Коломийська єпархія УГКЦ
Зображення із фотогалереї

Християнський вісник

Церковний дрес-код

2017-06-22 10:51:00

Чи можна ходити до церкви в джинсах, міні-спідниці, шортах? Яким є найкращий “церковний” дрес-код для молодої людини? Своєю думкою діляться імідж-дизайнер, священик та дружина священика, в той час як молодь намагається вгадати, як краще одягнутися, коли зайдеш до храму.

БФ “Карітас” розпочав проект для вирішення проблеми спілкування між коломиянами і переселенцями

2017-06-16 20:00:37

Доволі часто з уривків приватних розмов можна почути нарікання на людей-переселенців, мовляв прийшли на все готове, “вони зовсім не трудолюбиві”, а ще смітять і не поважають чужу працю, розмовляють російською мовою та ще цілий ряд всяких неприємностей і звинувачень.

Духовно-екологічні роздуми над Знаннями як даром Святого Духа

2017-03-29 21:45:03

Знання – це дар Святого Духа, який допомагає ще більше заглибитись у таємницю Божої любові до Свого Створіння.

 

Через ворота видимого – шлях у таємницю невидимого”

2007-08-26 16:58:17

В Городенці 22 серпня відбулася урочиста академія, присвячена року Йогана Георга Пінзеля «Через ворота видимого – шлях у таємницю невидимого».

22 серпня в м. Городенка відбулася небудена духовно-мистецька подія, яку зорганізували і провели духовенство Городенківського деканату, міська та районна влада Городенківського району за значної фінансово-організаційної підтримки Івано-Франківської обласної Ради.

В городенківській деканальній церкві Успення Пресвятої Богородиці, переповненій духовенством, вірними та шанувальниками високого мистецтва звучали слова пам’яті про Майстра, який залишив свій духовний слід не тільки Городенці, але й Бучачу, Львову, багатьом іншим містам і містечкам Галичини (а можливо – і Європи) – художника і скульптора Йогана Георга Пінзеля, а також тих людей, без взаємодії з якими його надзвичайний талант був би не розкрився перед людством в свій красі і повноті – архітектора Барнарда Меретіна та мецената графа Миколу Потоцького.Ведучі академії п. Людмила і о. Микола Вонсуль гармонійно поєднали історичні дані, факти і спогади про часи далекі – 17-18 століття, з чудовими класичними музичними творами, які виконав камерний оркестр “Сакрум” під орудою маестро Миколи Дутчака, а також оперним співом Народного артиста України п. Фемія Мустафаєва та прем’єрами пісень, які виконав Народний артист України – поет і композитор п. Остап Гавриш.

Твори цих виконавців, пересипані художніми читаннями городенківських майстрів слова – Галини Музички, Тетяни Осадчук, Олександри Ґудзик, наповнили храм атмосферою краси і любові, які гармонізувалися з тими творами Майстра Георга Пінзеля, що вдалося зберегти людству в цій чудовій церкві.

На завершення академії Преосвященний владика Миколай Сімкайло подякував усім, причетним до відзначення року великого скульптора та вручив подячні грамоти.

Цей духовно-мистецький вечір у невеличкій провінційній Городенці не тільки прославив тих майстрів, які жили і творили багато століть назад, але і виявив велику любов нашого народу до свого історично-культурного та духовного надбання. І не має значення – у великому Львові чи в малій Городенці – духовна спадщина українського народу повинна гідно шануватися, зберігатися і збагачувати духовно всіх, хто має щастя доторкнутися до неї струнами своєї душі і свого серця.

Автор: о. Олександр СЕЛЕЗІНКА Коломийсько-Чернівецька єпархія УГКЦ

Подаємо частину матеріалів урочистої академії для більшого ознайомлення з творчістю великого майстра Йогана Георга Пінзеля.

Урочиста академія, присвячена Року Йогана Георга Пінзеля «Через ворота видимого – шлях у таємницю невидимого».
Церква Успення Пресвятої Богородиці в м.Городенка

Церква Успення Пресвятої Богородиці — одна із дорогоцінних перлин, викохана творчим тандемом архітектора Бернарда Меретина, скульптора-живописця Йогана Георга Пінзеля та щедрого мецената, великого будівничого графа Миколи Потоцького. Ця перлина подарована нам, парафіянам церкви і жителям нашого міста, для прослави Господа Бога.Ми вважаємо себе християнами освіченими, а ще голосно називаємося дітьми ХХІ століття, захоплюємось новаціями того, кого сьогодні з певним і зрозумілим пієтетом називаємо «Майстер Пінзель». А якщо зважити, що його твори з’явилися у середині ХVIII століття, у селах і містечках Поділля й Галичини, — враження стає до неможливості схожим на переляк. «Неймовірно, неможливо, не відтоді й не звідси» — то вирази, котрі вихоплюються у кожного глядача одразу, по першому зіткненні з його роботами.

