Коломийська єпархія УГКЦ

Постити з любові до Бога

2007-05-01 09:18:10

В житті доброго християнина Великий Піст має особливе значення. Адже це час для глибшого пізнання Бога через молитву, покаяння та сповідь. Хресна жертва Спасителя заради нас промовисто закликає зазирнути собі в душу і навести лад з думками, вчинками, планами на майбутнє. Природно, що в мирян виникає багато запитань стосовно історії започаткування посту, його вартості в очах Божих та практикування в щоденному житті - праці, молитви, говіння, милостині для ближніх. Відповісти на запитання, які хвилюють людей, ми попросили Канцлера Коломийсько-Чернівецької Єпархії, декана Отинійського о.-м. Василя Мельничука. Пропонуємо Вашій увазі розмову з гостем «Нової зорі»:

Кор.: - Великий Піст - час особливої благодаті. З давніх-давен українці дуже ретельно і набожно готуються до Світлого Воскресіння Христового. Що найперше потрібно знати і практикувати християнинові у піст?

Свящ.: - Якщо говорити про генезу, тобто початок практикуваня посту, і якщо брати це в прямому розумінні, то вона сягає Едемського саду, де Господь Бог дає першу заповідь людині, яка, властиво, і полягає у дотриманні посту: “З усякого дерева в саду їстимеш, з дерева ж пізнання добра і зла не їстимеш, бо того самого дня помреш”, - говорить нам Книга Буття. І якби наші прабатьки в раю дотримались заповіді посту, то сьогодні світ був би зовсім інший. Адже гріх перших людей стягнув на всіх нащадків відповідні кари, хвороби, війни, нещастя, природні катаклізми і, врешті, смерть, фізичну і духовну. Отже, піст є установою Божою, а не як дуже часто старались атеїсти “дати людям справжнє просвічення” – говорили, що піст придумали священики, для того щоби своїх вірних тримати у більшій покорі.

Святе Письмо Старого Завіту пригадує нам про те, як Богом надхненні мужі довготривало і радо постили, щоб здобути у Бога ласки та прощення для себе, а особливо для свого народу. Тут і сорокаденний піст Боговидця Мойсея, пророка Іллі, останнього Старозавітнього і першого Новозавітнього пророка Івана Христителя. У ті часи тільки єврейський народ мав правильне розуміння посту. Вони постили в намірі надолуження Богові за свої гріхи. У їхньому календарі існував окремий день посту, в якому весь народ перепрошував Бога за свої гріхи і негідні вчинки. Окрім того, євреї постили з причини смерті найближчих родичів, а навіть в намірі швидшого приходу на землю, проповідуваного пророками Месії.

Найкращий ідеал посту та молитви подав нам сам Ісус Христос, перебуваючи сорок днів на пустині, де переміг спокуси диявола. Спонукою до цього посту не була потреба Ісуса відкритися дії Духа Божого, яким Він уже наповнений, а наявність Духа Святого спонукала Ісуса до посту, щоб Він розпочав Своє месіанське посланництво в повній довірі до Свого Отця.

Учні Івана Христителя і фарисеї постили двічі на тиждень, тим намагалися виконати одну із необхідних умов досягнення праведності за взірцем закону, про котру говорили пророки.

Ісус забороняє своїм учням вихвалятися праведністю, а закликає досягати її вершини, наполягає відмовлятися багатства, прагнути стриманості тілесної, щоб гідно нести свій хрест. Праведний піст повинен поєднуватися з молитвою і милостинею в любові до Бога і до свого ближнього. Пригадується вислів із Книги пророка Захарії, що постити потрібно з любові до Бога. Тому Спаситель закликає своїх послідовників постити дискретно, бо піст є вираженням надії на Свого Творця. Піст у покорі Духа відчиняє серця внутрішній праведності, що є ділом Отця, Котрий бачить потаємно і винагороджує явно.

Кор..: - Чому цей піст називаємо Великим?

Свящ.: - Святий Великий Піст, котрий називаємо Чотиридесятницею і переживаємо в ці дні, сягає апостольських часів. Передвеликодній піст зветься Великим не задля своєї тривалості, а задля його важності і значення, бо в ньому звершуються великі діла Божі, щодо спасіння всіх людей, які бажають з нього скористати. Він є найважливішим і найдавнішим з усіх багатоденних постів і пригадує нам сорокаденний піст Христа на пустині; він же вводить нас у Страсний тиждень, а потім у Світле Христове Воскресіння.

