Коломийська єпархія УГКЦ

Та він наші недуги взяв на себе…, і його ранами ми зцілені

2007-05-01 09:35:41

Віра в мученицьку смерть Сина Божого є підставою, щоб більш глибше розважити над ціною спасіння всього людства. Ісус віддає своє життя на хресті, приносить себе в жертву, щоб перемогти гріх Адама і особисті людські гріхи.

За Муками і Хресною Жертвою Христа нашого Спасителя криється цілий профіль християнства і ціла секвенція людських проблем. На Заході часто говорять що Мука, Хрест і Смерть Христа були чимось фатальним, зле зрозумілим через Богослов’я, а культ Хреста вважають неначе за міфологію, духовну незрілість і масохізмом. Прагнуть створити на землі християнство і Церкву “без Христа” – радісне, оптимістичне, гедоністичне. Взагалі, не можна хвалити самого терпіння, ані його прагнути. Як розумово його задавати собі чи іншим, але ми вихваляємо Любов Божу в невиннім терпінню, Любов відкуплена Христом і Любов очищена Святим Духом. Є то любов тринітарна, яка дала нам причастя з Богом через Ісуса Христа. Хто відкидає Хрест не може бути учнем Розп’ятого і не може мати участі в Його Воскресінні.

В житті не потрібно шукати терпіння, ані задавати його собі і оточуючим, але якщо незалежно від нас, воно зустріло нас, то потрібно терпіння бачити як вплетений Божий план нашої індивідуальної економії Отця, неначе особиста промова Божа до нас. Християнин стається “співвизволителем світу”. Хрест наш, є нашим удосконаленням тут на землі. І врешті є така глибока правда життя, що немає хвали без Хреста.

Самий Містеріум Воскресіння має характер не тільки духовний, але синтетичний, який охоплює цілу Особу Ісуса Христа.

Воскресіння Ісуса існує як центральна правда християнської науки і християнського життя, і виражається таємницею через літургію, стається для нас mysterion paron, mysterium praesens, містеріум (втаємничення) присутності і протиставлення агностицизмові і скептицизмові.

Христос переміг смерть нашу і цілого світу – то підставове зіткнення історії відкуплення. В літургії немає розгалуження на біологічне життя і фізичну смерть, а також на духовне життя і моральну смерть. Літургія промовляє інтегрально про життя і смерть Нашого Спасителя. Ісус Воскрес не в моральному сенсі, але фізично, біологічно, тілесно - це відкриває широкий контекст семантичний. Воскресіння є містерійною екстазою з історії і країни смерті до неба і вічного життя. Своїм значенням охоплює центральну постать, тобто кожну людину. При тому входження до Шеолу є одним із способів Воскреслого показатися відносно минулого, стати неначе іконою відкупленння в значенні Воскресіння, як показався в славі і є образом майбутнього і вічного. І з цього часу для людей смерть пригадує вже тільки сон.

Сам факт Христового Воскресіння є апофатичним і важко собі це зрозуміти. То є таємниця таємниць, перед якою потрібно зупинитись в мовчанні і з честю відкрити своє серце, щоб Святий Дух промовив і відкрив цю таємницю наскільки, наскільки Людина спроможна це зрозуміти. Є то порівняння до таємниці народження Ісуса. А також предмет контемпляції і щирої молитви. Є то факт не тільки фідеїстичний чи містичний, але реальний. Христос змінив реально біг історії світу. Воскресіння тілесне кожної людини стається правдою підставовою: відкидає воно вічне повернення до землі, а приймає перехід цілої людини до Неба. І так Христос є нашою Пасхою, тобто перехід від смерті до життя. Є то причастя з Богом, світу з Небом, створіння зі Створителем.

Через Хрест Христос вступає до Аду. Вступлення до Аду є символом з’єднання з смертельною людською долею. Найголовнішою ціллю входження до Шеолу було “зірвання звязків з смертю”. Є то істотний елемент таємниці воскресіння вже в Шеолі. Смерть Христова є тісно пов’язана з Воскресінням. Христос аналогічно вступає до душі кожної людини і пропонує її зірвати зв’язок з гріхом який веде до смерті і починати нове життя в Бозі. Час трьох днів перебування в гробі то час таємниці відкуплення людства, то час між смертю і Воскресінням. Є то час покритий трагедією, таємницею історії і мовчання. “Велике мовчання панувало на землі. Велике мовчання і велика самотність, біль і тривога, бо Цар спить. Земля здригнулась і затихла. Бо Бог спочив у тілі і пішов будити тих, що спали від віків. Він йде до тих, що сидять у темряві й тіні смерті. Він іде, щоб урятувати від болів невільника Адама і з ним невільницю Єву, - Він, їхній Бог і водночас їхній Син. “Я Бог твій, і задля тебе Я став Сином твоїм. Пробудись, ти, що спиш, бо Я не сотворив тебе, щоб ти був тут, закутий у ланцюги в Аді. Встань із мертвих, бо Я є життя мертвих”.