Майстер Пінзель видається чистою містифікацією. Однак перед нами величезний доробок. То як же так могло статися, що майстер такого масштабу, такого однозначно європейського рівня, був донедавна цілковито невідомим?

Можливо тому, що, наскільки ми сьогодні знаємо, Майстер залишив матеріальні об’єкти своєї творчості тільки у далекій від головних європейських метрополій провінції?

Майстер, який одразу, з перших робіт поставив надзвичайно високу планку. Виникає запитання — а де ж його учнівські і ранні роботи? А де він здобув знання, аби сягнути такого рівня майстерності?

Сьогодні, попри те, що майже усі його уцілілі твори зібрані до музеїв, ми можемо говорити тільки про частину з його, очевидно, набагато обширнішої творчості.

Ми практично нічого не знаємо про нього самого. Чому? Можливо, тому, що його особистість була занадто контраверсійною. Бо ж були якісь причини, що Майстер Пінзель, який потугою свого таланту явно перевершував масштаб краю, в якому, силою тих чи інших обставин опинився, приховував як своє справжнє ім’я, так і першу частину свого життєвого і творчого шляху.

В історії культури часто буває навпаки. Ми знаємо ім’я та біографію того чи іншого мистця, більшість творів кого втрачено. І крихта за крихтою відновлюємо його творчі здобутки. Натомість тут —картина протилежна. Попри всі знищення, особливо 50-х років ХХ сторіччя та новітніх «варварів» релігійного відродження 90-х років ХХ сторіччя, ми все-таки зберегли значну частину творчого доробку Пінзеля.

Та все ж стоїмо перед загадкою. Ще однією загадкою не такого вже далекого ХVIII сторіччя. Пінзель на двісті років був забутим, як це сталося із тепер широко відомим Антоніо Вівальді (1675-1741).

В історії не українського, а світового мистецтва ця загадка умовно прийняла ім’я Іоанн Георг Пінзель. А, можливо, — Йоган Георг Пільзе чи Ян Георг Пельце? Він міг прийти з Богемії чи Сілезії, Баварії чи Італії. Або ж, будучи русином чи поляком, мандрувати тими краями у пошуках майстерності і знань. Чому б і ні?

Усі ці варіанти відкриті. При детальнішому аналізі його творчості та загальної атмосфери Європи того часу це вже не виглядає аж таким екзотичним. Можливо, подальші архівні дослідження нам щось і прояснять.

Однак не змінять уже на загал зрозумілу духовну еволюцію Майстра Пінзеля.

Якщо припустити, що він, цей таємничий скульптор-живописець епохи грайливого рококо, зміг знайти місце для вільного розкриття своїх дивних, як на той час творчих бажань, лише заховавши СВОЄ від поглядів усіх? Бо погляди, думки й почуття його сучасників у тій Великій Європі не допомагали, а заважали йому. І він почав творити для іншого погляду.

Як на дослідників, феномен творчості Пінзеля, що жив після Караваджіо й Маньяско був у тому, що він прагнув знайти таке місце й такого замовника, щоб працювати, але водночас, у певний, дуже специфічний спосіб – заховати найважливіше. Заховати від сучасників художньо-інтимне, демонструючи при цьому і талант, і майстерність.

Не знайшовши можливості працювати у насиченому мистецькими ідеями та ідеологемами середовищі Великої Європи (умовно – від Риму до Праги), дозволив собі нарешті стати Собою серед естетично менш вибагливих українців. Не лише оселився, оженився, народжував дітей у найдальшому кутку східно-католицького світу, а й працював на замовлення дивака-мецената як у римо, так і у греко-католицьких церквах, перетворившись на «Майстра ілюзій». Котрий демонструє для віруючих – візуально одне, для втаємничених — творить сенсорно друге, а для себе і Господа — недоступне третє.

Віруючий-парафіянин містечка, котрий знаходиться у напівтемному, освітленому свічками й окремими потоками денного світла храмі, бачить у його вівтарях, з чималенької відстані, знизу догори — стрімкий рух виступаючих із тіні фігур, різкий блиск палаючих золотом і ніби розметаних вітром вдяганок, тілесні плями облич та рук. Його око й заразом душа втішаються своєрідним театром віри, таким собі вертепом, де ляльки виглядають не умовними, пістряво розмальованими, а майже живими. І це викликає побожний трепет, бажання приходити в храм ще й ще — як на виставу.