Пригадаймо собі про те, що людина складається із душі і тіла. Отже, і постити повинна ціла людина, а не тільки тіло. В часі посту кожний християнин зобов,язаний переосмислити своє життя, вчинки, помисли, наміри, та бажання. Мусить усвідомити, що матеріальні, скоропроминаючі земні блага не зможуть задовольнити серця людини. Тільки життя за Божими Заповідями дає людині справжнє і повноцінне задоволення, бо воно єднає людину із Богом. В пості повинна статись внутрішня переміна, а саме, християнин мусить підкорити тіло під провід Духа. Згідно четвертої заповіді церковної кожна людина, якій виповнилося сім років і більше повинна не менше, ніж один раз в році, а саме у Великодньому Пості приступити до сповіді і святого Причастя. Хоча, правильно і корисно після кожного вчиненого тяжкого гріха, приступати до тайни покаяння. І тільки тоді можна сподіватись певних духовних плодів, котрі кожному мирянинові потрібні для спасіння.

Щодо тілесного посту, то після Другого Ватикансько Собору піст є дещо полегшений, з огляду на хворобливий стан людей, невідповідні умови життя, важку працю, невнормований робочий день заробітчан та ін.

На сьогоднішній день наші вірні дотримуються приблизно такого посту:

1. Здержуються від м’ясних страв у всі п’ятниці цілого року, за винятком загальниць та празників Господських і Богородичних, що припадали б у п’ятницю, у перший тиждень Великого Посту, та страсний тиждень.

2. Здержуються від м’ясних і молочних страв у перший день Великого Посту, Велику П’ятницю, Навечер’я Різдва Христового, Навечер’я Богоявлення, Воздвиження Чесного Хреста, Усікновення Чесної Голови Івана Христителя. Звільнені від посту: недужі фізично і розумово; матері, що сподіваються народження дитини або годують її груддю; хто не розпоряджає вповні своєю особою, а, наприклад, харчується в чужих; убогі, що живуть з милостині; хто тяжко працює; ті, що приходять до здоров’я після важкої недуги. Але навіть звільнені від посту повинні вчинити Богові певну сатисфакцію, тобто надолуження молитвою за свої гріхи. Хто вважає себе цілковито здоровим, може дотримуватись строгішого посту від того, як сказано вище.

Кор.: - Чому у Великий Піст не можна справляти весіль, гучних забав?

Свящ.: - Навіть Свята Церква установила п’яту заповідь, котра застерігає: “В заборонені часи (пости) весіль і забав не справляти”. Як ми говорили перед хвилею, що в часі посту потрібно підпорядкувати тіло духові, який постійно потягає людину до справ не земних, а вічних. І справи дочасні є тільки середниками до осягнення вічних скарбів, що і є ціллю нашого життя на землі, - осягнути Бога. В часі посту ми розважаємо над ціною нашого спасіння, яке дарує нам Христос через Муки і Хресну Жертву на Голготі. Піст - є часом покути, прощення, обмеження в догоджанні собі. А це стимулює нас до наслідування Спасителя, який подає добрий приклад на пустині. Він відмежовується від світу, не їсть, терпить, молиться, перемагає спокусника заради нас. І навчає, що побороти силу злого духа можна тільки молитвою і постом. Отже, в пості потрібно шукати духовного багатства, збагачуватись небесними благами і зрікатися земного, а гучні забави, якими є і теперішні весілля, аж ніяк не сприяють віднові Духа в серці християнина, а навпаки часто спонукають до п’янства, обжорства та розпусти, що є тяжкими гріхами. Дані мироприємства аж ніяк не відповідають духові Великого Посту, під час котрого ми умертвляємо себе заради щасливого Воскресіння в Бозі.

Кор.: - Чи можна христити дітей під час посту?

Свящ.: - Знаємо, що до Христа можна прийти тільки, прийнявши хрищення. Гріх є тією перешкодою, котра заважає нам з’єднатись з Богом. Тому, якщо батьки-християни занедбують хрищення, то тим самим перешкоджають своїм дітям прийти до Христа, який говорить: ” Коли хтось не відродиться з води і Духа не спроможний увійти у Царство Боже”. Знаємо про те, що апостоли христили дорослих людей, а є згадки у Святому Писанні про те, що христили цілі родини, отже, і дітей в тому числі.

