Урочистості в Майданеку (Люблін)

2009-03-26 18:00:03

25 березня 2009 року, з нагоди 65-ї річниці від дня смерті блаженного священномученика Омеляна Ковча, на місці колишнього нацистського концтабору Майданек у Польщі відбулися урочисте вшанування пам’яті Священомученика Омеляна Ковча та всіх жертв Майданеку.

“Тут я бачу Бога – Бога, який однаковий для всіх нас, незалежно від наших релігійних відмінностей”. Ці слова Блаженного Омеляна Ковча тепер прикрашають музей в Майданеку (біля Любліна), а в трагічному минулому - концтабора, де рівно 65 років тому (25 березня 1944 року), отця Омеляна Ковча спалили разом з іншими в’язнями.

У заході взяли участь єпископи УГКЦ з України і Польщі, Архиєпископ Юзеф Жицінський, Митрополит Люблінський РКЦ, Віце-прем’єр-міністр України Іван Васюник, Віце-міністр культури і національної спадщини Польщі Пьотр Жуховский, представник Секретаріату Президента Польщі Лєха Качинського Малгожата Залуська, представники місцевих органів влади, дипломатичного корпусу, єврейської громади, численні священики УГКЦ.

Урочистості розпочалися із екуменічної молитви за загиблих у концтаборі Майданек яку провадили Кир Іван Мартиняк Митрополит Перемишльсько-Варшавський та Митрополит Люблінський Юзеф Жицінський за участю єрархів з України та Польщі. Тоді було зачитано Декрет Глави УГКЦ, який Блаженного Омеляна Ковча було проголошено Покровителем душпастирів УГКЦ. “Цим Декретом на честь і славу Пресвятої Тройці, як відданого служителя і як заступника перед Престолом Всевишнього Господа, торжественно проголошую блаженного священномученика Омеляна Ковча покровителем душпастирів Української Греко-Католицької Церкви. Усіх священиків та душпастирів нашої Церкви закликаю наслідувати у своєму житті та служінні приклад цього нашого співбрата у священстві”, – написав у документі Блаженніший Любомир.

Після цього представникам 15-ти єпархій і екзархатів з України, Білорусі і Польщі було передано прах з Майданека. Він буде зберігатися у Києві, Львові, Тернополі, Івано-Франківську, Дрогобичі, Коломиї, Стрию, Сокалі, Жовкві, Чорткові, Луцьку, Одесі, Донецьку, а також в Перемишлі, Вроцлаві та Бресті.

Від нашої Коломийсько-Чернівецької єпархії прах Майданека прийняв за дорученням Єпископа кир Миколая Сімкайла, який також брав участь в урочистостях, канцлер єпархії о. мітрат Василь Мельничук. Цей прах буде зберігатися в м. Коломия, де планується зведення церкви Блаженного Омеляна Ковча. Слід зазначити, що Омелян Ковч, як і Блаженні Священомученики кир Іван Слезюк та Симеон Лукач навчалися в Коломийській гімназії.

Від Коломийсько-Чернівецької єпархії, разом з Єпископом та отцем-канцлером брали участь 16 священиків з багатьох деканатів та 30 вірних.

“Сьогодні ми стоїмо на клаптику польської землі, де понад 60 років тому було пекло, створене фашистськими нелюдами. Майданек – наш вічний біль, він ще довго житиме в серцях нинішніх і прийдешніх поколінь”, – відзначив у своєму виступі Віце-прем’єр-міністр п. Іван Васюник.

Він констатував, що життя отця Ковча – це шлях істинного праведника світу, який був українцем, але міг розуміти і любити інших. “Сьогодні світ знає про Шіндлера, але, на жаль, не знає про українця Омеляна Ковча. Він прийняв тут мученицьку смерть, рятуючи людей іншого народу, іншої віри”, – зауважив український віце-прем’єр. Урядовець наголосив, що необхідно докласти максимуму зусиль, аби на офіційному рівні визнати отця Омеляна Ковча праведником народів світу.

У вітальному слові Президента Польщі Лєха Качинського зазначено, що “вшанування отця Омеляна Ковча говорить про перемогу добра над злом, любові над ненавистю”. На думку глави Польської держави, ця подія є свідченням духовної спільності та близькості між конфесіями та народами. У посланні президента РП відзначається: “Зворушливим є те, що сьогодні, під час спільної молитви, представники багатьох народів світу віддають шану цій особистості”, – повідомляє УКРІНФОРМ.

Ключовим моментом урочистостей стало відкриття обеліска з таблицею, який спільно відкрили Віце-прем’єр-міністр України Іван Васюник та Віце-міністр Культури і Національної Спадщини Польщі Пьотр Жуховскі. Після офіційних привітань та церемонії покладення квітів учасники та почесні гості мали можливість пройти слідами Пароха Майданека, як називали його співв’язні та дослідники, а також переглянути мультимедійну презентацію про о. Омеляна Ковча.

У 1999 році отця Омеляна Ковча – №2399, так безособово називали полонених концтабору, визнано “Праведником України”, у 2001-му – новомучеником. 2009 рік став наступним етапом визнання Блаженного Священомученика – о. Омелян Ковч визнаний Покровителем усіх душпастирів УГКЦ. Його життя, діяльність, служіння та останні слова – це приклад для наслідування: “Дякую Богові за його ласкавість для мене. Крім Неба, це єдине місце, в якому бажав би я бути. Ми тут усі рівні – поляки, жиди, росіяни чи естонці… Зараз я тут єдиний священик. Не уявляю собі, що вони зробили б без мене. Тут я бачу Бога - Бога, який є однаковий для нас, без огляду на наші релігійні різниці. Може наші Церкви різняться між собою, але в усіх них царює той же Всемогутній Бог. Коли я відправляю Літургію, всі вони моляться. Моляться різними мовами - але чи Бог не розуміє всіх мов? Умирають по-різному, і я помагаю їм пройти цей міст. Чи це не благословення? Чи це не найбільший вінець, який міг мені вложити на голову мій Господь? Так! Кожного дня тисячі разів дякую Богові, що він послав мене сюди. Не просив би Його про більше. Не плачте за мною - радійте зі мною! Моліться за творців цього табору та цієї системи. Вони потребують ваших молитов… Хай Бог помилує їх…”

Джерело: Прес-служба єпархії