Ім’я Великого майстра Йогана Пінзеля напевне не було б відкрито світові, якби не Канівський староста, граф Микола Потоцький. Він, на відміну від багатьох своїх сучасників, залишив після себе не «кров і попелища», а побудовані на його кошти та за його смаком чудові міські ансамблі. Він дав життя винятково цінній в Європі львівській барочній скульптурі другої половини ХVIII століття. А фундаторська діяльність канівського старости була найвизначнішим суспільно-громадським вчинком і, якщо хочемо, подвигом його життя.

Про Миколу Потоцького, як великого мецената, можна вже судити за результатами роботи Пінзеля у Городенківському костелі. Костел прикрасив характерний своєю імпозантністю головний вівтар з центральним образом Богоматері, що завершувався фігурами ангелів на імпостах колон та чотирма фігурами її найближчої родини: Анни, Якима, Єлизавети та Йосифа внизу. До ансамблю увійшли чотири бокові вівтарі. У глибині правого нефу — вівтар з фігурами св. Вікентія та св. Роха, лівого нефу — вівтар св. Трійці з фігурами Авраама, що приносить в жертву Ісаака та Пророка з книгою. В першому з вищеназваних нефів був встановлений вівтар з Розп’яттям і пристоящими Богородиці та Іоаном поруч, в другому — вівтар св. Яна Непомука з жіночими алегоричним фігурами, що символізували чесноти мученика.

Амвон, який належить до найраніших споруд такого типу в стилі рококо, прикрашали постаті чотирьох євангелістів та рельєф із сценою “Дванадцятилітній Ісус у Єрусалимському храмі”.

Чотири могутні, більше натуральної величини, фігури святих, композиційно об’єднуючись навколо образу Богородиці в одне ціле, вражали гостро драматичним та неспокійно метафізичним настроєм. Їх обличчя (Якима і Єлизавети) переконують в неоднозначності відтворених скульптором образів; гіперболізуючи їх, Маестро досягає великої сили вираження. Опрацювання деталей змучених і деформованих віком облич ще виразніше передає внутрішню їх красу, інтелект, а головне — духовність персонажів. Рух і динаміка фігур, можливо, саме тут досягають найбільшої сили експресії. Глибокі контрасти світла й тіні утворюються з допомогою складок одягу, що звивається навколо постатей.

Сам граф Потоцький, освічений меценат — такий рідкісний заїжджий гість у маленьких Бучачі, Монастирську, Городенці, Підкамені, Золочеві — відчує у цих величних вівтарних композиціях подих зовсім інших ідей. Вони не аристократично-мармурові, хоча й дивно імітуючи їх, але й не народно-дерев’яні, хоча й з використанням цих матеріалів. Не можу навіть припустити, яким було враження від вівтарних ансамблів Пінзеля, коли вони були новими. Не залишилося бодай маленького опису їх, не кажучи про спроби літературні чи аналітичні (Бучач — не Венеція, Городенка — не Флоренція, де зберігаються приватні нотатки й державні архіви про кожен будинок, фреску, пам’ятку. Рідкісні фотографії початку ХХ століття (щастя, що вони збереглися!) дають уявлення приблизне, з однієї, зафіксовано-нормативної точки зору. Та дивлячись сьогодні на їх залишки, можна припустити, що для цих окремих поціновувачів мистецтва пластично-живописна мова провінційного «майстра вівтарів» була певною екзотичною цінністю. Адже у витворах митця, навіть спотворена часом і людьми, залишається такий привабливий присмак новизни і вільнодумства.

Головне завдання Майстра Пінзеля, в основному, полягало в увічненні задумів і діянь Миколи Потоцького. Цьому служили і зведені фундатором споруди храмів, і їх пластичне оформлення.

Першим архітектором, з яким почав працювати староста, був Бернард Меретин.

З оригінальною творчістю цього зодчого він познайомився, очевидно, ще десь в кінці тридцятих років. У сорокових Потоцький створює під керівництвом Меретина дві будівельні «фабрики». Одна з них — це будівництво Бучацької ратуші, друга — комплекс Городенківського костелу та монастиря о.о. місіонерів (умова підписана 1743р.).

