Коломийсько-Чернівецька єпархія УГКЦ

Архітектор Собору в Коломиї: Це найбільш велична споруда, яку я проектував за все своє життя

2012-05-30 13:44:00

«Бажаю всім, хто буде молитися в цьому соборі чи просто оглядатиме його, відчути в душі гармонію, величну гармонію, яка є відблиском Божого Царства на землі».

Інтерв’ю з архітектором Катедрального Собору Преображення Христового м.Коломиї п. Віктором Мицаєм

- Пане Вікторе, Ви проектували багато різних споруд. Чи для Вас існує різниця між тим, щоб проектувати звичайну будівлю і сакральну?

- Відповідальність є при проектуванні будь-якої споруди. Але якщо врахувати, що це катедральний собор, то, звичайно, вона була ще більшою. Говорячи простіше: саме наповнення, кількість місця для парафіян – це виключно технічні параметри. Але треба, щоб постав відповідний образ і тоді ця відповідальність помножується в кілька разів. Я не знаю як це відбувається: просто сидиш і малюєш, іноді від руки, «ескізуєш», і воно само собою десь виходить.

- Напевно потрібно прикладати більше зусиль?

- Ну звичайно, по-перше сама технічна сторона набагато складніша. По-друге: у місцевих умовах, як у нас в Коломиї немає можливості вирахувати акустику чи освітлення, тим паче в 90-ті роки, коли була повна розруха, тому неможливо було все добре прорахувати. Але в мене вже був певний досвід, тому я приблизно знав, які форми інтер‘єру дають хорошу акустику. Завдяки цьому багато речей вирішувалось завдяки інтуїції. А це ще додаткова відповідальність, бо інтуїція не завжди підказує правду. Проте в цьому випадку інтуїція спрацювала.

- Коли хороша справа, то Господь допомагає…

- Мабуть так, я згідний. Коли пригадую свою роботу над ескізом, то це був доволі тривалий процес. Адже спершу проектом займались різні проекті установи з дуже поважним досвідом, проте їх ескізи були відхилені. Владика Павло (Василик) сам очолював конкурс. Перший проект був дуже детально розроблений за допомогою комп‘ютера, детально представлений, мав візуальну перспективу, багато речей було пророблено, але його не прийняли. Те саме сталось і з другим ескізом. Ми ж мали не надто якісну світлину опрацьовану на комп‘ютері. Ми принесли її владиці і він глянувши сказав: «Я його не просто бачу, а відчуваю». І так наш ескіз було схвалено. Відповідальність була надзвичайна і розслабитись ми не могли. Адже це грандіозна споруда і вона будується на віки, а не на кілька років. Тим паче, для будівництва було обране дуже відповідальне місце – історичний центр Коломиї. А фактично це формувався новий центр міста, бо коли все це буде доведено до кінця, собор стане новим центром Коломиї.

- Архітектура собору є досить цікавою, від чого Ви відштовхувались, коли брались за проект? Які взірці сакральної архітектури Вас надихали?

- Мене вражає своєю величчю, грандіозністю та задумом собор Святої Софії у Константинополі. Я говорю про «тектонічність» цієї сакральної споруди. В той час збудувати таку річ! Тому, фактично, праобразом собору в Коломиї став саме цей храм. Водночас я люблю модерн, і тому принципи архітектури Святої Софії в поєднанні із модерном дали ось такий результат. Я також відмовляюся від штучної ліпнини, штучного декору, я вважаю, що вражати повинна сама форма.

- В чому полягають оригінальні особливості архітектури Коломийського собору?

- Головним у споруді має бути відповідність інтер’єру до екстер’єру, внутрішньої форми – зовнішній. Ці дві складові повинні бути у всіх об’єктах. Якщо ти дивишся на собор ззовні, ти приблизно можеш уявити, який він всередині. Якщо ти дивишся його всередині, в тебе має бути уява, що ти бачиш його ззовні. В коломийському соборі внутрішні контури точно повторюють зовнішні і навпаки. Це для мене дуже важливо.

- З якими труднощами чи несподіванками Ви стикнулися під час праці над собором Преображення?

- Дуже багато було (сміється). Так, наприклад, невдовзі після того, як ми почали працю над собором в місті почали говорити про ще один проект і вже навіть відбулась його презентація. І навіть постало питання, що наш проект під загрозою. Була пауза в роботі, приблизно півроку. Але потім нас запросили до єпархії і запевнили, що саме наш ескіз повинен бути втілений в життя. Серед несподіванок, було багато технічних питань, які вдавалося швидко полагоджувати, але вони притаманні всім об’єктам. Величезна доля успіху цього будівництва, залежала від того, що з владикою Павлом у нас було повне порозуміння.

- Чи молитесь Ви перед тим, як братись за таку працю, чи просите в Бога добрих ідей?

- Коли приступаю до такої відповідальної роботи, весь час думаю, щоб ця праця була гармонійною, виваженою, оскільки всі технічні параметри скласти у відповідний образ - не так просто. А цей образ – це духовна річ, і тут без такого уповання на Бога нічого не вийде.

- Коли Ви проектували сам собор, чи передбачалося, що там буде така дзвіниця, допоміжні споруди, які додались до проекту зовсім нещодавно?