Центральною Подією християнства є Воскресіння Ісуса Христа. Сама смерть не принесла б овоч, хоча Воскресіння не мусіло наступати, воно було Даром для людства. Воскресіння змінило постать світу, покорило смерть, показало всемогутність Божу, принесло життя вічне і безсмертя, віддало хвалу Богові Отцю. Ми також воскресним разом з Христом. Воскресіння врешті охоплює цілий світ, природу, космос, все в якомусь сенсі воскресає з форми грішної і анахронічної, в форму відроджену і вічну.

Свято Пасхи стоїть також в центрі літургійного життя і є святом над святами, а з літургії переходить на ціле життя: церковне, духовне, теологічне, пасторальне, щоденне. Звідси ціла побожність Східної Церкви яка сконцентрована на пережиті пасхальної таємниці. Літургія Пасхи надихає вірних величезною урочистістю, повагою, побожністю і містичністю. Виражають то мотиви: світла, життя, радості, нововоскресаючого створіння.

Пасха має багато значень. По-перше, вона пригадує нам пасху, коли ходив Господь побивати єгиптян, і побачить кров на одвірках бічних - і обмине Господь ті двері, і не дасть згубникові ввійти до ваших домів, щоб ударити (Вихід 12,23). І стане той день для вас пам’яткою, і будете святкувати його, як свято Господа на всі роди ваші! Як постанову вічну будете святкувати його! (Вихід 12,14). І покликав Мойсей усіх старших Ізраїлевих, та й промовив до них: “Ідіть, і підшукайте собі ягня для родин ваших і заколіть пасху”. (Вихід 12,21). Первісне Єврейське слово яке означає пасха виводиться з коріння pasah (Вихід 12,11.21.27.43.48).

Ісус, як вірний Ізраільтянин святкував також пасху; в часі вечері пасхи встановив навіть Тайну Пресвятої Євхаристії. Багато елементів цього свята відповідає святкування його за часів Ісуса. Багато сімей Ізраїльських ходили до Єрусалиму на свято Пасхи, а також батьки його ходили щороку в Єрусалим на свято Пасхи. І як йому було дванадцять років, вони пішли, як був звичай, на свято Пасхи (Лука 2. 41-42). , отже Євангеліст Лука підтверджує той факт, що Ісус з Марією і Йосифом також ходили до Єрусалиму на свято Пасхи.

В Ізраїльтян перша частина Пасхальної вечері відбувалась так: після другої чаші батько сім’ї виголошував так звану Hagada пасхальна. Син запитував батька: “Чим різниться ця ніч від усіх інших?” Батько повчав сина, опираючись на Второзаконня 26, 5-9: “Блукаючим арамієм був мій батько, спустивсь він був у Єгипет і тулився там як чужинець, малолюдний; там же став він народом велелюдним, потужним і численним. Та єгиптяни зневажали нас, утискали й накладали на нас важке рабство. Тоді зняли ми голос до Господа, Бога батьків наших, і Господь почув наш голос і побачив наше горювання, нашу гірку працю й нашу біду, і вивів нас Господь з Єгипту потужною рукою та простягнутим рам’ям, серед великого страху, знаків і чудес; і привів нас на те місце й дав нам цю землю, що тече медом і молоком”. По закінченню вечері сім’я розходилась. В цей святий вечір не відбувались забави. Євреї в цей вечір мусіли так пережити вечерю Пасхи, якби в цей час мали опустити Єгипет: “з неволі до волі, від смутку до радості, від жалоби до дня весільного, від темряви до світла, від рабської неволі до відкуплення”. Ісус на собі виповнив приписи які вказують на пасхальне ягня (Вихід 12,46; Числа 9,12). Кров Ісуса, подібно як кров ягняти, має силу спасаючу і експяційну. Святий Іван представляє Ісуса - “Ось Агнець Божий, який світу гріх забирає” ( Іван 1,29.). Зі смертю Ісуса розпочинається новий eksodos (вихід) з неволі гріха. Ісус як пасхальне Ягня, через свою смерть і воскресіння визволяє з неї новий люд Божий. В цей же день також Євхаристія є пригадування Пасхи історичної, можна назвати святою тайною свободи: “Христос нас визволив на те, щоб ми були свобідні” (Галатів 5,1).

А як звечоріло, того самого дня, першого в тижні, - а двері ж були замкнені там, де перебували учні: страхались бо юдеїв, - увіходить Ісус, став посередині та й каже їм: “Мир вам!” Це промовивши, показав їм руки і бік. І врадувались учні, побачивши Господа. І ще раз Ісус їм каже: ” Мир вам!” Як мене послав Отець, так я посилаю вас. Це промовивши, дихнув на них і каже їм: ” Прийміть Духа Святого! Кому відпустите гріхи – відпустяться їм, кому ж затримаєте – затримаються.” (Іван 20. 19-23). Цими словами Ісус установив Тайну Святої Сповіді, даючи Владу своїм учням і їхнім послідовникам єпископам і священикам владу відпускати гріхи людей, які щиро в них розкаюються.