«Фабрики» відігравали в той час основну роль у будівництві храмів. Створювались великі колективи майстрів, для співпраці єднались архітектори, скульптори та живописці. Синтез мистецьких досягнень провідних фахівців призводив до виникнення надзвичайних у своїй красі і величі споруд.

Як і спеціалісти різних професій, так і провідні творчі сили могли бути з різних країн. Підбирались вони Потоцьким ретельно і прискіпливо. За добру платню він вимагав доброї роботи.

Раніш, чим оплачувати, Потоцький насамперед цікавився проектом майбутнього храму, вівтаря чи окремого твору. Ескізи (Абриси), а часто моделі, затверджувалися замовником.

Іоан Георгій Пінзель — основна фігура в архітектурній діяльності Меретина. Проектування майбутніх архітектурних комплексів розраховувалося на присутність у них пластичних елементів, на синтез архітектури зі скульптурою. Коли б не Пінзель, архітектура Меретина мала б інший характер.

Що звело цих майстрів у Бучачі? Діяльний фундатор? Цікава робота? Очевидно.

Під час будівництва Бучацької ратуші в околицях міста на високих кам’яних постаментах появляються фігури Богоматері та св. Яна Непомука. Перша датована 1750 роком, друга — роком пізніше. Фігури належать різцю Іоана Георгія Пінзеля і є його ранніми роботами у Бучачі.

Можливо, саме ці скульптури і були тим місцем, куди, як стверджує легенда, канівський староста, перебравшись старцем, ходив молитись, що, за звичай, закінчувалось різними пригодами.

Як уже зазначалось, творчість Бернарда Меретина не можна розглядати окремо від діяльності скульптора Іоана Георгія Пінзеля. Обоє вони - увічнення діянь та задумів канівського старости. Цьому служило пластичне оформлення зведених архітектором Меретином будівель. Такими є “Дванадцять подвигів Геракла” — кам’яні статуї, розміщені Пінзелем на аттику ратуші в Бучачі. Їх інакомовний зміст був типовим панегіриком замовникові. Дві алегоричні фігури, що фланкують картуш з гербом роду Потоцьких, представляли його чесноти.

Сама ж бучацька ратуша, як символ могутності замовника, за сміливістю вирішення, оригінальністю задуму, витонченістю пропорцій — одна з найвидатніших споруд вісімнадцятого століття в Україні.

Як писав Григорій Логвин, в жодній споруді в стилі бароко в Україні скульптура не перебуває у такій нероздільній єдності з архітектурою, як у бучацькій ратуші. Вона вражає експресією руху, дуже виразними позами, неповторними силуетами, в ній ніби закладений пафос боротьби проти зла і насилля.

Після закінчення роботи в Городенці в другій половині п’ятдесятих скульптор працює поза Бучачем. Місцем його активної діяльності став Львів з околицями. Тоді ж надходять окремі замовлення, зокрема, на створення невеликої фігурки “Св. Фелікса з Дитиною” для Маринопільського монастиря сестер милосердя.

Усе ж таки виїзд Пінзеля до Львова вважався тимчасовим, оскільки в Бучачі залишились його домівка, родина.

Микола Потоцький у пошуках підтримки греко-католицької церкви нав’язує ближчі контакти з львівським єпископатом, сам бере участь у фундації, а, головне, віддає на будівництво собору Юра Меретина та Пінзеля.

Собор св. Юра у Львові, Городенківський храм та Бучецька ратуша — чи не найвизначніші споруди середини ХVIII сторіччя у Центральній Європі.

Будівництво ратуші в Бучачі було закінчене біля 1751 р., Городенківського комплексу — в 1760 р., вже після смерті архітектора Меретина. У цій споруді Меретин виявив себе найоригінальнішим архітектором в Україні часів пізнього бароко. Зауважимо, що в цей час у Львові ним будується кафедральний собор св. Юра і ці споруди мають між собою багато спільного.

Городенківський костел - трьохнавна споруда типу базиліки. Середня нава значно вища. її перекриття створене з допомогою системи хрестових склепінь. Бічні нави - купольні. Вигнутий назовні фасад по боках обмежено двома баштами, дещо зміщеними до головної осі споруди. Він прикрашений декором коринфського ордеру, і на фронтоні, як завжди, розміщено герб фундатора.

Стіни інтер’єру були розчленовані пілястрами з капітелями коринфського ордеру з дерев’яними золоченими вставками. По периметру інтер’єру у вигляді численних балкончиків розміщені хори. Стіни колись прикрашали розписи. Вони збереглись тільки у східній частині храму.

