Що можна і що не можна їсти в піст

2017-03-07 17:58:38

Більшість християн знає, що у піст не можна їсти м’яса. Та це не зовсім точне визначення. Виявляється, за деякими винятками більшу частину тижня під час Великого посту Українська Греко-Католицька Церква їсти м’ясо… дозволяє. То як тоді правильно постити? Розповідає о. Андрій Стадницький, голова Катехитичної комісії Києво-Галицького Верховного Архієпископства УГКЦ.

Піст, який Церква ставить, і піст, який людина собі ставить, можуть відрізнятися. Виглядає, що вегетаріанцю піст як такий взагалі не страшний. Тому Церква ставить якісь рамки, а ми ще можемо дещо на себе додатково накладати. Церква не каже «їжте м’ясо», просто каже: ось ці правила є обов’язковими, а інший піст ви спробуйте взяти на себе самовільно.

Досі в свідомості люди по селах мають строгі приписи посту, особливо старше покоління. Молодь, люди середнього віку пам’ятають про ті приписи, але чи дотримуються? Тому Церква робить якесь пом’якшення, але разом з тим обмеження далі лишає. Щоб це не був утопічний закон, нереальний до виконання, але щоб його було можливо дотриматися і разом з тим – людина могла собі додатково накласти піст.

Якщо ви в родині домовилися, що цілий піст не їсте м’яса – то це добре, це додатковий бонус для кожного з нас.
Чоловіки кажуть: у нас тяжка робота – як без м’яса? Ну та як? Та нормально! Та ж люди витримують! М’ясо не є основним продуктом, який дає тобі поживу. Є й інша їжа, яка має білки.

Мій товариш у Коломиї з дружиною вирішив, що у середу та п’ятницю цілий рік будуть на хлібі й воді. Дітям казали, що це тільки для батьків таке утримання, але діти теж до цього пристали. Це реально, просто люди часом себе дуже шкодують. Та людина має великий потенціал”.

Суть посту – не в м’ясі, адже м’ясо – це нормальний продукт. Суть в тому, щоб я виробляв у собі чесноту стриманості. Сьогодні я відмовлюся від м’яса – завтра я зможу відмовитися від іншої пристрасті, яка в мене може з’явитися, від духовних спокус.

Чеснота стриманості – одна з найтяжчих. Бо можна і тією пісною їжею наїстися аж забагато.

Хтось в якості посту може відмовитися, наприклад, від соцмереж: тільки 15 хвилин увечері зайти, і все.

Для чого менше слухати музику? Щоб звільнився час для духовного читання. Менше їсти? Щоб з’явився ресурс на доброчинність. Ти зекономив на м’ясі – візьми ті кошти і скеруй на добру справу. Ти зекономив час на соцмережі – присвяти той час Святому Письму чи відвідай хворих, особливо друзів, які цього потребують. Звільняючи простір від тих речей, які нам постійно заважають, звільни час і матеріальні блага на добрі діла – це така взаємозамінна річ.

Суть посту – щоб ми пробували більше з’єднатися з Христом.

Довідка

Покутна практика посту, покаяння та стриманості, метою якої є надолуження за вчинені гріхи та осягнення більшої досконалості задля особистого освячення, – це найдавніша традиція Української Греко-Католицької Церкви. (Канон 115 §1 Партикулярного права УГКЦ).

Канон 115 §2 Партикулярного права Української Греко-Католицької Церкви накладає на всіх вірних такі обов’язки в часі Великого посту:

у перший день Великого посту і Страсну п’ятницю – суворий піст, тобто слід утримуватися від вживання м’ясних і молочних продуктів та яєць, а також страв, які містять ці продукти;

у перший тиждень Великого посту і впродовж усіх днів Страсного тижня потрібно утримуватися від споживання м’ясних продуктів і страв;

у понеділок, середу та п’ятницю інших тижнів Великого посту слід утриматися від споживання м’ясних продуктів і страв; у вівторок та четвер дозволено всі види їжі.
Пункт 3 § 6 цього ж канону перераховує осіб, які не мають обов’язку постити: від будь-якого обов’язку посту звільняються: діти до 14 років та особи, яким виповнилося 60 років; важкохворі; вагітні; матері після пологів і ті, що годують груддю; ті, що подорожують (якщо час подорожі перевищує вісім годин); ті, що важко працюють; ті, що харчуються зі столу інших; убогі, котрі живуть з милостині.

Канон 115 §5 нагадує: “У всі дні посту та періоди загальниць вірні зобов’язані утриматися від організації та участі в гучних забавах, весіллях, танцях, розвагах та інших подібних заходах”.

Джерело: Християнський портал "Дивен Світ"