Після Христового Воскресіння смерть не має уже влади над людиною, бо вона переможена страстями, смертю на хресті і Славним Воскресінням. Вмираючи, праведна людина вмирає для гріха і народжується до життя вічного в Бозі Христі Ісусі, Який є Учителем, Відкупителем і Богом нашим. Тому радісно і весело заспіваймо в ці дні:

“Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що в гробах, життя дарував.”

Василь Мельничук, студент 3 курсу Люблінської Вищої Духовної Семінарії
Останні новини
35 34 33 32 31 30 ... 1
35 pages

Церковний дрес-код
2017-06-22 10:51:00
Чи можна ходити до церкви в джинсах, міні-спідниці, шортах? Яким є найкращий “церковний” дрес-код для молодої людини? Своєю думкою діляться імідж-дизайнер, священик та дружина священика, в той час як молодь намагається вгадати, як краще одягнутися, коли зайдеш до храму.

БФ “Карітас” розпочав проект для вирішення проблеми спілкування між коломиянами і переселенцями
2017-06-16 20:00:37
Доволі часто з уривків приватних розмов можна почути нарікання на людей-переселенців, мовляв прийшли на все готове, “вони зовсім не трудолюбиві”, а ще смітять і не поважають чужу працю, розмовляють російською мовою та ще цілий ряд всяких неприємностей і звинувачень.

Духовно-екологічні роздуми над Знаннями як даром Святого Духа
2017-03-29 21:45:03
Знання – це дар Святого Духа, який допомагає ще більше заглибитись у таємницю Божої любові до Свого Створіння.

Духовно-екологічні роздуми над Радою як даром Святого Духа
2017-03-29 21:19:04
Роблячи наступні впевнені кроки в часі Святої Чотиридесятниці назустріч Воскреслому Христові, очистивши через молитву, піст і покаяння наш внутрішній погляд, починаємо відчувати, як Господь Духом Своїм Святим провадить нас, скеровуючи наш розум і готуючи ціле наше єство до виконання Божої Волі.

Духовно-екологічні роздуми над Розумом як даром Святого Духа
2017-03-29 20:58:44
Дар мудрості дає змогу привідкрити таємницю Божого Творчого задуму і відчути присмак Вічності, закликає наш розум слідувати й надалі цією незвіданою дорогою, яка веде до Дому Отця, запевняючи нас у тому, що Господь щедро компенсує усі наші зусилля на шляху подвизання.

Духовно-екологічні роздуми над даром Мудрості
2017-03-29 20:44:16
Кожен християнин, який має серйозний намір у часі Великого Посту ґрунтовно переглянути власне життя, переосмислити свою віру в Бога та навчитись жити повноцінним, істинним життям, повинен розуміти, що для цього слід докласти чималих зусиль.

Кобзар на лінії вогню
2017-03-18 13:35:29
Борітеся- поборите! Вам Бог помагає!”, - крізь віки лунають до нас слова великого Кобзаря, надихаючи на боротьбу за торжество Божої правди на нашій землі цілі покоління українського народу.

Від Крут до Донбасу
2017-03-18 13:10:33
Жертовний приклад героїв минулої доби став плідним ґрунтом на котрому відроджується дух борців за свободу в наші дні. Як говорив великий Кобзар: “Не вмирає душа наша, не вмирає Воля!”

Що можна і що не можна їсти в піст
2017-03-07 17:58:38
Більшість християн знає, що у піст не можна їсти м’яса. Та це не зовсім точне визначення. Виявляється, за деякими винятками більшу частину тижня під час Великого посту Українська Греко-Католицька Церква їсти м’ясо… дозволяє. То як тоді правильно постити? Розповідає о. Андрій Стадницький, голова Катехитичної комісії Києво-Галицького Верховного Архієпископства УГКЦ.

Послання Папи на Великий Піст
2017-02-21 11:11:01
У Ватикані оприлюднили послання Папи Франциска на Великий Піст 2017 року. Тема послання: “Боже слово – це дар. Інша особа – це дар”. Роздуми Святішого Отця зосереджені на євангельській притчі про багача і Лазаря.

 • Правлячий Архієрей  Преосвященний Владика
  Кир Василій Івасюк
 • Канцелярія єпархії
  Протосинкел
  о. Роман Кіцелюк
  Синкели
  о.Володимир Прокіпчук
  о.Юрій Лукачик

  Канцлер
  о.Микола Горецький
  Віце-канцлер
  о. Олександр Федоришин

 • Економічний відділ
  Економ
  о. Віктор Прийдун

  Касир
  с.Вероніка Петрук

  Юрист
  п. Віра Сліпко
 • Прес-служба єпархії
  Речник
  о. Олег Гриців
  +380978131123
  Прес-секретар
  п. Діана Чавага
  e-mail: press.ugcc.ko@gmail.com
  Канцелярія єпархії
  +380662002606
  вул. І.Франка, 29, м.Коломия
  Івано-Франківської обл.
  78200 Україна
  e-mail: diocese.kolomyja@gmail.com
  Наші кнопки
 •  
 • Дизайн
  pent@gon : studio
 • Підтримка
  добрі люди
 • Розміщення
  добрі люди