб принизливою працею заслужити їм на хліб, заплатити за навчання, купити квартиру. Матері притаманне високе почуття морального обов’язку перед дитиною, сердечні почуття, горе та душевні скорботи, які вона складає перед іконою Пресвятої Богородиці у храмі нашого міста. Матері, відкрийте перед Богородицею ваше серце, скажіть Їй всю правду вашого життя і послухайте відповідь Діви Марії у таємниці глибин вашого серця.

Самотність матері… Мама працює, але часто вона залишається самотньою. Вона добре розуміє – діти потребують всього вже і зараз, та не хочуть чекати і терпіти. Вартості правдиво зароблених грошей вони не знають, а на грошах мами, жінки з вищою освітою, сльози, важка принизлива праця наймички. А найголовніше – у життя спрацьованої жінки приходить самотність, іще чоловік покинув, чи став добряче запивати. І тоді гіркі сльози здавлюють горло, а на очах бринить не одна сльоза. На жаль, діти легко витрачають таким трудом зароблені кошти, а батьки дуже тяжко їх заробляють.

Сьогодні багато наших жінок хочуть повернутися в Україну. Матері-заробітчанки хочуть виховувати своїх дітей і дати їм відчути близькість материнської лобові, а не бути добровільною рабинею на чужині. На жаль, багато дітей вже не чекають на материнську любов, а тільки на щомісячне поповнення банківської картки. Одна заробітчанка з Італії про це пише так: “Не тіштеся, любі мами, що ви заробили гроші. То мамона. В них велика сила. Добре подумаймо, чи купимо за них те, що загубили… Мама гроші висилає, за дітей радіє. Себе живцем поховала, за себе не дбає, навіть на морозиво їй не вистачає… Хоч і хату перекрили, машину купили. А ще треба онукам на “телефоніно”. І нарешті приїхала мати в Україну. Мама дітям догоджає, так як гість у хаті, бо не знає, де присісти і де можна стати… Говорити мусить тихо, одне слово не таке, ще й наробить лиха. Гроші помаленьку щодень розпускають, в маминій кишені більш нічого немає. Вже пенсію свою дітям розділяє. А діти на маму із-під лоба мовчки поглядають. Чи на довго та “ваканца”?..”

Висновки. Мамо, “не плач!” (Лк.7,14). Ми вшановуємо всіх наших матерів, котрі нас народили, виховали, піклувались і допомогли стати дорослими людьми. Згадуємо рівно ж і хресну маму, її опіку і допомогу, її молитву для нас. Згадуємо духовних матерів, які зреклися біологічного материнства, щоб стати духовними матерями багатьох. Вшановуємо нашу неньку Україну, на землі якої ми виросли і увібрали все її культурне багатство.

Молимось, щоб наші мами були милими Богові та людям, а особливо своїм улюбленим дітям. Молимось, щоб наші матері, які проживають далеко від своїх дітей, якнайшвидше об’єднались з ними та могли виховати своїх діточок добрими християнами, патріотами свого краю, провідниками народу, гідними синами та дочками вашого материнства.

Пресвяте Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, нехай святиться ім’я матері в серцях кожної дитини! Діти, не вживайте цього святого імені до ненормативної лексики.

Господи, допоможи духовно воскресити наших дітей до життя і знайти їм дорогу до храму, щоб завжди гідно приймати Пресвяту Євхаристію.

Благословення Господа нашого Ісуса Христа нехай перебуває з Вами завжди, нині і повсякчас і навіки віків. Амінь.

+Василь Івасюк

Єпарх Коломийський

 

м.Надвірна

8 січня 2018 року Божого


 • Правлячий Архієрей  Преосвященний Владика
  Кир Василій Івасюк
 • Канцелярія єпархії
  Протосинкел
  о. Роман Кіцелюк
  Синкели
  о.Володимир Прокіпчук
  о.Юрій Лукачик

  Канцлер
  о.Микола Горецький
  Віце-канцлер
  о. Олександр Федоришин

 • Економічний відділ
  Економ
  о. Віктор Прийдун

  Касир
  с.Вероніка Петрук

  Юрист
  п. Віра Сліпко
 • Прес-служба єпархії
  Речник
  о. Олег Гриців
  +380978131123
  Прес-секретар
  п. Діана Чавага
  e-mail: press.ugcc.ko@gmail.com
  Канцелярія єпархії
  +380662002606
  вул. І.Франка, 29, м.Коломия
  Івано-Франківської обл.
  78200 Україна
  e-mail: diocese.kolomyja@gmail.com
  Наші кнопки
 •  
 • Дизайн
  pent@gon : studio
 • Підтримка
  добрі люди
 • Розміщення
  добрі люди