За походженням Меретин був німцем. Тому не дивно, що споруда тяжіє більше до німецько-австрійської архітектури, ніж до італійських традицій. Об’єднання в одне ціле фінансових можливостей Миколи Потоцького з організаційним хистом та творчими задумами архітектора Бернарда Меретина, в поєднанні з неймовірним темпераментом та несамовитою творчою натурою Іоана Пінзеля було результативним. У географічному центрі Європи, а на той час - досить віддаленій від основних західноєвропейських мистецьких шкіл провінції, було створено новий творчий осередок, що згодом буде названий — школою львівської барокової скульптури XVIII ст.

Про Успенську церкву.

Архітектор Бернард Меретин, який після Городенки працював у Львові та його околицях, помер 1759 року, скульптор Пінзель в 1761.

Будівничий же “сімдесяти семи храмів” вихований на творчих досягненнях його небуденних метрів, ще багато споруджує нових, але вже з допомогою нового покоління архітекторів та учнів Пінзеля.

Після смерті Меретина будівельну справу Потоцького спочатку продовжив Мартин Урбанік (помер 1764 р.). До того він працював у Львові на будівництві Домініканського собору та костелу Марії Магдалини, де канівський староста також виступає меценатом.

Десь в цей час меценат припиняє свої фундації католицькій церкві і починає будувати храми східного обряду. А ще до того, коли канівським старостою був побудований останній в його житті почаївський Успенський собор, ним завершується спорудження парафіяльної церкви св. Покрови та Воздвиженської для о.о. василіян в Бучачі, парафіяльної церкви для українців та подібної для вірмен у Городенці.

Керував “фабрикою” та завершував спорудження парафіяльної церкви для українців архітектор Мартин Урбанік.

Роботи велись інтенсивно. В листі від 22 липня 1764 року канівського старости до львівського єпископа Леона Шептицького він дякує за обіцянку приїхати на освячення храму. Очевидно, це була попередня переписка. Листом від 5 квітня 1766 р. Потоцький запевняє єпископа, що від призначеного на 2 червня освячення церкви він не відступить і буде готовий його зустріти.

Час бароко характерний тим, що всі події суспільного життя проводились дуже урочисто. Зберігся в документах опис освячення нашої церкви. Храм особисто освячував єпископ Леон Шептицький, в той час фундатор кафедрального собору св. Юра у Львові. Потоцький зустрічав його з особливими почестями в присутності великої кількості місцевої шляхти та офіцерів кам’янецького гарнізону. При цій оказії відбувся великий бал, що закінчився вечерею та феєрверком.

На пам’ять про цю подію канівський староста навіть встановив обеліск, що був запроектований капітаном Дальке з Кам’янець-Подільського гарнізону.

Після смерті архітектора Мартина Урбаніка Потоцькому стало ще важче знайти будівничого, який би відповідав його вимогам. Очевидно, в цей час було їх не так вже й багато, велика частина інженерно-будівельних сил зосереджувалась на будівництві військових фортець.

Відомо, що архітектор завжди будівництво проектував разом з майбутніми інтер’єрами. І тому скульпторові доводилося працювати задовго до закінчення споруди. Крім того, відомо, що фундатор (йдеться про Миколу Потоцького) настоював часто на цьому. Отже, вівтарі в Городенці могли бути закінченими до середини п’ятдесятих років.

Зверніть увагу, що персонажі нашого головного вівтаря, як і персонажі кожної з вівтарних груп роботи Пінзеля, ніби об’єднані скульптором насиченим сюжетом, що викликає співпережиття у віруючого, що споглядає їх. Але крім цього особистісного внутрішнього сюжету, існує значно ширший, загальний контекст задуму. Згідно з ним риторика жестів фігур звернена одночасно і до вірних, і до основного композиційного центру вівтаря, де на Святій Літургії здійснюється Безкровна Жертва Ісуса Христа. Майстер вівтарів “зрежисерував” все як цілісний зв’язок в між ними і Святая Святих, збираючи навколо нього, концентруючи в єдиний вузол натхнення і духовного трепету всіх присутні.