В часах третього і четвертого сторіччя в Христовій Церкві набуває високого рівня катехуменат, - це досить тривала і висококваліфікована підготовка оглашенних, бажаючих прийняти Хрищення, до його прийняття. Таке приготування тривало не менше трьох років. На початку так званої сороковниці, Великого Посту, оглашенному надавалось ім’я, протягом цілого посту читались молитви на заклинання злих духів, остаточне поучення його в правдах віри і після складання відповідних іспитів, котрі закінчувались урочистістю, наступало саме хрищення у Велику Суботу. Для новохрищених, які одночасно ставали членами Христової Церкви, була це подія дуже радісна і святкова, тому вона завжди злучалася з великими празниками як, наприклад, Пасха, Зелені Свята, Богоявлення. Святий мученик Юстин каже, що бажаючих охриститись і стати християнами вчать, щоб вони молитвою і постом вимолили в Господа прощення минулих гріхів. Установа катехуменату причинилася не тільки до продовження Великого Посту до 40 днів, але й до того, що і вірні перейняли цей піст.

З часом катехуменат в Церкві почав занепадати і з певних причин цілковито відійшов. Дітей христили зразу після народження. Натомість вибирали хресних батьків, які мали б бути добрими і практикуючими християнами. І в часі Хрищення вони від імені, ще не хрищених, складали Акт Віри, відрікались сатани, його слуг і служіння йому, та обіцяли Христові служити і вірити в Нього. Силою Святої Тайни Хрищення вони зобов’язані піклуватись духовним вихованням своїх похресників. Цього звичаю Церква дотримується до сьогодні. Адже ніхто не має певності у тому, що дитина виросте до повноліття і сама зможе пізнати Бога та захоче прийняти Хрищення, бо Христос сказав: ” Хто не охриститься і не увірує, не може осягнути Царства Божого”. Отже, у Великий Піст можна і потрібно христити дітей.

Кор.: - Всечесний отче, що би Ви порадили нашій молоді на час Великого Посту?

Свящ.: - Насамперед, великої Божої ласки, щоби розпізнати вартість часу, відведеного Церквою, для зустрічі з Господом.

Хочу відзначити, що маємо багато достойної молоді, котра зміряє до вищих цінностей. Їхня наполегливість, жага до вправляння в молитві, чеснотах є прикладом навіть для старшого покоління, яке виховувалося на ідеях більшовицької системи. Марійські дружини, Апостольства Молитви та інші релігійні молодіжні групи, організації говорять про ревність наших синів і дочок. А особливо, коли віра підтверджується ділами.

Проте маємо й інші приклади, котрі заставляють замислитися, що чекає в майбутньому дітей, яких навіть Великий Піст не стримує від п,янства, наркотиків, дебошів, нічних розваг у барах, казино, на дискотеках.

Дорога наша молоде, з усієї поваги до Вас і з глибокого бажання застерегти від широкої дороги, котра завжди веде у прірву, прошу поглянути на хрест, щоби зустрітися поглядом з Ісусом, благальні очі Якого закликають до покаяння і навернення. Жертва Спасителя сталася з великої любові до Тебе, юний друже, щоби врятувати від вічного засуду. Ніколи не пізно повернутися до Бога. Ісус завжди радо чекає на Тебе! Шлях до спасіння можна розпочати просто зараз. Двері храму Божого відкриті – ввійди і зустрінься зі Спасителем. Цей крок стане початком нового життя з Богом.

Кор.: - Від імені читачів «Нової зорі» та від себе особисто вельми вдячна, всечесний отче Канцлере, за глибокозмістовні настанови, поради, роз,яснення з нагоди Великого Посту. Ісус, що дав розп,яти Себе з любові до людей, нехай пригорне до Свого Серця, повного ласк, і Вас з родиною та паствою. Божого благословення і плідної Вам праці на ниві пастирського служіння.

Розмовляла Галина МЕЛЬНИЧУК, спеціальний кореспондент «Нової зорі».
Останні новини
35 34 33 32 31 30 ... 1
35 pages

Церковний дрес-код
2017-06-22 10:51:00
Чи можна ходити до церкви в джинсах, міні-спідниці, шортах? Яким є найкращий “церковний” дрес-код для молодої людини? Своєю думкою діляться імідж-дизайнер, священик та дружина священика, в той час як молодь намагається вгадати, як краще одягнутися, коли зайдеш до храму.

