У день 65-ої річниці від дня народження світлої пам’яті владики Миколая Сімкайла

2017-11-21 18:57:11

21 листопада виповнилося б 65 років від дня народження правлячого єпископа Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ владики Миколая Сімкайла. Церковні діячі пам’ятають владику як авторитетного керівника і талановитого господаря. Парафіяни Івано-Франківська та Коломиї називають його  добрим сповідником, а молодь – найкращим другом. Для художників і письменників владика Миколай був передовсім турботливим батьком та меценатом. Усі грані цієї надзвичайної людини годі перелічувати.

21 травня 2013 року серце владики раптово перестало битися.  І вже тоді, з його відходом стало зрозуміло, що Прикарпаття втратило непересічну постать, яку немає ким замінити.

Коли владика Миколай Сімкайло з’являвся у якомусь товаристві, він блискавично ставав центром  розмови і перебирав на себе увагу цілої компанії. Власне, побачити і почути його прихід можна було здаля. Ця поважна статура й потужний голос відразу займали весь простір. Першим ділом владика з усіма вітався – цю звичку він перебрав у свого духовного наставника Павла Василика, із яким пліч-о-пліч боролися за вихід греко-католицької церкви із підпілля, пише прес-служба Коломийської єпархії з посиланням на Галицький кореспондент.

Своїм виглядом, словами, жестами та вчинками владика відрізнявся від усіх інших священиків. За це одні його обожнювали, а інші не сприймали. Природа несприйняття крилася передовсім у суб’єктивному уявленні, яким має бути український греко-католицький священик. Він міг жартома знайти підхід до молоді. Коли хтось приїжджав на ровері, владика міг й собі сісти на ровер і покружляти перед храмом. Молоді цьому дуже тішилися, а їх батьки могли вважати, що то священикові не личить. Втім владика не боявся ніяких пересудів, стереотипів чи людських оцінок, бо був, передовсім, людиною дії. Робив лише те, що вважав за потрібне.

Мало хто зі священиків після Андрея Шептицького зробив для церкви на Прикарпатті так багато, як владика Миколай Сімкайло. Він був передовсім “будівничим” церкви. Своєю невтомною працею владика започаткував Івано-Франківський Карітас, Мальтійську службу, Катехитичний центр, збудував архікатедральний собор Преображення Господнього у Коломиї, сиротинець у Коломиї, реабілітаційний центр для наркозалежних у Вістовій, створив радіо “Дзвони”, висвятив 60 священиків, освятив 32 нових храми, реставрував Дяківсько-катехитичний коледж у Коломиї… Значно більше за ці споруди владика Миколай залишив по собі у людських спогадах.

Багатьом не подобалося, що владика завжди мав при собі гроші. Коли хтось просив його допомоги на якусь добру справу, він ніколи не відмовляв. Мав звичку рахувати гроші, не витягаючи їх із кишень, що дуже потішало очевидців. Чи справа вартує його допомоги, владика визначав за двома критеріями: чи це потрібно Україні і чи це потрібно людям. Кажуть, для владики не існувало неможливого. Якщо ідея, на його думку, могла принести користь, він міг допомогти будь-кому у будь-якій справі.

Усі, хто знав владику Миколая, відзначають його вишуканий естетичний смак. Найкращим підтвердження цьому – його дітище, катедральний собор у Коломиї. Ніякого надміру і багатства. Лише стриманий розпис. Йому вдалося зберегти традиції візантійського іконопису й при цьому вдатися до експерименту, запросивши до роботи молодих митців. Розпис, яким усі захоплюються, – це дипломна робота студентів. Навряд чи хтось інший зі священиків ризикнув би довірити таку відповідальну роботу нікому не відомим початківцям. Але владика сам керував будівництвом і оздобленням собору, тому усі робили лише те, що він казав.

Митцям, які потребували допомоги, владика давав роботу. Коли хтось просив грошей на книжку, то казав: “Мушу видіти, чи це потрібна справа для України.” Відтак допоміг у виданні багатьох збірок вертепів, колядок, коломийок. Художникам, як правило, робив замовлення. Казав: “Зроби мені таке-то”. Якщо хтось відповідав, що не знає, як то зробити, владика наполягав – ти знаєш!  Його віра у людські можливості завжди підкріплювалася неабияким даром переконання. Усі знають, що Опанас Заливаха ніколи не робив ніяких копій. Він зробив лише один виняток у своєму житті – для владики Сімкайла. А владика у свою чергу дуже тішився, що в його колекції є ікона Богородиці, намальована “самим Заливахою”.

Владику Миколая називають вродженим ґаздою, але він був ним не для своїх потреб. Усі гроші владика направляв на будівництво, допомогу людям та на придбання і реставрацію ікон, які мріяв залишити громаді. Він зібрав понад сотню ікон із зображенням Святого Миколая та ще кількасот старовинних ікон з різних регіонів України – скільки саме, він і сам не знав, бо не був матеріалістом і не збирався їх продавати. Це захоплення розпочалося випадково: коли отець працював пожежником, йому довелося гасити підпалену комуністами церкву у Микитинцях. Ризикуючи своїм життям, він виніс звідти старовинну ікону. Пізніше розповідав, що цей випадок наштовхнув його на ідею збирати колекцію ікон і рятувати їх від знищення.

На жаль, залишилось й багато нереалізованих ним планів. Однією з найбільших мрій владики було облаштувати музей ікон та інших сакральних цінностей, щоб люди бачили і знали, які мають скарби. Після його смерті цей задум довершили його наступники.

На власному прикладі він показав, як потрібно служити Богові й народу.  За життя владика любив повторювати: “Маємо кожен робити свою справу, пропагувати українське і один одного підтримувати, бо всі ми брати і сестри!” Ці добрі спогади і світла пам`ять про владику Миколая Сімкайла назавжди залишаться у наших серцях.