Де починається справжня таємниця чи містика творчості Майстра, до котрої сьогодні з нашою чутливою технологічною оптикою, ми ледь-ледь торкаємось? Що є переступом усіх візуальних канонів та споглядальних заповідей? — заголені литки босих ніг ангелів, ніби у міцних сільських пастушок, й звабливі плечі караваджієвських янголів-амурів. Динаміка, що застигла у різних ракурсах: “самурайський” меч Авраама з “Жертвоприношення” — чи то просвистить, цьвохнувши по беззахисній шиї Ісаака, чи опуститься безсило донизу — враження залежить від того, звідки дивитись, — знизу чи згори. Асиметричність, ба навіть деформованість усіх частин обличчя (щоки, вилиці, форма носової перегородки, напіврозтулені вуста із передніми зубами, неприродно вигнуті, маньєристичні шиї), — і тут же вирізьблені й промальовані пасма брів та вій, ретельно розфарбовані зіниці очей, опукло сформовані грона сліз чи крапель крові — Усе це стає дійсно виразним лише при надблизькому ракурсі, при супернаближенні, котрі для парафіян, замовників, подорожніх й зацікавлених були реально неможливими. Надто віддалені й високо вознесені були ці скульптури, надто замкненими у сакральній недоступності були ці вівтарні ансамблі. Хіба безіменний прибиральник міг зазирнути в очі цих пророків, святих й ангелів? Але хто витирав пил на крилах і голівках тих, що присіли на самісінькі вершечки колон та й залишилися там на століття? І що ці люди могли розповісти про свої відчуття, та й кому?

Чомусь мені видається, що для Пінзсля, котрий так далеко від людських поглядів заховав свою гірку, іронічну правду про муки людські й надлюдські страждання, було можливим і навіть нормальним, коли робиться направду одне, а візуальний ефект — інший. У цих “жартах генія” є чимало дивини, що стала стилістичною новацією аж наприкінці XIX— початку XX ст.

Лише дві зауваги: “конструкція” крил і складки одягу. Якщо в його янгольських обличчях ми вгадуємо якісь майже врубелівські мотиви, то їхні крила, безумовно, не вкладаються у рамки жодних орнітологічних студій. Хоч минулого, хоч майбутнього. Припустимо, Пінзелю через “посередництво” візантійського іконопису “являвся вісник” з іншого виміру. Але кістяк крила, принцип його кріплення до лопатки, співвідношення крила, руки і плечового поясу, довжина і пластика окремих пір’їн — це ті промовисті деталі візуальної виразності, котрі не “піддивишся” ні в оточуючої природи, ні у наявній художній традиції. Навіть якщо припустити, що Пінзель бачив у Римі бернінієвський “Екстаз Святої Терези”, пластика його янголів, не кажучи вже про вираз облич — принципово інші.

Те ж саме стосується і одежі, яка часто ніби вихором огортає тіло. Абриси одягу багатьох пінзелівських святих (плаття, хітон, хламида, накидка) завихрюється, на кшталт полум’я під сильним вітром. Й суцільна позолота вдяганок тільки підсилює візуальну метафору духовного горіння.

Але ж ця візуальна метафоричність, праоснову котрої можна вгадувати в рукописах та мозаїках Візантії, витворюються сокирою, долотом, рубанком і стамескою. Не делікатним пензликом для вимальовування зіниць очей, яким він володіє так віртуозно, що очі на його скульптурах “дивляться” навіть з-під напівстертого шару фарби! Пінзель у цих складках і бганках витворював принцип передачі враження від форми, який віднайдуть аж Архипенко й Пікассо. Кубістичну оптичну ілюзію, коли цілісна форма розкладається на окремі площини й суміщається знов, у ціле, — виключно зусиллями свідомості глядача.

Попри те, що він сховав, Пінзелю потрібен був Глядач. Тій людині, творцеві, майстру, що заховався й заховав — був потрібен той, хто пильно, уважно, прискіпливо, розуміюче вдивлятиметься. Чи роздивлялось його раціоналістичне XIX століття? Навряд. Хоча ніхто ще не показав, хто, скільки і коли бачив ці образи, як вони переходили у колективне підсвідоме, а потім “виходили” назовні через творчість художників, які ніби нічого не бачили, не рефлексували безпосередньо й свідомо. Але на початку XX століття щось сталося, а в середині — трапилось. Скульптури Пінзеля потрапили у буквальному сенсі “під сокири та пили” антирелігійної кампанії 50-60 рр. їх почали безбожно нищити, перетворювати у шматки, фрагменти, обрубки, кавалки, деякі з котрих залишались у схованках, щоб потім опинитись у музеях і приватних колекціях. Зроблені з такою неймовірною творчою пристрастю, що навіть їх залишки несуть донині заряд незвичайної сили, яку й варварське спотворення не змогло остаточно знищити.

