Пам’ятаючи наставників і, наслідуючи віру їхню…

2017-03-18 22:27:18

У середу, 15 березня, на базі кафедри культурології, релігієзнавства та теології Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича відбувся науково-практичний симпозіум “Патріарх Йосип Сліпий – знайомий і незнаний”. Та це лише один із поважних науково-просвітницьких заходів у великому ланцюзі такого роду акцій, які проводять по всій Україні викладачі та студенти Українського католицького університету (м. Львів) і які присвячені 125-м роковинам від Дня народження священика, доктора теології, професора і ректора, наукового редактора, засновника і голови Богословського наукового товариства, дійсного члена Наукового товариства імені Т. Шевченка, єпископа, верховного єпископа, кардинала і патріарха, фундатора й будівничого собору святої Софії, засновника Українського католицького університету, а головне – духовного провідника мільйонів Йосипа Сліпого, такого знайомого і водночас такого ще незнаного!

Захід відбувся на високому представницькому рівні. Його роботу відкрив ректор університету Степан Мельничук, а благословив владика Гліб Лончина – єпископ Лондонської єпархії Пресвятої родини для українців греко-католиків Великобританії.

Ректор у своїй промові закцентував увагу на особливому ставленні Йосипа Сліпого до науки, підкресливши, що він, як мало хто із церковних діячів, розумів її роль у духовно-культурному поступі українського народу. Усвідомлюючи важливість світської та богословської науки, митрополит говорив: “Наука – це один з наріжних каменів-стовпів відродження і сили народу, а богословська наука – це євангельський заповіт Христа: “ідіть і навчайте всі народи…” (Мт. 28 19)”. Для нас ця настанова має бути зрозуміла як ні для кого іншого, адже в нашому університеті функціонує філософсько-теологічний факультет, покликаний бути центром гуманітарної освіти й осередком духовності за будь-яких змін у науково-освітніх парадигмах і віяннях часу”, – наголосив С. Мельничук.

Наблизити постать Йосипа Сліпого до сучасників у всій її багатогранності першим спробував доктор історичних наук, професор Нестор Мизак, який виголосив доповідь на тему: “Йосиф Сліпий в документах радянських спецслужб”.

Далі виступив єпископ Лондонської єпархії Пресвятої Родини для українців-католиків Великобританії, владика Гліб Лончина. Він по-синівськи щиро й науково виважено охарактеризував тугу патріарха Йосифа Сліпого за єдністю, що особливо актуальна у наш час – час церковно-юрисдикційних розділень, змагання політико-ідеологічних стратегій, окупації Криму та війни на Сході.

Такою ж цікавою для присутніх виявилася доповідь аспіранта кафедри церковної історії УКУ Анатолія Бабинського про патріарха Йосипа Сліпого і пов’язаний з його пастирським служінням український патріархальний рух.

Особливо живою і впливовою на душі слухачів виявилася доповідь буковинського златоуста Семена Абрамовича. Доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри слов’янської філології та загального мовознавства Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, по-демосфенівськи переконливо й зворушливо розкрив надихненну Євангелієм таємничу силу слова Йосифа Сліпого, якої сповнено власноруч написаний владикою більш як на сотні сторінок Заповіт. Головною ідеєю виступу С. Абрамовича було показати незламність духу, люто тортурованого комуністами Сповідника Христового, яка за його власним переконанням має слугувати прикладом для наслідування всіма, хто усвідомлює євангельську істину: “Царство Небесне здобувається силою” (Мт. 11, 12), тобто – через значні зусилля, а то й подвиги.

Попри те, що не всі із заявлених диспутантів прибули на науковий симпозіум, друга його частина – дискусійна виявилася не менш динамічною та змістовною. Учасники дискусії – Олег Турій, Анна Скорейко, Андрій Яремчук, Ірина Горохолінська, Мар’ян Скаб, Микола Шкрібляк та інші у своїх виступах підняли низку важливих питань, які поглиблювали та увиразнювали не лише заявлену у доповідях проблематику, а й ті завдання, які визначають сучасний стан та перспективи розвитку церковного і духовно-культурного життя українського народу на рідній землі та в діаспорі.

Найбільш активно обговорювалися питання церковної єдності, ідея патріархату й помісного устрою Церкви Христової в Україні, проблема церковного календаря та спільного святкування Різдва і Великодня, роль Церкви у відродженні національних духовно-культурних традицій та формуванні нової парадигми системи освіти, в якій було би справедливо відведено гідне місце релігійно-богословській компоненті.

Модератор симпозіуму Микола Шкрібляк організував виступ владики Гліба Лончини та Олега Турія на місцевому телебаченні. У студії ТВА – одного з наших найпопулярніших телеканалів Буковини вони зустрілися з Вадимом Пелехом, відомим журналістом, автором та ведучим програми “Політика”, і обговорили низку важливих питань про роль українських церков і, зокрема, УГКЦ у розбудові громадянського суспільства та координації настроїв українського люду за кордоном, про потребу об’єктивного висвітлення духовно-політичної ситуації та принципової оцінки її окремих аспектів, про нагальне завдання підтримки тих змін на краще, що поволі відбуваються у сучасній, помайдановій, Україні.

Джерело: сторінка Миколи Шкрібляка в соцмережі facebook