- Спочатку про це мови не йшло, говорили тільки про сам храм. Потім додавались ще ідеї, але я прикладав всіх зусиль, щоб все було в одному стилі, композиції. Щоб не вийшло набору окремих споруд, нічим між собою не пов‘язаних.

- Чим для Вас особисто стало зведення цього храму?

- Я маю певне відчуття гордості та самореалізації. І за це вдячний Богові! Бо це найбільш велична споруда, яку я проектував за все своє життя. Я розробляв багато будівель по всій Україні, це були великі об’єкти, але ця найбільш велична. Тож бажаю всім, хто буде молитися в цьому соборі чи просто оглядатиме його, відчути в душі гармонію, величну гармонію, яка є відблиском Божого Царства на землі.

Розмовляв о. Василь Перцович, прес-секретар єпархії

Останні cтатті
35

Кобзар на лінії вогню
2017-03-18 13:35:29
Борітеся- поборите! Вам Бог помагає!”, - крізь віки лунають до нас слова великого Кобзаря, надихаючи на боротьбу за торжество Божої правди на нашій землі цілі покоління українського народу.

Від Крут до Донбасу
2017-03-18 13:10:33
Жертовний приклад героїв минулої доби став плідним ґрунтом на котрому відроджується дух борців за свободу в наші дні. Як говорив великий Кобзар: “Не вмирає душа наша, не вмирає Воля!”

Що можна і що не можна їсти в піст
2017-03-07 17:58:38
Більшість християн знає, що у піст не можна їсти м’яса. Та це не зовсім точне визначення. Виявляється, за деякими винятками більшу частину тижня під час Великого посту Українська Греко-Католицька Церква їсти м’ясо… дозволяє. То як тоді правильно постити? Розповідає о. Андрій Стадницький, голова Катехитичної комісії Києво-Галицького Верховного Архієпископства УГКЦ.

Послання Папи на Великий Піст
2017-02-21 11:11:01
У Ватикані оприлюднили послання Папи Франциска на Великий Піст 2017 року. Тема послання: “Боже слово – це дар. Інша особа – це дар”. Роздуми Святішого Отця зосереджені на євангельській притчі про багача і Лазаря.

Сестра Вероніка та її велике сімейство
2017-02-21 10:43:53
Шостий рік на південній околиці міста живе під одним дахом дружна дитяча спільнота. Тут розташувався так званий дитячий сиротинець святого Миколая Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ. Ми навмисне вжили вислів “так званий”, хоч офіційно він зареєстрований саме як сиротинець.

Росія, не розбираючись, знищує і фанатів ДНР, і патріотів України - очевидець про бої на Донбасі
2017-02-21 10:00:41
Більшу частину часу священик Української греко-католицької церкви, капелан Микола Мединський проводить в зоні АТО. Днями він знову повернувся з фронту до Києва.

Глава УГКЦ: "Московська Патріархія ніколи не була вселенським арбітром навіть у православному світі"
2017-02-04 11:02:44
Московська Патріархія намагається накинути світовій громадськості уявлення про Москву як “третій Рим”. Насправді Московський Патріархат є звичайною…

Три виміри служіння УГКЦ на півдні України
2017-01-21 13:03:04
Три виміри служіння УГКЦ на півдні України”,- розповідає о. Андрій Танасійчук, уродженець Коломийщини, протосинкел Одеського та Кримського екзархатів.

Отець Ігор Бойко: "Людська статевість - Божий дар"
2016-11-26 20:26:07
Церква пропонує у своєму навчанні збагнути дар статевості. З християнської антропологічної точки зору статевість - це великий Божий дар, який людина отримала і через нього покликана продовжувати діло сотворення людського роду.

Отець Орест Фредина в ефірі програми "ВІДКРИТА ЦЕРКВА. ДІАЛОГИ": "Бути християнином без Христа – неможливо"
2016-10-07 11:18:24
Бути християнином означає належати Богові. Належати Господеві – це отримати Його дотик через Таїнство Хрещення і тоді все життя бути Богові вдячним. Християнин все життя вчиться та ніколи не опускає рук. Бути християнином означає іти шляхом, яким є Ісус Христос.
 • Правлячий Архієрей  Преосвященний Владика
  Кир Микола Сімкайло
 • Канцелярія єпархії
  Протосинкел
  о. м. Василь Мельничук

  Віце-канцлер
  о. Олександр Селезінка

  Економ
  о. м. Микола Романенчук

  Юрист
  п. Віра Сліпко
 • Церковний трибунал
  Судовий вікарій
  о. Володимир Прокіпчук

  Суддя
  о. Юрій Лукачик

  Захисник вузла
  Сергій Триф'як

  Нотар Олександра Болехівська
 • Прес-секретар
  о. Василь Перцович
  e-mail: percovych@ukr.net

  Канцелярія єпархії
  вул. І.Франка, 29, м.Коломия
  Івано-Франківської обл.
  78200 Україна
  e-mail: katedra-2005@ukr.net

  Наші кнопки
 • Дизайн
  pent@gon : studio
 • Підтримка
  Коломия ВЕБ Портал
 • Розміщення
  Дата-центра ВОЛЯ