БФ “Карітас” розпочав проект для вирішення проблеми спілкування між коломиянами і переселенцями
2017-06-16 20:00:37
Доволі часто з уривків приватних розмов можна почути нарікання на людей-переселенців, мовляв прийшли на все готове, “вони зовсім не трудолюбиві”, а ще смітять і не поважають чужу працю, розмовляють російською мовою та ще цілий ряд всяких неприємностей і звинувачень.

Духовно-екологічні роздуми над Знаннями як даром Святого Духа
2017-03-29 21:45:03
Знання – це дар Святого Духа, який допомагає ще більше заглибитись у таємницю Божої любові до Свого Створіння.

Духовно-екологічні роздуми над Радою як даром Святого Духа
2017-03-29 21:19:04
Роблячи наступні впевнені кроки в часі Святої Чотиридесятниці назустріч Воскреслому Христові, очистивши через молитву, піст і покаяння наш внутрішній погляд, починаємо відчувати, як Господь Духом Своїм Святим провадить нас, скеровуючи наш розум і готуючи ціле наше єство до виконання Божої Волі.

Духовно-екологічні роздуми над Розумом як даром Святого Духа
2017-03-29 20:58:44
Дар мудрості дає змогу привідкрити таємницю Божого Творчого задуму і відчути присмак Вічності, закликає наш розум слідувати й надалі цією незвіданою дорогою, яка веде до Дому Отця, запевняючи нас у тому, що Господь щедро компенсує усі наші зусилля на шляху подвизання.

Духовно-екологічні роздуми над даром Мудрості
2017-03-29 20:44:16
Кожен християнин, який має серйозний намір у часі Великого Посту ґрунтовно переглянути власне життя, переосмислити свою віру в Бога та навчитись жити повноцінним, істинним життям, повинен розуміти, що для цього слід докласти чималих зусиль.

Кобзар на лінії вогню
2017-03-18 13:35:29
Борітеся- поборите! Вам Бог помагає!”, - крізь віки лунають до нас слова великого Кобзаря, надихаючи на боротьбу за торжество Божої правди на нашій землі цілі покоління українського народу.

Від Крут до Донбасу
2017-03-18 13:10:33
Жертовний приклад героїв минулої доби став плідним ґрунтом на котрому відроджується дух борців за свободу в наші дні. Як говорив великий Кобзар: “Не вмирає душа наша, не вмирає Воля!”

Що можна і що не можна їсти в піст
2017-03-07 17:58:38
Більшість християн знає, що у піст не можна їсти м’яса. Та це не зовсім точне визначення. Виявляється, за деякими винятками більшу частину тижня під час Великого посту Українська Греко-Католицька Церква їсти м’ясо… дозволяє. То як тоді правильно постити? Розповідає о. Андрій Стадницький, голова Катехитичної комісії Києво-Галицького Верховного Архієпископства УГКЦ.

Послання Папи на Великий Піст
2017-02-21 11:11:01
У Ватикані оприлюднили послання Папи Франциска на Великий Піст 2017 року. Тема послання: “Боже слово – це дар. Інша особа – це дар”. Роздуми Святішого Отця зосереджені на євангельській притчі про багача і Лазаря.

 • Правлячий Архієрей  Преосвященний Владика
  Кир Василій Івасюк
 • Канцелярія єпархії
  Протосинкел
  о. Роман Кіцелюк
  Синкели
  о.Володимир Прокіпчук
  о.Юрій Лукачик

  Канцлер
  о.Микола Горецький
  Віце-канцлер
  о. Олександр Федоришин

 • Економічний відділ
  Економ
  о. Віктор Прийдун

  Касир
  с.Вероніка Петрук

  Юрист
  п. Віра Сліпко
 • Прес-служба єпархії
  Речник
  о. Олег Гриців
  +380978131123
  Прес-секретар
  п. Діана Чавага
  e-mail: press.ugcc.ko@gmail.com
  Канцелярія єпархії
  +380662002606
  вул. І.Франка, 29, м.Коломия
  Івано-Франківської обл.
  78200 Україна
  e-mail: diocese.kolomyja@gmail.com
  Наші кнопки
 •  
 • Дизайн
  pent@gon : studio
 • Підтримка
  добрі люди
 • Розміщення
  добрі люди