Хронологія зведення Катедрального Собору Преображення Христового у Коломиї

2012-05-02 14:10:40

19 серпня 1999 року на празник Преображення Христового блаженної пам’яті владика Павло Василик, перший Архієрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ, разом із майбутнім владикою Миколаєм Сімкайлом та духовенством єпархії, освятив та заклав наріжний камінь під Собор.

У 2000 році з благословення єпископа Кир Павла у центральній історичній частині міста Коломиї по вулиці Театральній розпочали будівництво головного храму єпархії. За сприяння голови ОДА М. Вишиванюка і рішенням міської ради, під будову храму було виділено 1, 638 га. землі.

Серед архітекторів області був проведений конкурс на кращий проект забудови. Перевагу віддали проектові архітекторів Віктора і Наталії Мицай, уродженцям Коломиї. Будівельну та конструктивну частину проекту розробляла Наталія Коссован.

Від початку будівництва і впродовж 2001 року укладали фундамент і зводили стіни цокольного поверху, встановлювали перекриття нижньої частини Собору.

2001-2002 роки – зводили стіни і було розпочато виливання купольних систем храму.

У 2003 році на празник Верховних Апостолів Петра і Павла було освячено та встановлено накупольні хрести, покриті позолотою. Цього ж року розпочато інсталяцію електричних мереж та монтування столярних виробів у храмі.

2004 року велися штукатурні роботи і здійснювали покриття святині мідною бляхою. Кошти на покриття храму склав Блаженної пам’яті Папа Іван Павло II під час відвідин України.

Після упокоєння владики Пала Василика, всіма справами єпархії, втому числі зведенням Собору, заопікувався ще тоді єпископ-коадютор, а тепер митрополит Кир Володимир Війтишин.

14 грудня 2004 року на заповіданому місці з північної сторони Собору було захоронено тіло блаженної пам’яті владики Павла Василика. Свій заповіт єпископ мотивував тим, що відбуваючи заслання та ув’язнення відчував тугу за рідною Україною, тому по смерті хоче спочивати на рідній землі.

Весною 2005 року художники Львівської академії мистецтв під керівництвом Романа Василика, рідного брата блаженної пам’яті єпископа Павла, розпочали розпис храму.

У 2005 році з приходом владики Миколая Сімкайла, нового єпископа єпархії, розпочалася нова хвиля довершення собору.

19 серпня 2005 року в престольний празник була відслужена перша Архієрейська Літургія у нижньому храмі собору, який облаштований для церковних відправ. Тут є катехитичні класи, встановлено опалення, впорядковані санвузли, що є особливо зручно для молодих сімей з маленькими дітьми.

Влітку 2006 року розпочато роботи по оздобленні фасаду з південної сторони храму. Також за проектом Романа Василика на фасаді центральної пілони храму була викладена мозаїка «Нерукотворний Спас». Роботу виконували студенти ЛАМ. Було встановлено вітражі на центральному фасаді храму. Цього ж року встановлено центральні двері храму, виготовлені в Ченстохові (Польща) із корабельної сосни.

21 листопада було освячено іконостас для нижнього храму, над яким працювали фахівці з Косова: С. Бзунько, заслужений художник України, котрий підготував проект іконостасу, ікони писав В. Стефурак.

2007 року велися роботи по упорядкуванні північної сторони храму.

На початку 2008 року почали роботи по зведенню центральних сходів та облагородження прилеглої території.

У 2009 році виникла ідея будівництва адміністративного будинку поруч і з Собором. Будівля має вміщати катехитичні класи, їдальню та адміністративний офіс.

Цього ж року на рівні всієї єпархії було проведено акцію по збору коштів на Собор «БУДУЄМО СОБОР МАЙБУТНЬОГО». Також на зовнішньому балконі центрального фасаду храму було встановлено металеву огорожу.

На празник Різдва Христового 2010 року Собор відвідав папський нунцій Архієпископ Іван Юркович.

Також у 2010 році розпочато будівництво дзвіниці, висота якої понад 60 метрів.

15 квітня 2012 року, у світлий празник Воскресіння Христового, Катедральний Собор відвідав новопризначений папський нунцій архиєпископ Томас Галліксон та митрополит Івано-Франківський Володимир Війтишин. Завершальний етап будівництва святині цього святкового дня також оглянули представники обласної, районної та міської влади.

Релігійний комплекс доповнить реколекційний будинок, який розпочнуть зводити після завершення будівництва центральної споруди – Катедрального Собору.

Джерело: Прес-служба єпархії