На жаль, технічна вибагливість нашого часу не в змозі розшифрувати візуально-пластичне послання про людину, яке передане нам творчістю Пінзеля. Крізь час і простір у ній залишається натяк на щось надлюдське. Містичне, загадкове, таємниче — залежно від точки зору глядача. Коли він є…

Упродовж століть представники іншого віровизнання, проклинаючи, хто єретиків, хто схизматів, а хто католиків, руйнували їхні храми, знищували ікони та фрески — інколи великої мистецької цінності.

Одній ідеології є чужою інша. І не тільки Ідеологія. Смакам нашого століття не відповідають смаки минулих віків. Храми розбираються, під гаслом ремонту міняють їх зовнішній вигляд, ікони перемальовують, а то й нищать безповоротно.

На території, де свого часу діяла фундація Миколи Потоцького, найбільшим ворогом для останньої стала ідеологія. Осквернення християнських святинь, підпали, крадіжки, просто руйнація — це гірка правда майже всього двадцятого століття. Часи стихійного вандалізму пройшли раніше. Вандалізм XX ст. був майже завжди свідомим і виключно демагогічним. А в цьому була ще більша небезпека. Сімдесят років радянської влади в Україні та п’ятдесят на її західних землях — це час тотального знищення пам’яток, що були створені тут багатьма поколіннями.

Найбільша трагедія в середині минулого трагічного XX століття спіткала інтер’єри храмів у Городенці. У п’ятдесятих роках вони були пристосовані під різного типу склади, а це вимагало звільнення їх від усього, що нагадувало б, що тут колись молились. Нічого страшнішого, як у побудованому канівським старостою Городенківському костелі, експедиція Львівської галереї мистецтв не зустрічала.

У центрі храму в купу триметрової висоти були скинуті одна на одну залишки більш ніж двометрових дерев’яних фігур. Під уламками внизу лежала відірвана голова св. Єлизавети з Великого вівтаря. Неподалік звалища почали різати на опалення печей в профтехучилищі, що займало монастирські корпуси, безголову уже фігуру св. Анни. З вісімнадцяти фігур, що колись прикрашали п’ять вівтарів, вдалось згодом більш-менш зібрати п’ять. Решта зникли. Приїдь експедиція на місяць пізніше, очевидно, нічого не застали б. Важко уявити повну втрату цього ансамблю для вияснення спадщини геніального майстра.

На щастя, на самому верху центрального вівтаря не зрушеним з місця ще стояв на колінах ангел. Голову другого, парного до нього — вдалось знайти у крипті храму. Івано-Франківський музей згодом знайшов від неї саму фігуру, правда, без рук та ніг.

Експедиція того дня побувала у Вірменській церкві. Там — порожньо. Скульптуру з костелу вантажили без будь-яких проблем. Двері були відчинені, експедиція нікого не цікавила. Хтось з перехожих заглядав, але підійти не наважувався. Вантажівку заповнили з верхом, залишки фігур перекладали гілками зрубаних під костелом кущів.

Десь біля 1980-го року в газеті “Труд” появилась стаття під назвою “Шукач скарбів»! Це про Б. Возницького. Тоді-то шкільний вчитель з-під Городенки повідомляв, що в серпні 1950 року два “ястребки” з села Стрільне (назвав прізвища), що супроводжували в район зернопоставку, яку висипали в костелі, повертаючись назад, привезли кілька великих дерев’яних фігур святих. Одначе наші пошуки в селі Стрільне були безрезультатними.

Згодом декілька скульптур ангелів з ансамблю о.о. місіонерів появились у Івано-Франківському художньому музеї.

Всіх втрат не підрахувати! З того, що вдалось врятувати з творів Пінзеля у Львові, створено Музей сакральної скульптури — Музей творчості Іоана Георгія Пінзеля та його учнів.

У наші часи стало можливим зробити ряд виставок скульптури Пінзеля у Європі. Світ пізнає Маестро, а разом з ним його мецената, фундатора великих мистецьких надбань — канівського старосту Миколу Потоцького. Визначних людей історія запам’ятовує. Але, не будь Потоцький меценатом, про нього, можливо, ніхто добрим словом і не згадав би.

Його ім’я зберегли для нащадків своєю скульптурою Іоан Георгій Пінзель, Матвій та Петро Полейовські, Антон Штіль та Михайло Філевич, архітектори Бернард Меретин, Мартин Урбанік, Іоан Шюльтцер, Готфрид Гофман і українські малярі, що створили портрети фундатора, та багато безіменних майстрів, що залишили для національної спадщини безцінні мистецькі скарби.

А нам залишається лише милуватися і заховувати те, що залишилося. І нехай Господь підтримає нас на дусі і подарує Мудрість, Розум, Раду, Кріпость, Знання, Побожність і Страх Божий.
Останні новини
356 pages

Парафіяни с.Назавизів здійснили різдвяне паломництво до святинь Тернопілля
2018-01-28 22:35:54
27 січня парафіяни с.Назавизів здійснили різдвяне паломництво до святинь Тернопілля. Однією із визначних святинь є духовний центр – Зарваниця.

Розколяда на парафії с.Хутір-Будилів
2018-01-28 22:09:06
28 січня на парафії с. Хутір-Будилів відбулась Розколяда. Перед початком дійства з вітальним словом до присутніх звернувся адміністратор храму о. Сергій Радченко. Після спільної молитви в храмі звучали найрозноманітніші колядки на прославу Божу.

Владика Василь (Івасюк) освятив іконостас у храмі с.Ліски
2018-01-28 17:05:00
28 січня на парафії в с.Ліски, що належить до Отинійського деканату відбулось освячення іконостасу. На запрошення адміністратора храму о. Андрія Гончаренка Архиєрейську Божественну Літургію та Чин освячення звершив єпископ Коломийський владика Василь (Івасюк).

Покаяння – це дерево життя, яке воскрешає багатьох духовно померлих”, - владика Василій (Івасюк) у неділю після Богоявлення.
2018-01-21 17:06:45
Сьогодні, в неділю після Богоявлення, кир Василій (Івасюк) очолив богослужіння в головному храмі єпархії.

Архиєрейське богослужіння у неділю після Богоявлення
2018-01-21 15:34:34
21 січня, у неділю після Богоявлення, єпарх Коломийський владика Василь (Івасюк) здійснив пастирський візит до парафії Святого Миколая Чудотворця, що в Коломиї.

Слово Предтечі й по сьогодні служить дороговказом у нашому житті”, - владика Василій (Івасюк)
2018-01-20 18:33:28
20 січня, у день свята собору Івана Хрестителя, правлячий архієрей Коломийської єпархії кир Василій (Івасюк) відвідав парафію Богоявлення Господнього, в м.Коломия.

Зі щедрівками до єпархії
2018-01-19 22:11:11
Сьогодні, 19 січня, до єпархіального управління з хорошим та піднесеним настроєм завітав хор Катедрального собору Преображення Христового, щоб защедрувати.

Владика Василь (Івасюк) здійснив Чин освячення води в Буковелі
2018-01-19 18:37:24
У день празника Богоявлення Господнього єпарх Коломийський здійснив Чин освячення води в гірськолижньому курорті “Буковель”.

Кожен, хто скуштує воду оцю стане чистим”, - владика Василь (Івасюк)
2018-01-19 13:48:06
Сьогодні парафіяни Катедрального собору Преображення Христового м.Коломиї урочисто відсвяткували Хрещення Господнє. З нагоди свята владика Василь (Івасюк) очолив богослужіння, які розпочались чином Великого повечіря з Литією.

У Навечір’я Богоявлення владика Василь (Івасюк) звершив святкове богослужіння та чин освячення води
2018-01-18 16:03:43
18 січня, у Навечір’я Богоявлення, владика Василь (Івасюк) молився в соборі Святого Архистратига Михаїла, що в м.Коломия. Єпископ очолив Великі Царські часи, після яких була відслужена Вечірня із Літургією Василія Великого.

 • Правлячий Архієрей  Преосвященний Владика
  Кир Василій Івасюк
 • Канцелярія єпархії
  Протосинкел
  о. Роман Кіцелюк
  Синкели
  о.Володимир Прокіпчук
  о.Юрій Лукачик

  Канцлер
  о.Микола Горецький
  Віце-канцлер
  о. Олександр Федоришин

 • Економічний відділ
  Економ
  о. Віктор Прийдун

  Касир
  с.Вероніка Петрук

  Юрист
  п. Віра Сліпко
 • Прес-служба єпархії
  Речник
  о. Олег Гриців
  +380978131123
  Прес-секретар
  п. Діана Чавага
  e-mail: press.ugcc.ko@gmail.com
  Канцелярія єпархії
  +380662002606
  вул. І.Франка, 29, м.Коломия
  Івано-Франківської обл.
  78200 Україна
  e-mail: diocese.kolomyja@gmail.com
  Наші кнопки
 •  
 • Дизайн
  pent@gon : studio
 • Підтримка
  добрі люди
 • Розміщення
  добрі люди